خانه > دسته‌بندی نشده > آمار هفت ماهه صادرات 26.9 / واردات 30 میلیارد دلار

آمار هفت ماهه صادرات 26.9 / واردات 30 میلیارد دلار

مدیرکل دفتر برنامه ریزی تجاری سازمان توسعه تجارت ایران گفت: طی هفت ماهه سال جاری (منتهی به پایان مهرماه) میزان صادرات غیرنفتی با احتساب میعانات گازی رقم ۲۶.۹ میلیارد دلار ثبت شد،درحالی که واردات به ۳۰ میلیارد دلار رسید.

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، فرهاد نوری پیش از ظهر سه شنبه در دوره آشنایی با مفاهیم صنعت، معدن و تجارت در تبیین نقش رسانه ها در توسعه صنعتی، اظهار داشت: نکته شاخص در حجم صادرات و واردات کشور در این دوره تراز منفی است اما رشد ارزش کالاهای صادراتی نکته مثبت این دوره محسوب می شود.

وی افزود: بررسی ارزش کالاهای صادراتی ایران در دوره یادشده نشان می دهد که ارزش هر تن کالای صادراتی کشورمان نسبت به دوره مشابه نزدیک به ۱۲ درصد رشد دارد.

نوری اضافه کرد: طی هفت ماهه سال جاری ارزش هرتن کالای وارداتی در مقایسه با مدت مشابه کاهش یافته است.

به گفته این مقام مسئول، بررسی وضعیت تجارت کشور نشان می دهد که ایران با ۱۷۰ کشور جهان مبادلات تجاری دارد که ۶۹ درصد از صادرات ایران در این دوره به پنج کشور چین، عراق، امارات متحده عربی، افغانستان و هند صادر شد.

نوری گفت: طی دوره مورد بررسی واردات ایران از امارات متحده عربی، چین، کره جنوبی، هند و ترکیه سهم غالب را داشت.

به اعتقاد مدیرکل دفتر برنامه ریزی تجاری سازمان یادشده، تمرکز صادرات و واردات بر روی چند کشور ایده آل نیست و باید نسبت به افزایش تعداد کشورهای هدف صادراتی تلاش بیشتری صورت گیرد و مبادی وارداتی نیز از شکل فعلی خارج شود.

   

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران احیا شد

کمیته ارزی اتاق ایران با مصوبه هیات رئیسه اتاق احیا شده و جلسات این کمیته ...