خانه > دسته‌بندی نشده > دبیر انجمن سیمان در گفت‌وگو با فارس خبر داد سیمان صادراتی با ریال مبادله می‌شود/ دو پیشنهاد صادرکنندگان برای تسهیل صادرات و ارزآوری

دبیر انجمن سیمان در گفت‌وگو با فارس خبر داد سیمان صادراتی با ریال مبادله می‌شود/ دو پیشنهاد صادرکنندگان برای تسهیل صادرات و ارزآوری

دبیر انجمن سیمان از برنامه‌ریزی برای ایجاد ترمینال‌های صادراتی سیمان خبر داد و گفت: سیمان صادراتی ایران به کشورهای همسایه با ریال مبادله می‌شود که در صورت حل مشکل نقل و انتقال پول، ارزآوری مناسبی را در این بخش شاهد خواهیم بود.

عبدالرضا شیخان در گفت‌ و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: سالانه حدود ۷۰ میلیون تن سیمان در کشور تولید می‌شود که ۲۰ میلیون تن یعنی ۳۰ درصد این رقم صادر می‌شود.

وی ادامه داد: این میزان صادرات سیمان در هیچ جای دنیا وجود ندارد به طوری که ایران در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ به عنوان اولین صادرکننده سیمان از نظر حجم سیمان صادراتی معرفی شده است.

وی با اشاره به تولید سالانه بیش از ۲ میلیارد تن سیمان در چین، افزود: از این رقم تنها ۱۱ میلیون تن سیمان صادر می‌شود و بیشتر تولید سیمان چین صرف اجرای پروژه‌های این کشور و ایجاد زیرساخت‌ها می‌شود.

شیخان با اشاره به رکود موجود در اقتصاد کشور، گفت: این مسأله باعث شده تا تولیدکنندگان سیمان کشور بیشتر به سمت صادرات این محصول گرایش داشته باشند.

به گفته وی، سیمان تولیدی ایران بیشتر به کشورهای اطراف مانند افغانستان، عراق، آذربایجان و کشورهای آسیای میانه صادر می‌شود که البته به دلیل مشکل نقل و انتقال مالی، بیشتر این مبادلات و فروش‌ها به ریال صورت می‌گیرد.

وی توضیح داد: به دلیل مشکلات موجود در انتقال ارز به کشور، بیشتر فروش سیمان ایران با ریال انجام می‌شود که در صورت رفع این مشکل‌ها شاهد ارزآوری مناسبی در این صنعت خواهیم بود.

دبیر انجمن سیمان با اشاره به پیگیری‌هایی از سوی تولیدکنندگان سیمان برای تسهیل در صادرات محصول تولیدی این صنعت انجام شده، گفت: پیشنهاد ما این است که پروتکل‌هایی توسط وزارتخانه‌های مرتبط با کشورهای همسایه در جهت صادرات سیمان تسهیل و نقل و انتقال پول امضا شود و از سوی وزارتخانه‌ها روش‌های لازم برای بهبود معاملات در نظر گرفته شود به طوری که ارتباط مستقیمی بین تولیدکنندگان سیمان ایران و خریداران خارجی برقرار شود.

به گفته وی، در هر کشور ۱۰ تا ۱۵ خریدار عمده سیمان وجود دارد که می‌توان با آنها ارتباط مستقیمی برقرار کرد و یا سیمان لازم برای اجرای پروژه‌های عمرانی کشورهای دیگر را به طور مستقیم تأمین کنیم تا هزینه تمام شده صادرات نیز کاهش یابد.

شیخان، ایجاد ترمینال‌های صادراتی را یکی دیگر از روش‌های بهبود صادرات سیمان عنوان کرد و گفت: این مسأله در حال پیگیری است به طوری که برای صادرات سیمان به کشورهای دیگر به ویژه عراق از ترمینال‌های صادراتی برخوردار شویم تا سیمان صادراتی به طور یکسره به خارج از کشور صادر شود و بابت اموری مانند بازرسی، معطلی نداشته باشیم که این مسأله قیمت‌ها را نیز بهبود می‌بخشد.

وی با بیان اینکه صادرات هر تن سیمان، ۵۰ دلار ارزآوری برای کشور به همراه دارد، افزود: صنعت سیمان توانایی تولید بیشتر را دارا است و اگر بازارهای داخلی تقویت شوند علاوه بر تأمین نیاز داخل، می‌توانیم صادرات را نیز افزایش دهیم زیرا در هر سال دو کارخانه وارد مدار تولید خواهند شد.

وی تصریح کرد: میزان صادرات سیمان برای سال آینده حدود ۲۰ میلیون تن پیش‌بینی شده و امیدواریم با اجرای سیاست‌های بهبود صادرات، شاهد افزایش ۵ تا ۱۰ درصدی نرخ سیمان صادراتی باشیم.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

ساخت مشترک تجهیزات نفتی با اروپایی‌ها ادامه دارد

ورود دانش فنی در زمینه ساخت تجهیزات نفتی از جمله دلایلی بود که ایران رو ...