خانه > دسته‌بندی نشده > تجارت شرکت با شرکتB2B

تجارت شرکت با شرکتB2B

تجارت شرکت با شرکت (B2B)business-to-business : تجارت بی تو بی ( B2B) (Business 2 Business)به معنای انجام مبادله تجاری بین دو بنگاه تجاری می باشد . تجارت بی تو بی(B2B) چون معمولا بصورت عمده فروشی صورت می پذیرد باید بر سر قیمت و سایر شرایط مانند زمان تحویل و غیره…… چانه زنی نمود وپس از انجام توافقات معامله انجام می گیرد و با فروش در یک فروشگاه الکترونیک   (B2C) که اجناس باید بر چسب قیمت داشته باشند و به معرف کننده نهایی فروخته  می شوند ، متفاوت می باشد.

تجارت B2B در واقع انجام همین اعمال تجاری اما به صورت آنلاین است . ویژگی عمده این نوع فروش آن است که در آن بر خلاف تجارت B2C باید قبل از فروش خریدار و فروشنده درباره تعداد سفارش , روش پرداخت , تحویل کالا , زمان تحویل و … با هم مذاکره و چانه زنی کنند . پس در B2B شما نیاز دارید تا بطریقی کالاهای خود را در معرض دید بگزارید . یک شرکت می تواند کالاهای مورد نیاز و درخواست های خرید خود را نیز در معرض دید سایر شرکتها قرار دهد تا شرکتهای عرضه کننده آن کالاها و خدمات پیشنهادات فروش خود را برای آنها بفرستند . شاید زمانی که به ایجاد سایت در اینترنت و ارائه کالاهای خود فکر می کردید نمی دانستید که شما در حال قدم نهادن به یک تجارت B2B هستید .

 

تجارت B2B چیست ؟

فرایند b2b شامل چهار زیرفرایند اصلی است که عبارتند از: منبع ­یابی، تامین و تدارک مواد، مدیریت حلقه تامین و نمودار کار، مدیریت ارتباط با تامین­کننده. این زیرفرایندها به دلیل اینکه فازهای مشترک بین چندین فرایند هستند، دارای همپوشانیها و تعاملات زیادی با یکدیگر بوده و در بررسی هر کدام به تنهایی نیاز به بیان ارتباط با زیرفرایند قبلی و بعدی است.

 

این فرایندها به طور خلاصه عبارتند از:

منبع یابی اولین مرحله در فرایند تجارت b2b است. در این زیرفرایند، فاز تعیین منابع مورد نیاز یعنی کارگزاری محصول، فاز تعیین و پیشنهاد قیمت مورد نظر بر روی محصول تعیین شده در فاز قبل و جستجو برای کشف تامین­کنندگان با این قیمت و در نهایت فاز انتخاب تامین­کننده بر اساس تحلیل پیشنهادات و آنچه در شرکت تصمیم گرفته شده است، اجرا می­شود.

زیرفرایند تدارکات با زیرفرایند منبع­یابی همپوشانی دارد. بعد از اینکه نیازها و کالاها و خدمات در زیرفرایند قبلی بعد از جستجو و تحلیل مشخص شد، شرکت باید تصمیم سریع بگیرد که از چه تامین­کننده­ای منابع را خریداری کند. فاز بعدی ارائه سفارش خرید است که به تامین­کننده منتخب، سفارش کالای مورد نظر را ارسال می­دارد که پس از ارسال و تایید سفارشها، پرداخت وجه بایستی انجام گیرد.

فرایند انجام مذاکره و معامله در مدیریت حلقه تامین به روشهای گوناگون قابل تعریف است و این فرایند می­تواند برای محصولات و یا تامین­کنندگان مختلف، متفاوت باشد. در زمانی که یک توافق دوطرفه و پایدار بین شرکت و یک تامین­کننده و گاهی چندین تامین کننده، صورت می­پذیرد، فرایند انجام شده، تشکیل یک گردش کار و فرایند مدیریت زنجیره تامین را می­دهد. همانطور که در شکل نشان داده شده، این زیرفرایند نیز دارای همپوشانی در چند فاز با زیر فرایند قبل و بعد از خود است.

مدیریت ارتباط با تامین­کننده با ایجاد ارتباط، انجام ارزیابی و ارائه بازخورد به تامین­کنندگان، چگونگی ارائه خدمات و نحوه بهبودشان را بررسی می کند و به این روش، علاوه بر انتخابها و سفارشهای صحیح­تر و بهینه­تر در آینده، به تامین­کنندگان نیز اطلاعاتی در مورد درک بهتر نیاز شرکت و چگونگی ارائه مطلوب­تر خدمات را بیان می­دارد.

حضور عاملهای نرم­افزاری هوشمند در فازهای مختلف هر چهار زیرفرایند، نه تنها فرایند انتخاب و تصمیم­گیری را به دلیل بالابردن میزان تحلیلها و امکان بررسی موارد بیشتر بهبود می­دهد، بلکه تصمیم­گیران شرکت را از بعضی فرایندهای وقت­گیر و تکراری فارغ می­کند. از جمله حضور عاملهای نرم­افزاری هوشمند در فازهای مربوط به چهار زیرفرایند مذکور می­توان از حضور عاملها در انتخاب بهترین گزینه در محصول از بین محصولات موجود در بازار، جستجو و کشف پایین­ترین قیمت بین عرضه­کنندگان و بررسی مزایای انجام معامله با هر کدام از تامین­کنندگان در زیرفرایند منبع­یابی و تدارکات، ارسال سریع­تر و کم هزینه­تر سفارشها بدون نیاز به حضور فیزیکی مذاکره­کنندگان برای عقد قراردادها، بهینه ساختن فرایند پرداخت و در نهایت ایجاد ارتباطات سهل­تر با تامین­کنندگان، سفارشها بدون نیاز به حضور فیزیکی مذاکره­کنندگان برای عقد قراردادها، بهینه ساختن فرایند پرداخت و در نهایت ایجاد ارتباطات سهل­تر با تامین­کنندگان نام برد

همچنین ببینید

سفیر اندونزی: بهبود تعرفه، راه تحقق هدف 2میلیارد دلاری تجارت با ایران است

سفیر اندونزی در تهران در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ...