خانه > دسته‌بندی نشده > امکان حذف کارت بازرگانی و ثبت‌سفارش

امکان حذف کارت بازرگانی و ثبت‌سفارش

رئیس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه ۱۰ قلم اول واردات شامل گندم، برنج و کنجاله است، گفت:‌ متولی و مدیریت اجرای پنجره واحد تجارت گمرک ایران است و در تلاش هستیم پنجره واحد از سوی دستگاه‌های همکار تا پایان سال اجرایی شود.
ولی‌الله افخمی در مورد وضعیت تجارت و موضوعاتی مانند ثبت‌سفارش و مشکلات مربوط به کارت بازرگانی، با طرح این سوال که اگر ثبت سفارش یا کارت بازرگانی حذف شود، چه اشکالی پیش می‌آید‌، اظهار کرد: چه الزامی دارد که صادرکننده کارت بازرگانی داشته باشد، مانند این است که فردی برای خرید از یک مغازه باید کارت مخصوص آن را داشته باشد.
وی با تاکید بر اینکه می‌توان کارت بازرگانی و ثبت سفارش را حذف کرد، گفت: اول باید فضا را ایجاد کرد، بعد به دنبال حذف این موارد بود. کارت بازرگانی نشانی برای عضویت افراد در اتاق بازرگانی است و مانند کارت خبرنگاری فقط برای شناسایی است.
افخمی در پاسخ به این سوال که چه حجم وارداتی مصرفی و سرمایه‌ای است، اظهار کرد: در جامعه این گونه جا افتاده تا اسم واردات می‌آید، یک امر نکوهیده و مذموم است؛ در حالی که بسیاری از کشورها حجم بالایی از واردات دارند و در عین حال صادرات آنها نیز خوب است و باید در مجموع تراز بازرگانی را ملاحظه کرد.
وی با بیان اینکه ۱۰ قلم اول کالاهای وارداتی مربوط به گندم، کنجاله، برنج و کالاهای اساسی است، تصریح کرد: کالاهای واسطه‌ای بیشترین سهم را در واردات دارند؛ چرا که در داخل به کالا تبدیل می‌شوند، سپس صادر می‌شوند.
وی در باره اجرای پنجره واحد تجارت و اینکه چه ارگانی متولی آن است، گفت: امیدواریم که هر چه زودتر این مشکل حل شود و گمرک نیز بر اساس قانون به عنوان فرمانده عملیات در پایانه‌ها و مرزها است و اگر مدیریت در مرزها اعمال نشود، لطمه آن به صادرات بر می‌گردد و باید هر چه زودتر پنجره واحد تجارت اجرا شود، زیرا نفع آن برای کشور است.
رئیس سازمان توسعه تجارت یادآور شد: در بین دو دستگاه اجرایی اختلاف برای هماهنگی و اجرا وجود دارد که در حال رایزنی هستیم و امیدوارم تا پایان سال اجرای این موضوع نهایی شود.


همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

معاون ایمیدرو خبر داد: واگذاری معادن کشف شده با خطرپذیری پایین به عموم مردم

 معاون سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: به‌زودی فراخوان واگذاری ...