خانه > دسته‌بندی نشده > آمارهای جهانی نشان می‌دهند ، روند مثبت کارآفرینی در ایران

آمارهای جهانی نشان می‌دهند ، روند مثبت کارآفرینی در ایران

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به افزایش کارآفرینی تثبیت شده از ۹/۵ درصد در سال ۹۱ به ۱۰/۶ درصد در سال ۹۲ گفت: این مهم نشان از بهبود جزیی در پایداری کسب وکار در کشور دارد که همچنان باید با تلاش دولت و کارآفرینان افزایش پیدا کند.

به گزارش صمت به نقل از شاتا؛ محمدرضا نعمت‌زاده در نخستین کنفرانس ملی کارآفرینی و نو آوری استراتژیک، با اشاره به جایگاه مهم دولت در حمایت از کارآفرینی و کارآفرینان، به ضرورت پرداختن مسائل پیش‌روی کارآفرینان و تسهیل فرآیندهای کارآفرینانه و حمایت از ایده‌های نوآورانه تاکید کرد.
وی، نقش مهم دانشگاه‌ها و مراکز آموزش فنی وحرفه‌ای را به عنوان مراکز تولید و پرورش کارآفرینان به عنوان سرمایه‌های ملی، حائز اهمیت خواند وگفت: امروزه کارآفرینی در ابعاد مختلف توسعه اقتصادی و اجتماعی در دنیای تجارت و کسب‌وکار مطرح است و مفهوم گسترده‌ای را شامل می‌شود از این رو نباید در حد سرمایه‌گذاری و ایجاد کسب‌وکار محدود شود.
به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت در واقع، کارآفرینی فرآیندی است که با ایده نوآورانه آغاز و در نتیجه انجام سرمایه‌گذاری‌های مخاطره‌آمیز، منجر به ارائه محصول جدید، گشایش بازارهای جدید، ایجاد تشکیلات جدید یا حتی ارائه روش‌های نوین در بازار می‌شود.
وی در ادامه حضور کارآفرینان و گسترش فعالیت آنها در اقتصاد را همانند موتور محرکی دانست که روند رشد بسیاری از کشورها را در فضای «اقتصاد نوین» در مقابل «اقتصاد کلاسیک» رقم می‌زند. مهندس نعمت‌زاده، فعالیت‌های کارآفرینانه را به عنوان یکی از عوامل کلیدی ذکر کرد و گفت: اهمیت این شاخص کلیدی در سطح جهان به حدی است که در خصوص آن مجموعه‌ای از شاخص‌های ترکیبی ساخته شده است و از طریق آن ضمن محاسبه وضعیت پیشرفت هر یک از کشورها در امر کارآفرینی به انجام مقایسات بین‌المللی نیز پرداخته می‌شود.
وی ادامه داد: نگاهی به آمارها می‌تواند سنجه‌های خوبی به‌دست دهد به طوری که بررسی شاخص جهانی کارآفرینی به خوبی نشان می‌دهد که در ایران توسعه این سرمایه ملی که کارآفرینی نام دارد روند مثبتی را در پیش گرفته است.
نعمت‌زاده اضافه کرد: سند این مدعا گزارشاتی است که در این خصوص توسط سازمان جهانی دیده‌بانی کارآفرینی منتشر شده که براساس آن در سال‌های اخیر سهم کسانی که از روی اجبار و به دلیل نبود سایر گزینه‌های کاری به ایجاد کسب‌وکار می‌پرداختند، به نفع کسانی که با درک قابلیت‌ها و توانایی‌های خود و تشخیص فرصت‌های جدید و بهره‌برداری از آن پا به عرصه رقابت گذاشته‌اند، افزایش یافته است.
وی نقش مراکز علمی و دانشگاه‌ها را در این بین موثر دانست و افزود: بخش مهمی از این توفیقات مرهون تلاش‌های صورت گرفته در مراکز رشد دانشگاه‌ها و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در جهت حمایت از ایده‌های نوآورانه و فناورانه و همچنین کمک به بهره‌برداری از فرصت‌های متناظر در بازار است.
 وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه تصریح کرد: نکته قابل توجه در تحولات کارآفرینی ایران آن است که در عین افزایش فرصت‌شناسی کارآفرینان در بازار بر میزان مخاطره‌پذیری آنها در راه‌اندازی کسب‌وکارهای جدید نیز افزوده شده است.
به گفته وی؛ از تعداد افراد ۶۴ ـ ۱۸ ساله‌ای که در سال ۱۳۹۱ به دلیل ترس از شکست از این قبیل فعالیت‌ها اجتناب می‌کردند، در سال ۱۳۹۲ کاسته شده است، به طوری که شاهد کاهش از ۴۱ درصد در سال ۱۳۹۱ به ۳۶/۴ درصدی در سال ۱۳۹۲ بودیم.
نعمت‌زاده افزود: این امر ضمن افزایش کارآفرینی تثبیت شده در دوره مشابه از ۹/۵درصد به ۱۰/۶درصد، نشان از بهبود جزئی در پایداری کسب‌وکار در کشور دارد.
وی خاطرنشان کرد: البته در کنار تمامی این موارد امیدوارکننده نباید با احساس اطمینان از مثبت شدن روند تحولات این حوزه، کار را تمام شده فرض کرد. در واقع، کارآفرینی ایران در اول راه است. چراکه بیشتر اقدامات صورت گرفته در این ارتباط معطوف به داخل کشور بوده و درصد کمی از آن نوآورانه و دانش بنیان است.
نعمت‌زاده ادامه داد: در نتیجه، بسیاری از کسب‌وکارهای جدید راه‌اندازی شده قادر به تولید و ارائه محصول به‌طور کامل جدید یا ایجاد مشتریان جدید نیستند.
وی با اشاره به آمارهای سال ۱۳۹۱ در همین ارتباط یادآور شد: تنها ۱۰/۵ درصد کارآفرینان توانسته‌اند به ارائه محصولات جدید بپردازند و تنها ۱/۵۳ درصد آنها توانسته‌اند توجه حداقل ۲۵ درصد از مشتریان خارج از کشور را به سمت محصولات و تولیدات خود جلب کنند.
به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت؛ در نتیجه، مواجهه با عدد ۰/۱۷ به عنوان عدد شاخص کارآفرینی در ایران و رتبه ۶۵ آن میان ۷۱ کشور جهان، در گزارش کارآفرینی جهانی سال۲۰۱۳ جای تعجب ندارد.
وی با تاکید بر اینکه نوآوری و فناوری از جمله مولفه‌هایی است که در کارآفرینی ایران باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد: این امر از جمله محورهای اصلی سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی است چرا براساس آن توجه به توسعه کارآفرینی و پیشتازی اقتصاد دانش‌بنیان است پس باید بیش از پیش مدنظر قرارگیرد و در این ارتباط نیز یکی از مهم‌ترین گام‌های پیش رو، گسترش شرکت‌های دانش بنیان است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به جایگاه دولت در حمایت از کارآفرینان به اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت در حمایت از کارآفرینان پرداخت و گفت: در این وزارتخانه موضوع حمایت از کارآفرینان و ایده‌های کارآفرینانه مورد توجه جدی قرار دارد.
وی افزود: گسترش مراکز رشد دانشگاه‌ها از جمله پیش‌شرط‌هایی است که حمایت از ایده‌های فناورانه و تبدیل آن به کارآفرینی فرصتگرا را به ارمغان می‌آورد.
 وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه به مجموع اقدامات صورت گرفته وزارتخانه در این حوزه شامل تامین زیرساخت‌های پشتیبان فعالیت‌های کارآفرینانه، ارائه حمایت‌های مالی و سایر اقدامات اشاره کرد.
وی یادآور شد: در زمینه تامین زیرساخت‌های پشتیبان فعالیت‌های کارآفرینانه، ایجاد شهرک‌های فناوری، ایجاد مجتمع‌های فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌افزاری و ایجاد مراکز خدمات فناوری و کسب‌وکار است.
نعمت‌زاده همچنین با اشاره به حمایت‌های مالی صورت گرفته دراین راستا افزود: در بحث تامین مالی برخی صندوق‌های زیرمجموعه وزارتخانه با فعالیت در حوزه صنایع نوین و همچنین سرمایه‌گذاری‌های کوچک حمایت‌هایی را در حوزه سرمایه‌گذاری‌های فناوری و صنایع نوین و الکترونیکی به انجام می‌رسانند که آثار مستقیم آن می‌تواند در حمایت از سرمایه‌گذاری‌های فناورانه وارد شود.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

بیست و سومین نمایشگاه بین الملل IRAN PLEX2024دام طیور و صنایع وابسته ایران