خانه > دسته‌بندی نشده > حمایت از انبوه‌سازان راه خروج از رکود

حمایت از انبوه‌سازان راه خروج از رکود

انجمن انبوه‌سازان اعلام کرده که در آینده نزدیک خبرهای خوشی در حوزه مسکن و ساختمان به مردم خواهد داد.

در شرایطی که اوضاع مسکن در کشور، با رکود کسل‌کننده‌ای روبه‌رو و عرضه و تقاضا دستخوش نوسانات بارزی شده است، هر خبری از سوی مسئولان یا فعالان بخش مسکن و صنعت ساخت‌وساز کشور مبنی بر تحرک این حوزه، می‌تواند امیدهای تازه‌ای را به بازار مسکن تزریق کند. معمولا هنگامی‌که یک صنعت در کشور با بحران یا رکود مواجه می‌شود، راهکارهای متفاوتی از سوی کارشناسان، مسئولان و فعالان برای برون‌رفت از معضل موجود ارائه می‌شود تا با بررسی و نظرسنجی، بهترین راهکار اجرایی و عملیاتی شود. نمونه‌های بارز این راهکارها، پروژه‌های مسکن مهر، طرح مسکن اجتماعی، مسکن ویژه، صندوق زمین و ساختمان و طرح‌های متعدد دیگری است که از سوی دولت با همفکری کارشناسان و فعالان این عرصه ارائه شده است.

همفکری وزیر با فعالان بخش مسکن
 در همین راستا عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در نشست همفکری اعضای کانون انبوه‌سازان کشور، طرح‌ها و مشکلات این بخش را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده و گفته است که برای خروج از رکود در حوزه مسکن، باید هر دو زمینه عرضه و تقاضا تحریک شود به همین دلیل است که برای هر بخش طرح‌های متنوعی همچون صندوق پروژه، صندوق‌های پس‌انداز، صندوق‌های مسکن و ساختمان محلی، تسهیلات بانکی و غیره ارائه شده تا هر فرد بتواند متناسب با شرایط خود از این صندوق‌ها وام دریافت کند. وی در این نشست ایجاد صندوق کیفیت ساختمان از سوی انبوه‌سازان را یک راهکار مهم در حوزه ساخت‌وساز عنوان و تاکید کرده است که صندوق کیفیت ساختمان توسط انبوه‌سازان برای تضمین عملکردهای اساسی ساختمان در مدت ۵ یا ۱۰ سال می‌تواند راه‌اندازی شود، علاوه بر این، بیمه مسئولیت موضوع دیگری به غیر از صندوق کیفیت ساختمان است که باید توسط شرکت‌های بیمه‌ای صورت گیرد.

نقش مهم انبوه‌سازان
بی‌شک انبوه‌سازان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های مربوط به حوزه مسکن، نقش مهمی در رونق یا رکود بازار مسکن ایفا می‌کنند. در همین حال جمشید برزگر رییس کانون انجمن صنفی-کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران در این زمینه معتقد است که صنعت ساختمان موتور محرک اقتصادی کشور است و در حالی که کشور دچار رکود شده، بخش مسکن می‌تواند تا حدود زیادی رونق را در کشور ایجاد کند از این رو باید در دوره رکود بخش مسکن، بسترهای لازم برای متقاضیان مسکن به گونه‌ای فراهم شود که بتوانند با کمترین فشار مالی و اقتصادی صاحب خانه شوند.
وی پیشنهاد می‌کند، برای آنهایی که فاقد مسکن هستند و از هیچ‌گونه امتیازی چه در قالب تسهیلات و زمین و چه در قالب تسهیلات یارانه‌ای دولت استفاده نکرده‌اند، یک‌بار تا ۷۵درصد قیمت تمام‌شده تسهیلات برای تبدیل به نام خریداران به انبوه‌سازان پرداخت شود.
به گفته وی، این روش به هیچ عنوان موجب تورم و افزایش قیمت مسکن نمی‌شود و بی‌شک با این روش هم عرضه و تولید مسکن افزایش می‌یابد و هم بازار مسکن تقویت خواهد شد و حال که روند افزایش نرخ تورم متوقف شده است، این امید وجود دارد، سدی که در مقابل تولید کشیده شده برداشته شود مشروط بر اینکه توجه به انبوه‌سازان در اولویت بخش مسکن باشد.

لزوم همکاری همه ارگان‌ها
این موضوع مورد تایید، رضا حیدریون، معاون فنی و عمران سازمان نظام مهندسی استان تهران نیز هست و وی با بیان اینکه اگر به پیشنهادات انبوه‌سازان توجه شود، قیمت مسکن هرگز افزایش پیدا نمی‌کند، می‌گوید: وزارت راه و شهرسازی برای وارد شدن در این زمینه باید با برنامه‌ریزی هدفمند حرکت کند و هر ارگان دیگری که بتواند در بخش نظارت به گونه‌ای عمل کند که قابل اندازه‌گیری باشد هم باید هدفمند عمل کند.
به گفته وی، بخش زیادی از ساخت‌وسازها به عنوان کالای تجاری نگریسته می‌شود، به همین دلیل این بخش از بحث عرضه و تقاضا دور شده و جای خود را به سودآوری
داده است. بی‌دلیل نیست که هنوز رونق به بازار مسکن بازنگشته است. بین سیاست‌های حمایتی دولت از انبوه‌سازان و تولید مسکن، آن هم به شکل انبوه، رابطه مستقیمی وجود دارد. این موضوعی است که ایرج رهبر، رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی انبوه‌سازان مسکن در گفت‌وگو با صمت به آن اشاره می‌کند و می‌گوید: هرچقدر دولت به اشکال مختلف نظیر پرداخت تسهیلات بانکی؛ کاهش عوارض شهرداری و مالیات و ثبات در قیمت‌ها شرایط را برای ساخت‌وساز انبوه‌سازان مساعدتر کند به همان نسبت ساخت مسکن انبوه نیز افزایش می‌یابد.

حمایت همه جانبه دولت
به گفته وی، مقررات دست‌وپاگیر ادارات مختلف، کمبود زمین مناسب، ثابت نبودن قیمت مصالح ساختمانی از جمله مشکلات همیشگی انبوه‌سازان در کشور است. وی معتقد است که دولت با بکارگیری مکانیزم‌های صحیح و مناسب برای رفع مشکلات انبوه‌سازان در حوزه قوانین و سازمان‌های مرتبط نظیر شهرداری و مالیات، باید وارد عمل شود، از سوی دیگر دولت می‌تواند با تدوین قوانین ویژه در حوزه امور مالی و بانکی از فعالان بخش تولید انبوه مسکن حمایت تسهیلاتی مناسب به‌عمل آورد تا از این طریق بخشی از مشکلات آنان در تامین سرمایه مالی را پوشش دهد. وی درخصوص بسترهای لازم برای فعالیت انبوه‌سازان می‌افزاید: اگر گشایشی در موضوع زمین شهری ایجاد شود و زمین کافی در دسترس انبوه‌سازان باشد، احتمال می‌رود که انبوه‌سازی رونق یابد.
رهبر با اشاره به اینکه انبوه‌سازان از آمادگی بالایی برای فعالیت در عرصه ساخت‌وساز برخوردارند، می‌گوید: مشکل اینجاست که هنوز تکلیف ساختمان‌های مهر مشخص نشده و طرح‌های دیگری برای تامین مسکن اقشار مختلف جامعه ارائه می‌شود. به گفته رهبر، این اقدامات انبوه‌سازان را دچار نوعی سردرگمی و بازار مسکن را نیز دچار رکود می‌کند بنابراین لزوم حمایت دولت از انبوه‌سازان ضروری‌تر از پیش مورد توجه قرار می‌گیرد. آنچه مسلم است، خروج هرچه سریع‌تر بازار مسکن از رکود است. بی‌شک این اتفاق ابزارهای متعددی دارد، اما شیوه انتخاب ابزار درست و استفاده بهینه از آن در شرایط کنونی مهم‌تر از هر اصل دیگری به نظر می‌رسد.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

دوازدهمین دوره جشنواره ملی تولیدکنندگان و مدیران جوان ودهمین دوره معرفی چهره های ماندگار صنعت، معدن و تجارت ایران برگزار میشود

دوازدهمین جشنواره ملی تولیدکنندگان و مدیران  جوان و دهمین دوره معرفی چهره های ماندگار صنعت، ...