خانه > دسته‌بندی نشده > این زمستان کم باران و خشک‌…

این زمستان کم باران و خشک‌…

زمستان، گویی دیگر مظهر سرما، برف و باران و سپیدی قله‌های کوه و… نیست. زمستان دیگر نمی‌بارد، گویی «ننه سرما» نیز از نبود برف و باران شرمنده است و خجالت می‌کشد و به پشت کوهساران پناه برده است.

امروز اول بهمن‌ است و نزدیک یک ماه هست که خبری از بارش لااقل در تهران نبوده است. دست‌اندرکاران می‌گویند باوجود افزاش ۴۵درصدی بارش کشور نسبت به میانگین بلندمدت و افزایش ۳۹درصدی نسبت به سال گذشته، از ابتدای مهر‌ تا ۶دی سال‌جاری‌، توزیع بارش‌ها بسیار نامناسب بوده و چشم‌انداز چندان مناسبی را برای سال‌جاری نشان نمی‌دهد. این گفته رییس پژوهشکده اقلیم‌شناسی است که همچنان مانند دیگر مسئولان و کارشناسان نگران منابع آب در کشور است و بر برنامه‌های کنترل و مصرف بهینه آب تاکید می‌کند. ‌حبیبی خاطرنشان کرده هرچند که در آغاز مهر و فصل پاییز و این زمان در اول بهمن، میزان بارش‌ها بیشتر از پارسال بوده اما تا این زمان هیچ‌گونه افت دمای کم یا بی‌سابقه در مقایسه با دوره بلندمدت رخ نداده است.

بارش‌ها در بهمن‌
پیش‌بینی‌های مربوط به بارش‌ها در بهمن نیز موجب نگرانی است. این را رییس پژوهشکده اقلیم‌شناسی در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد و افزود: بارش در بهمن‌‌ به‌ویژه در غرب و جنوب غرب کشور گرایش به کمتر از میانگین بلندمدت خواهد داشت. ‌حبیبی اظهار کرد: در مجموع بارش فصل زمستان در بیشتر استان‌ها در حد نرمال و در استان‌های واقع در غرب و جنوب غرب به کمتر از نرمال گرایش خواهد داشت. در بهمن هم هیچ معجزه‌ای از نظر بارش‌ها اتفاق نخواهد افتاد و زمستان نسبتا گرم بار دیگر بر طبل کم‌آبی خواهد کوبید و دگر بار بحث مدیریت آب را مطرح خواهد کرد.

رویکرد برنامه ششم به مدیریت آب
برنامه ششم که به تازگی به مجلس ارائه شده رویکردی به موضوع مدیریت منابع آب دارد. در این زمینه رییس سازمان حفاظت از محیط‌زیست به ایسنا گفته است: به‌دلیل مسائل اقلیمی و برنامه‌های توسعه‌ای، کشور با دشواری‌های آبی و مسائل زیست‌محیطی روبه‌رو شده بنابراین رویکرد برنامه ششم توسعه، توجه ویژه به این ۲ اصل اساسی است و امیدواریم که بتوانیم با همت مردم از این منابع ارزشمند حفاظت کنیم. معصومه ابتکار با بیان اینکه آب یک کالای بسیار ارزشمند است، اظهار کرد: در ایران به‌دلیل شرایط ویژه منجمله خشکسالی و برنامه‌های توسعه‌ای، منابع آبی با مشکلات زیادی روبه‌رو شده است، اما با توجه به اینکه در حال حاضر اراده مشترکی در مجلس شورای اسلامی، قوه قضاییه، سازمان‌های مردم نهاد و وزارت نیرو برای حل این بحران در نظر گرفته شده است، می‌توان نسبت به رفع این مسئله امیدوار بود.

دغدغه آب
مسئولان، تامین مناسب آب را در وضعیت اقتصادی پسابرجام یکی از مسائل مهم می‌دانند و در این زمینه بحث توسعه پایدار را مطرح می‌کنند. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: کشور ما نیازمند توسعه، ایجاد اشتغال مولد، افزایش ظرفیت تولید مواد غذایی و تامین مناسب آب است که در کنار تمامی این موارد باید به توسعه پایدار توجه کنیم. مهندس رحیم میدانی افزود: مفهوم توسعه پایدار این است که هم از لحاظ اقتصادی، هم از لحاظ اجتماعی و هم از لحاظ زیست‌محیطی باید به مقوله توسعه نگاه کرد و این ۳ رکن، ارکان اصلی توسعه پایدار هستند. میدانی با اشاره به بازنگری‌های انجام شده روی پروژه‌های سدسازی در دولت یازدهم، اذعان کرد: اینکه ما پروژه‌های سدسازی را مورد بازنگری قرار دادیم به لحاظ تاکیدی دوباره بر اهمیت محیط‌زیست بود و اینگونه نبود که ما نیاز به سدسازی نداریم. توجه ما در سدسازی این بود که باید به مطالبات محیط‌زیستی توجه کرد، چراکه نمی‌شود حق محیط‌زیست را نادیده گرفت.
اینک که تنها دو ماه دیگر به پایان سال باقی مانده است و دیگر از آسمان انتظار بارش‌های زیاد را نمی‌توان داشت بهتر است از هم‌اکنون برای مصرف بهینه آب در بخش‌های مختلف اقتصادی، صنعتی، معدنی، کشاورزی، خانگی و… برنامه‌ریزی کرد. بار دیگر باید اصلاح الگوی مصرف آب را مدنظر قرار داد و از طریق سیاست‌های زیربنایی در حفظ منابع آب‌های زیرزمینی و روزمینی کوشا بود.

همچنین ببینید

سیل و صاعقه و طوفان در شمال ایران؛ باران به کدام استان‌ها سر زد؟

   «قطره‌قطره جمع گردد، وانگهی سیلاب شود»، این حکایت سیل و صاعقه و طوفان در ...