خانه > دسته‌بندی نشده > تفاهم 4.5 میلیارد یورویی ایران و ایتالیا

تفاهم 4.5 میلیارد یورویی ایران و ایتالیا

یکی از پرتیراژترین روزنامه‌های ایتالیا در گزارش از نخستین روز سفر حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران به رم، به نتایج سیاسی و اقتصادی به‌دست‌آمده برای ایران اشاره کرده و از جمله خبر داده که رم نسبت به حمایت از عضویت غیردائم ایران در شورای امنیت چراغ‌سبز نشان داده است.

روزنامه «لا ریپوبلیکا» چاپ ایتالیا با تیتر«با ایران آسان‌تر می‌توان بر تروریسم پیروز شد» از بازدید حسن روحانی از ایتالیا و دیدار با رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر این کشور گزارش داده است. در این گزارش علاوه بر عنوان قراردادهای تجاری بین دو کشور بر همکاری‌های دیپلماتیک ایران و ایتالیا در آینده تاکید شده است.

این روزنامه بازگشت ایران به صحنه جهانی را پس از توافق هسته‌ای بین این کشور و قدرت‌های جهان یادآور شده و نوشته است: از این پس باید شاهد همکاری‌های ایران و دیگر کشورها در زمینه کسب‌وکار و دیپلماسی بود. به گزارش ریپوبلیکا حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در اولین سفر اروپایی خود در ایتالیا، ابتدا مورد استقبال سرجیو ماتارلا رئیس‌جمهور ایتالیا قرار گرفت. سپس دوشنبه‌شب در جلسه ‌ی مشترک با متئو رنتسی نخست‌وزیر ایتالیا، چند تفاهم‌نامه همکاری دوجانبه بین دو کشور امضا شد.

بنابراین گزارش رنتسی با اشاره به پیشینه تاریخی و مشترکات فرهنگی ایران و ایتالیا و همکاری‌های دو کشور در زمینه اقتصادی تا پیش از تحریم‌ها و تا حدودی پس از آن، از اینکه حسن روحانی ایتالیا را برای اولین سفر اروپایی خود انتخاب کرده ابراز خرسندی کرد و خواهان اندیشیدن به آینده این روابط شد. وی ابراز امیدواری کرده است که پس از توافق هسته‌ای این سفر اولین گام برای ورود به یک دوره صلح و رفاه نه‌تنها برای ایران بلکه برای کل منطقه باشد «و ما می‌توانیم در این زمینه با هم کار کنیم».

به گزارش اقتصادنیوز، این روزنامه با اشاره به توافق‌نامه‌های امضاشده بین دو کشور در این دیدار به نقل از رنتسی آورده است: «شرایط دشوار گذشته پایان یافته و تنش‌های گذشته از بین رفته است. ما آموخته‌ایم پس از پایان دشواری‌ها می‌توانیم با به رسمیت شناختن اشتیاق ایران و جامعه جهانی در جهت گفت‌وگو، ثبات، صلح و احترام به مردم اقدام کنیم.»

به گزارش لا ریپوبلیکا نخست‌وزیر ایتالیا در دیدار با روحانی با تاکید بر لزوم همکاری ایران در زمینه حقوق بشر و چالش‌های منطقه‌ای تاکید کرده است: «با ایران آسان‌تر می‌توان بر تروریسم پیروز شد. حضور ایران در جوامع بین‌المللی پس از رفع تحریم‌ها مبارزه با ترور و خشونت را ساده‌تر خواهد کرد.»

در این گزارش به روابط نزدیک مردم ایتالیا و ایران اشاره شده و آمده است: نام‌های ایرانی را در خانه‌های ایتالیایی و روی کودکان ایتالیایی می‌شنویم (اشاره به نام‌های داریوش، کوروش، آریو برزن و … با تلفظ ایتالیایی) همچنین چند ماهی است که موج سفر ایتالیایی‌ها به ایران به راه افتاده است. این نزدیکی که از گذشته وجود داشته و می‌تواند کمیت و کیفیتی بیشتر داشته باشد، برای همکاری‌های آینده دو کشور بسیار مهم است.

متئو رنتسی نیز با تاکید بر این نکات به روحانی در این جلسه گفته است: «شما باید به صلح در منطقه کمک کنید. دولت شما مناقشه هسته‌ای را از راه دیپلماتیک و بدون نیاز به راه‌حل نظامی به نفع صلح پایان داد. این یک معجزه دیپلماسی بود. چرا این روش برای خاورمیانه، آفریقا و جنوب مدیترانه به کار گرفته نشود؟»

همچنین ببینید

تمام امکانات برای نجات هموطنان گرفتار و رسیدگی به آسیب دیدگان بسیج شود

رییس جمهوری در پی زلزله شب گذشته در مناطق غربی کشور و بویژه استان کرمانشاه، ...