خانه > دسته‌بندی نشده > تکمیل طرح‌های نیمه تمام معدنی با مشارکت بخش خصوصی

تکمیل طرح‌های نیمه تمام معدنی با مشارکت بخش خصوصی

وزیر صنعت، معدن وتجارت گفته است مشارکت مردم در تکمیل طرحهای نیمه تمام معدنی و سایر طرحهای جدید معدنی افزایش یافته و باید این باور در کشور ایجاد شود که همه می‌توانند در انجام سرمایه‌گذاری مشارکت کنند.

محمدرضا نعمت‌زاده که در جلسه مجمع عمومی عادی روز گذشته ایمیدرو صحبت کرده است درباره پیش زمینه‌های جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی گفته است: باید همواره به سرمایه‌گذار احترام لازم گذاشته شود تا جذب کافی سرمایه در کشور صورت گیرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به توصیه‌های رهبری و رییس‌جمهور بر اهمیت بخش صنعت و معدن حرکت به سمت اهداف ترسیم شده را در کنار همراهی همه دستگاه‌ها ضروری دانست. نعمت‌زاده همچنین گفت: طرح‌های معدنی و صنایع معدنی باید با حضور بخش خصوصی و در قالب تعاونی‌ها و تشکل‌های فنی معدنی انجام شوند و بانک‌ها و صندوق توسعه ملی در تامین مالی پروژه‌ها همکاری کنند. وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین ایمیدرو را موظف به انجام پیگیری‌های لازم درخصوص وصول مطالبات کرده است.به گفته مهندس نعمت‌زاده؛ ایمیدرو در تلاش‌های خود باید با اعمال این‌گونه موارد در پیاده‌سازی سیاست‌های اصل ۴۴ همت کند و افکار و نگاه صرف خود را از منابع مالی دولتی تغییر داده و به سمت مشارکت‌های بخش خصوصی پیش ببرد.

 

فراخوان ۵میلیارد دلاری بخش خصوصی
دکتر مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در این جلسه هدفگذاری ایمیدرو را وصول مطالبات معوقه در راستای تکمیل طرح‌های نیمه تمام معدنی و صنایع معدنی معرفی کرده است. کرباسیان گفته است در پروژه‌های جدید ایمیدرو درصدد هستیم تا با مشارکت بیش از پیش بخش خصوصی در تکمیل طرح‌های نیمه تمام معدنی به میزان ۲۰ هزار شغل مستقیم و ۱۰۰ هزار شغل غیرمستقیم ایجاد کنیم. به گفته کرباسیان؛ طرح‌های توسعه‌ای جدید هم‌اکنون به ارزش ۵ میلیارد دلار به‌دنبال فراخوان برای مشارکت بخش خصوصی آماده اجراست. مهدی کرباسیان همچنین تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام با کمک بخش خصوصی وتوسعه اکتشافات جدید معدنی را از دیگر برنامه‌های ایمیدرو خوانده است.

 

افزایش ۱۸ برابری بودجه پژوهش
رییس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه بودجه اختصاص یافته ایمیدرو در بخش پژوهش نسبت به سال گذشته ۱۸ برابر شده است، گفت: درصدد هستیم تا در تکمیل زنجیره ارزش تولید،این کار را از معدن تا محصول نهایی فولاد به طور علمی پیش ببریم و با افزایش بهره‌وری، رعایت نکات زیست‌محیطی و ایمنی وهمچنین ایجاد شفافیت‌های لازم مالی به‌عنوان بنگاه توسعه‌ای همواره پیشقدم باشیم.
چرا طرح‌ها ناتمام مانده است؟
گرچه وزیر صنعت، معدن و تجارت بر توسعه طرح‌های نیمه‌تمام معدنی تاکید کرده و خواستار زمینه‌سازی بخش خصوصی در این رابطه شده است، اما فعالان بخش معدن درباره شرایط اجرای چنین طرحی نظرات دیگری دارند.طاهر احمدی‌نژاد عضو خانه معدن به صمت می‌گوید: بخش معدن برخلاف بخش صنعت قوانین مشخصی دارد اما متاسفانه اجرا نشدن این قوانین زمینه‌ساز نیمه‌کاره ماندن طرح‌های معدنی شده است. به گفته احمدی‌نژاد اگر برای مثال برنامه اکتشاف نیمه کاره مانده باشد حکم آن در قانون آمده است. این عضو خانه معدن درباره حضور بخش خصوصی در تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام می‌گوید حضور بخش خصوصی براساس قانون است اما وقتی وارد می‌شود تکلیف این بخش از نظر حقوق دولت و نظارت دولت مشخص نیست. موضوع دیگری که احمدی‌نژاد به آن اشاره می‌کند و آن را از دلایل نیمه‌کاره ماندن طرح‌های معدنی می‌داند انفال شناخته شدن معادن است.به گفته این فعال حوزه معدن انفال بودن معادن در بخشی از پروژه‌هایی که بخش دولتی به بخش خصوصی واگذار کرده روند کار را پیچیده کرده است. احمدی‌نژاد با مثال زدن مس سونگون می‌گوید هر طرحی باید متولی مستقیم خود را داشته باشد،در واقع ایراد به وجود آمده در طرح‌های معدنی را دستگاه اجرایی باید رفع کند.این درحالی است که پیش از این نعمت‌زاده گفته بود طرح‌های راکد یا نیمه‌تمام معدنی باید هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف شده و از این حالت خارج شوند. نعمت‌زاده راه‌حل خروج طرح‌های معدنی از حالت نیمه تمام را واگذاری به بخش خصوصی یا انجام هماهنگی‌های لازم و مدیریت صحیح برای اتمام طرح‌ها معرفی کرده بود.

 

تعیین محدوده نظارت دولت
به اعتقاد عزیز میرزاییان، عضو خانه معدن بخش خصوصی می‌تواند طرح‌های نیمه تمام را کامل کند اما باید سازوکارهای مناسب تعیین شود، گاهی طرح متعلق به دولت است و تنها از خدمات بخش خصوصی استفاده می‌کند در این حالت باید نحوه و میزان نظارت دولت تعریف شود.اما در شرایطی که قرار است طرح به صورت مشارکتی انجام شود بهتر است نظارت دولت کمتر شود. به اعتقاد این فعال حوزه معدن در شرایطی که طرح‌ها واگذار شود بازدهی بیشتر خواهد شد.

فعالیت تعاونی‌ها باید تعریف شود
با توجه به پیشنهاد وزیر صنعت، معدن و تجارت برحضور بخش خصوصی در قالب تعاونی‌ها و تشکل‌های معدنی میرزاییان می‌گوید از آنجا که تعاونی بزرگی که قادر به سرمایه‌گذاری روی طرح‌های دولتی باشد نداریم و برخی تشکل‌ها بنابر اساسنامه خود مجاز به سرمایه‌گذاری نیستند باید به شکل دقیقی نحوه همکاری تشکل‌های فنی معدنی و شرکت‌های تعاونی تعریف شود. در واقع باید بدانیم طرح‌های ناتمام چه منابع مالی را می‌طلبند، دارای چه ابعادی هستند و به کدام شکل قرار است در اجرای طرح‌های نیمه تمام به کمک دولت بیایند. همه این موارد باید شناسایی شوند و برای آن برنامه‌ریزی صورت بگیرد. به اعتقاد میرزاییان استفاده از قابلیت‌های نظام مهندسی و قوانین در نظر گرفته شده در این رابطه باعث می‌شود کارها قانونی پیش برود و قائم به شخص نباشد.
حضور تعاونی‌ها در راستای اصل ۴۴
الیاس طاهری، عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی درباره حضور بخش خصوصی در قالب تعاونی‌ها در اجرای طرح‌های معدنی به صمت می‌گوید: در برنامه پنجم، توسعه تعاونی‌ها در نظر گرفته شده است. به گفته این نماینده مجلس قوانین مربوط به تعاونی‌ها، بیمه کارگری و تشکل‌های فنی معدنی وجود دارد اما باید شرایط شکل‌گیری تعاونی‌ها و تشکل‌های فنی معدنی نیز فراهم شود تا بخش خصوصی بتواند حضور راحت‌تری در اجرای طرح‌های معدنی داشته باشد. اما به نظر می‌رسد تاکنون اجرایی نشدن قوانین موجود باعث شکل‌گیری چنین فضایی شده است

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران احیا شد

کمیته ارزی اتاق ایران با مصوبه هیات رئیسه اتاق احیا شده و جلسات این کمیته ...