خانه > دسته‌بندی نشده > خرید ارز صادراتی تجار با نرخ آزاد

خرید ارز صادراتی تجار با نرخ آزاد

معاون اول رییس‌جمهوری به بانک مرکزی دستور داده تا موضوع ارز تجار خارج از ایران را که به‌دنبال صدور ارز به ایران هستند، پیگیری کند.

بر همین اساس رییس سازمان توسعه تجارت از ابلاغ مصوبه اخیر بانک مرکزی خبر داد که بر اساس آن تجار ایرانی در خارج از کشور، ارز حاصل از صادرات خود را به صرافی بانک‌های ایرانی در خارج تحویل می‌دهند و معادل ریالی آن را با نرخ ارز آزاد در داخل کشور تحویل می‌گیرند.
این خبری بود که در نشست چهل‌وهشتم اتاق بازرگانی تهران از سوی ولی‌الله افخمی‌راد مطرح شد. افخمی‌راد در جمع نمایندگان بخش خصوصی در اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: با توجه به میزان عوارض صادرات کالا از ایران به روسیه و ایران به جمهوری آذربایجان به دنبال آن بودیم که با تشکیل کمیته سه‌جانبه با مسئولان ایرانی آذربایجانی و روسی از طریق جمهوری آذربایجان کالا به روسیه صادر کنیم. این موضوع هزینه کمتری را برای کالای ایرانی به همراه دارد.
او ادامه داد: در بخش زیرساخت‌ها همچون تعرفه، روادید و بنادر طرف دیگر باید همکاری بیشتری داشته باشد و در تفاهمنامه اخیر که به امضای وزیر توسعه اقتصاد روسیه رسیده، این موارد ذکر شده است. رییس سازمان توسعه تجارت تاکید کرد که باید ترتیبی داده شود که طرف روسی جدی‌تر وارد عمل شود و در کنار آن در بخش نرم‌افزاری، ایران باید با جدیت موضوعات را پیگیری کند و به دنبال رفع مشکلات از سوی روسیه باشد. افخمی افزود: واقعیت آن است که از زمان ایجاد تحریم‌های روسیه، بازرگانان تلاش بسیاری داشته‌اند تا در بازار روسیه حضور پررنگ‌تری داشته باشند. وی با بیان اینکه کمتر توفیقی برای رسیدن به نتیجه مطلوب در فعالیت‌های روسیه داشته‌ایم، تاکید کرد: استنباط بر آن است که طرف روسی تمایل به ایجاد زیرساخت‌های همکاری بیشتر با ایران ندارد. او خاطرنشان کرد: عوارض واردات از ایران به روسیه باعث شده رقابت‌پذیری کالای ایرانی در این کشور کاهش یابد.

آغاز به کار بانک ایران در روسیه
براساس این گزارش،‌ مجتبی خسروتاج، قائم‌مقام و معاون توسعه بازرگانی داخلی در چهل‌وهشتمین جلسه هیات نمایندگان از آغاز به کار بانک ایران میل بیزینس در روسیه خبرداد و گفت: به‌دنبال رایزنی بانک مرکزی با یک بانک روسی مقرر شد تا میل بیزینس به‌عنوان یک بانک ایرانی پاسخگوی نیاز صادرکنندگان ایرانی در روسیه باشد. خسروتاج افزود: هر صادرکننده‌ای که به صورت رسمی با روسیه کار می‌کند، در قالب این بانک می‌تواند اقدام به گشایش اعتبار اسنادی کند و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

ال‌سی روسی هم باز می‌شود
قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: برای واردات از روسیه نیز طرف روسی، بانکی مشخص کرده که رایزنی‌های بانک مرکزی با آن در حال انجام است و به زودی شاهد آن خواهیم بود که «ال‌سی» از ایران برای واردات از روسیه باز شود. وی با اشاره به کاهش ۳۰ تا ۴۰درصدی ارزش پول ملی روسیه پس از تحریم‌ها افزود: این موضوع کار را برای صادرکنندگان ایران کمی سخت می‌کند اما همواره تراز تجاری میان دو کشور مثبت است.

تحریم، تراز تجاری روسیه را کاهش داد
خسروتاج با بیان این مطلب که تراز تجاری روسیه پس از تحریم‌ها کاهش یافته است،‌ تصریح کرد: روسیه حجم زیادی از ذخایر ارزی خود را برای جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی وارد بازار کرد که بتواند از کاهش ارزش پول ملی خود جلوگیری کند اما اقتصاددانان به این کشور هشدار دادند که این روش را رها کرده و ادامه ندهد. روسیه تنها کشوری است که همواره تراز تجاری مثبت داشته و در مقاطعی این تراز تجاری ۲۰۰میلیون دلار به نفع روسیه مثبت بوده است. وی تصریح کرد: باوجود کاهش تراز تجاری، روسیه حجم زیادی از ذخایر ارزی خود را برای جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی وارد بازار کرد تا بتواند از کاهش ارزش پول ملی خود جلوگیری کند اما اقتصاددانان به این کشور هشدار دادند که این روش را رها کرده و ادامه ندهد. قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: البته در شرایط فعلی شاهد خروج سرمایه از روسیه هستیم اما به دلیل اقتصاد قوی که این کشور در زمینه نفت و گاز دارد، خود را هنوز نمایان نکرده است.

قیمت نفت، تهدید برای روسیه
خسروتاج در ادامه کاهش قیمت نفت را تهدید دیگری برای اقتصاد روسیه دانست و بیان کرد: در چنین شرایطی ایران باید تلاش کند تا از فرصت‌های موجود در روسیه به خوبی استفاده کند. در این میان، دولت وظیفه دارد بستر حرکت را فراهم کند که موضوع نخست در رابطه با افزایش روابط تجاری با روسیه و حل مسائل بانکی بود. به گفته معاون توسعه بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت؛‌ ایران با نگاه شرایط رقابتی باید به تبادل با روسیه نگاه کند زیرا ظرفیت واردات برخی کالاهای ضروری کشور از روسیه وجود دارد. خسروتاج با اشاره به پوشش ریسک صادراتی متذکر شد: توافقنامه‌ای در این زمینه میان صندوق ضمانت صادرات ایران و صندوق ضمانت صادرات روسیه به امضا رسیده است که امیدواریم راهگشای صادرکنندگان باشد.

هنوز توافقات بانکی تهران- مسکو کامل نیست
به دنبال اظهارات آل‌اسحاق و اعلام خبر تاسیس بانک ایران در روسیه، اسدالله عسگراولادی، رییس اتاق ایران و روسیه معتقد است برای توسعه روابط تجاری ایران و روسیه ۵ مشکل ساختاری وجود دارد اما در عین حال تاکید می‌کند که ایران همچنان حسن نیت داشته و در تلاش است تا حجم مبادلات دو کشور افزایش یابد.
اسدالله عسگراولادی در این نشست با اعلام این مطلب گفت: قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت مشکلات بانکی میان ایران و روسیه را حل‌شده می‌داند، در حالی‌که مشکلات بانکی و تفاوت نرخ ارز برای گشایش اعتبار بین بانک ایران و روسیه در عمل حل نشده است. وی با بیان این مطلب که روس‌ها به دنبال خرید کالا با دلار از ایران نیستند و می‌خواهند با روبل از ایران خرید کنند،‌ افزود: برای تحقق این خواسته باید مسائل مالی تضیمن شده و مشکلات برابری پول دو کشور رفع شود. رییس اتاق ایران و روسیه با انتقاد از نبود پرواز از ایران به جنوب روسیه بیان کرد: جنوب روسیه بزرگترین خریدار کالاهای ایرانی است اما پروازی از ایران به این منطقه انجام نمی‌شود، در حالی‌که ما پذیرفته‌ایم هزینه ۵۰درصد از ظرفیت‌های خالی این پروازها را پرداخت کنیم.

ضرورت وجود روادید دائمی و تجاری
وی در رابطه با مسئله روادید ایران و روسیه یادآور شد: در مسائل مربوط به روادید، گناه به گردن ایران می‌افتد و روس‌ها اعلام می‌کنند که پیشنهاداتی در این مورد به ایران اعلام شده است اما آقایان در وزارت امور خارجه اعلام می‌کنند که پیشنهادی مبنی بر این موضوع روی میز آنها نیست. به گفته رییس اتاق بازرگانی ایران و روسیه؛‌ روادید موقت وجود دارد اما باید دائمی شود و هر چه سریع‌تر روادید تجاری یکساله به تجار ایرانی داده شود. رییس اتاق بازرگانی ایران و روسیه با بیان اینکه تعرفه بین جمهوری آذربایجان و روسیه و جمهوری آذربایجان و ایران صفر است گفت: تعرفه تبادل کالا بین ایران و روسیه ۲۵درصد است و از این‌رو نباید روس‌ها به‌صورت گزینشی برخورد کنند چراکه اگر مشکلات مطرح شده حل شود، حجم مبادلات ایران و روسیه که در سال‌های گذشته کاهش یافته است، افزایش خواهد یافت.

دفاع از تلاش تیم مذاکره کننده
تیم ۱۶ نفره مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با کشورهایی که گروه مذاکرات آنها پشتیبان‌های بزرگ و قوی دارند، وارد مذاکره شده و توانسته در برابر جریان بزرگ و قدرتمندی بایستد. این سخنی است که یحیی آل‌اسحاق، رییس اتاق بازرگانی تهران در چهل‌وهشتمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران بیان کرد و از تلاش تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در وین دفاع کرد. این نخستین واکنش رسمی نمایندگان اتاق بازرگانی تهران بود که در نشست روز گذشته خود از زحمات تیم مذاکره‌کننده تشکر کرد. تجار و بازرگانان از مهم‌ترین گروه‌هایی هستند که با روند مثبت مذاکرات، فعالیت‌شان رونق می‌گیرد. در ماه‌های گذشته نیز با توافقات اولیه و روند مذاکرات درهای تجاری ایران به سوی تجار و بازرگانان بسیاری از کشورهای جهان باز شده و هیات‌های تجاری برای مذاکره با همتایان خود به ایران آمده و میهمان اتاق‌های بازرگانی شده‌اند.

به ادامه مذاکرات خوش‌بین هستیم
آل‌اسحاق، انسجام ملی شکل‌گرفته در حمایت از مذاکرات و تیم مذاکره‌کننده را یکی از نتایج مطلوب به‌دست آمده دانست و گفت: خوشبختانه نوع انتظارات رو به جلو است و همه بازیگران مذاکرات در پی حل مسائل هستند. به‌طور حتم ناگفته‌هایی در مورد مذاکرات وجود دارد که قرار است طرف‌های مقابل در چند ماه آتی به فکر حل آن باشند. ما به این روند خوش‌بین هستیم و امیدواریم مذاکرات بعدی منتج به نتیجه نهایی شود.

نوسان نرخ ارز به‌دنبال تقویت دلار در بازار جهانی
بازار ارز ایران در نخستین روزهای بعد از مذاکرات با بی‌اعتنایی به نتیجه مذاکرات وارد چرخه معاملات شد اما ۵ روز بعد از اعلام نتایج، قیمت دلار در بازار ایران به رقم ۳هزار و ۴۰۰ تومان رسید. این عدد بالاترین نرخ دلار در دولت حسن روحانی به شمار می‌آید که به گفته تحلیلگران اقتصادی، هجوم فعالان بخش خصوصی، کاهش قیمت نفت و تصمیمات اجلاس اوپک، دلیل اصلی رشد قیمت‌ها بوده است. یحیی آل‌اسحاق نوسان نرخ ارز را حاصل مسائلی نظیر تقویت دلار در بازارهای جهانی می‌داند و می‌گوید: نوسان قیمت ارز مربوط به مسائلی چون تقویت دلار در جهان در برابر سایر ارزها و اظهارنظری مبنی بر احتمال افزایش ۲۰۰ تومانی قیمت دلار مبادله‌ای در سال آینده بود که هنوز در حد پیشنهادی است که روی میز دولت قرار دارد.

برخورد منطقی دولت با لایحه بودجه
اعضای دولت و مجلس این روزها در حال بررسی لایحه بودجه برای سال ۹۴ هستند. لایحه‌ای که به گفته رییس دولت یازدهم ۲۱۹هزار میلیارد تومان مشخص شده که البته ممکن است این رقم تا پایان هفته مختصر تغییری داشته باشد. رییس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به بودجه سال آینده دولت گفت: مهم‌ترین مسئله پیش‌روی بودجه‌نویسان قیمت نفت و نوسان آن است و شنیده‌ها حاکی از آن است که دولت در این زمینه منطقی عمل خواهد کرد. آل‌اسحاق افزود: تا زمانی‌که بودجه نهایی و به مجلس تقدیم نشده، ما نمی‌توانیم اظهارنظری قطعی داشته باشیم اما شنیده‌ایم که دولت برای قیمت نفت برنامه دارد و چندان نگران کاهش این قیمت نیست.

درخواست‌های بخش خصوصی از بودجه
به گفته رییس اتاق بازرگانی تهران، بخش خصوصی خواسته و توصیه‌ای جدی به دولت در مورد بودجه دارد و آن تعیین تکلیف دقیق بدهی دولت به پیمانکاران بخش خصوصی است و لازم است دولت علاوه بر اینکه مانند هر سال در عناوین بودجه به این مسئله اشاره می‌کند برای پرداخت بدهی‌های خود هم ردیف‌های مشخصی در نظر بگیرد. آل‌اسحاق با تاکید بر اینکه دولت باید بودجه سال آتی را با نگاهی جدید تدوین کند، ادامه داد: جدا از بحث محاسبه درآمدها و هزینه‌ها، مسئله‌ای که باید امروز مورد توجه قرار گیرد این است که این بودجه برای چه دولتی نوشته می‌شود. برای یک دولت مجری؟ یا یک دولت ناظر؟ مسئله مهم، وظایف دولت مدرن است که باید در بودجه‌ریزی مورد توجه قرار گیرد.

اصلاح بودجه‌نویسی
رییس اتاق بازرگانی تهران با بیان این مطلب که دولت نباید در اجراییات دخالت کند،‌ افزود: دولت سال ۹۴ باید متفاوت از دولت سال ۶۸ باشد. در دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ وظایف دولت در حوزه اجرایی بسیار زیاد بود. بنابراین تعداد کارکنان دولت زیاد، بودجه هنگفت و وابستگی بودجه دولت به درآمدهای نفتی نیز بالا بود اما اکنون شرایط تغییر کرده و دولت هم باید رویکرد خود را عوض کند. در نتیجه نمی‌توان همان چارچوب قدیمی بودجه‌نویسی دولت را همچنان حفظ کرد و براساس آن بودجه دولت را نوشت.

دولت مدرن یک دولت ناظر است، نه مجری
یحیی آل‌اسحاق با اشاره به احیای سازمان برنامه در آینده نزدیک در دولت یازدهم پیشنهاد داد که سازمان به‌عنوان نخستین برنامه خود با دعوت از کارشناسان، دانشگاهیان، محققان و صاحبنظران با گرایش‌ها و تفکرات مختلف، شرح وظایف دولت مدرن را بنویسد. به گفته آل‌اسحاق، دولت مدرن یک دولت ناظر است، نه مجری. ما دیگر دولت مجری نمی‌خواهیم. حتی جایی که ردیف بودجه‌ای برای انجام یک کار زیرساختی و زیربنایی مشخص می‌شود باید تاکید شود که دولت آن را از طریق خرید خدمت انجام دهد، نه اینکه خود وارد کار شود. رییس اتاق تهران با تاکید بر تغییر چارچوب بودجه‌نویسی گفت: سال‌هاست که حرف از بودجه عملیاتی زده می‌شود اما می‌بینیم که بودجه هر سال مانند سال‌های گذشته است و تنها تغییر افزایشی ۱۵ تا ۲۰درصدی در هزینه‌های دولت است. ما تاکید داریم که این روند باید اصلاح شود و تغییر کند. بودجه باید براساس یک دولت مدرن، کوچک، کارا و ناظر نوشته شود که تنها در پی انجام وظایف حاکمیتی است. شرایط و نرم‌افزار برای شکل‌گیری این دولت نیز امروزه به‌طور کامل مهیاست.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران احیا شد

کمیته ارزی اتاق ایران با مصوبه هیات رئیسه اتاق احیا شده و جلسات این کمیته ...