خانه > دسته‌بندی نشده > در سومین جلسه کمیته راهبردی همایش صنعت فولاد ایران تاکید شد ، حضور حداکثری خصوصی‌ها در زنجیره فولاد

در سومین جلسه کمیته راهبردی همایش صنعت فولاد ایران تاکید شد ، حضور حداکثری خصوصی‌ها در زنجیره فولاد

سومین نشست از سلسله جلسات کمیته راهبردی همایش صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار در حالی برگزار شد که علاوه بر توجه به بازار فولاد توسعه پایدار و متوازن، بازنگری در سند چشم‌انداز صنعت فولاد کشور نیز مورد تاکید قرار گرفت. کارشناسان معتقدند با تکیه بر مزیت‌ها، شرایط منطقه و حضور حداکثری بخش خصوصی در پروژه‌های فولادی باید چشم‌انداز این صنعت را مورد بازنگری قرار داد.
در سومین جلسه کمیته راهبردی مصطفی موذن‌زاده مشاور معاون اول رئیس‌جمهور؛ حسین‌هاشمی استاندار تهران؛ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ مهدی کرباسیان، معاون وزیر و رئیس هیات عامل ایمیدرو؛ بهرام سبحانی مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان؛ محمدمهدی بهکیش دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌الملل؛ رضا اشرف سمنانی مشاور شرکت میدکو؛ مسعود ابکا مدیرعامل سابق ذوب آهن اصفهان؛ حسین عبدی‌زاده رئیس دانشکده مهندسی متالورژی و مواد دانشگاه تهران؛ رسول خلیفه سلطان دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران؛ قدیر قیافه، رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران؛ علیرضا بختیاری مدیرمسوول روزنامه «دنیای اقتصاد» و محسن پروان دبیر همایش حضور داشتند.
در این جلسه مقرر شد تا گزارش بررسی وضعیت حال حاضر صنعت فولاد و آینده پیش رو توسط شرکت مهندسین مشاور فولادتکنیک (مشاور همایش) ارائه شود تا این گزارش و بحث پیرامون آن زمینه‌ای برای تدوین سند چشم‌انداز صنعت فولاد ایران باشد. در همین راستا مصطفی موذن‌زاده سند چشم‌انداز را در حوزه سیاست‌گذاری در صنعت فولاد دانست و بر نقش وزارتخانه در این رابطه تاکید کرد. وی در این رابطه افزود: تبیین استراتژی در حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت است و مشاور و کارشناسان تنها می‌توانند نظر مشورتی ارائه کنند در حالی که سیاست‌گذاری کلان به عهده نهادهای دولتی است. در ادامه حسین‌هاشمی با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت کار سختی را پیش رو دارد، اظهار کرد: باید جهت حرکت وزارت صنعت، معدن و تجارت در صنعت فولاد شفاف و نگاه مسوولان نسبت به آینده صنعت فولاد مشخص شود. از سوی دیگر، با توجه به اینکه تدوین برنامه ششم توسعه را در پیش داریم باید به گونه‌ای عمل کنیم که چشم‌انداز صنعت فولاد با سیاست‌های برنامه ششم منطبق باشد. و همایش چشم‌انداز صنعت فولاد فرصت مناسبی برای جمع‌بندی نظرات بخش‌های مختلف به منظور خط‌دهی به تدوین برنامه ششم است.
همچنین رسول خلیفه سلطان اعلام کرد در گزارش سند چشم‌انداز باید از مشاور بخواهیم پیشنهادی را مطرح کند که در همایش مورد بحث و بررسی قرار گیرد. رضا اشرف سمنانی در این نشست با بیان اینکه تدوین سیاست‌ها و استراتژی صنعت فولاد کار مشاور نیست، گفت: در حال حاضر توسعه صنعت فولاد نیازمند زیربناهایی است که امکان رسیدن به ظرفیت ۵۵ میلیون تن در افق ۱۴۰۴ را فراهم نمی‌کند. وی با بیان اینکه باید دستگاه سیاست‌گذار در این صنعت زیربناهایی چون برق، گاز، آب، حمل‌و‌نقل و… تحلیل کرده و بعد استراتژی توسعه را تدوین کند، اظهار کرد: در طرح جامع فولاد که در سال ۷۱ تدوین شده بود، اولین موضوعی که مطرح شد توازن در صنعت فولاد بود. در حال حاضر زنجیره تولید فولاد به هم خورده که در بازنگری در این طرح و سند چشم‌انداز فولاد باید به آن توجه شود.
در ادامه موذن‌زاده نیز در تکمیل این بحث اعلام کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت باید افق توسعه در این صنعت را مشخص و در کنار آن به عوامل زیربنایی نیز توجه کند. بعد از آن باید با جمع‌آوری اظهارنظر سازمان‌های مختلف مرتبط با توسعه صنعت فولاد، یک بسته کامل از روند توسعه صنعت فولاد کشور استخراج شود.  

 نیاز ۴۵ میلیارد دلاری
در ادامه جعفر سرقینی با بیان اینکه برای رسیدن به اهداف پیش‌بینی شده در صنعت فولاد تا افق ۱۴۰۴، به ۴۵میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز داریم، گفت: از این میزان ۲۰ میلیارد دلار به صنعت فولاد و ۲۵ میلیارد دلار برای تامین امکانات زیربنایی باید تخصیص یابد. به همین خاطر در همایش پیش رو باید توازن در توسعه‌های بالادستی و زیربنایی صنعت فولاد همچون برق و راه آهن مورد توجه جدی قرار گیرد.  همچنین بهرام سبحانی با بیان اینکه به نظر نمی‌رسد امکان تولید بیش از ۴۰ میلیون تن تولد فولاد در سال با توجه به شرایط کشور در افق ۱۰ تا ۱۵ ساله کاری نشدنی است، اظهار کرد: در بررسی سند چشم‌انداز صنعت فولاد کشور، باید در ابتدا واحدهای فولادی و پتانسیل آنها برای تولید فولاد شناسایی شود. از سوی دیگر، مکان‌یابی واحدهای جدید نیز موضوع دیگری است که در اولویت بعدی قرار می‌گیرد. مسعود ابکا نیز با بیان اینکه این همایش باید نقطه آغازی داشته باشد، گفت: پنجمین دوره این همایش می‌تواند با اعلام طرح جامع فولاد یا تدوین سند چشم‌انداز صنعت فولاد کشور آغاز شود.

 نقش چین در صنعت فولاد
در ادامه علیرضا بختیاری نیز با اشاره به جلسه مشترک با مدیران انجمن آهن و فولاد چین (CISA) برای حضور در پنجمین همایش صنعت فولاد، گفت: قرار است معاون دبیرکل این انجمن در همایش امسال، چشم‌انداز و برنامه توسعه فولاد چین را ترسیم کند. چین به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد جهان با تولید بیش از ۷۷۰ میلیون تن فولاد خام در سال نقش موثری در بازار فولاد، مواد اولیه و توسعه فولاد در هر نقطه از جهان دارد. مدیرمسوول روزنامه «دنیای اقتصاد» افزود: ازسوی دیگر شرکت یومتال چین، نشریه متال بولتن و سردبیر Platts برای حضور در این همایش شرکت‌های اروپایی صاحب تکنولوژی ازجمله سارایه اسپانیا، دانیلی ایتالیا، اس‌ام‌‌اس آلمان، اتوتک فنلاند و … دعوت شده‌اند.

 نقش خصوصی‌ها در زنجیره فولاد
بختیاری  با اشاره به اینکه دولت بنا دارد تا نقش بخش خصوصی در توسعه صنعت فولاد را پررنگ کند، این سوال را مطرح کرد که در این همایش محور سخنرانی‌ها باید بحث‌های کارشناسی باشد یا صرفا اعلام سیاست‌های دولتی؟ در پاسخ به این سوال محمدمهدی بهکیش خواستار در نظر گرفتن زمانی برای طرح جامع فولاد و سند چشم‌انداز این صنعت شد.
 ازسوی دیگر، سرقینی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز معتقد بود که تجربه  کشورهای خارجی در مسیر چشم‌انداز صنعت فولاد ایران می‌تواند کمک‌کننده باشد. از سوی دیگر، استاندار تهران نیز معتقد به اعلام دستاوردهای بخش خصوصی در زنجیره تولید فولاد بود. به گفته وی، باید در زنجیره تولید فولاد بومی‌نگر باشیم، چرا که شرایط توسعه فولاد در سایر کشورها با ایران متفاوت است. وی همچنین معتقد بود که محور همایش امسال باید توجه به بخش خصوصی باشد.
در تکمیل این بحث موذن‌زاده با بیان اینکه چین یکی از تاثیرگذارترین کشورها در صنعت فولاد است، گفت: به همین دلیل از مدیران این انجمن خواسته شده تا چشم‌انداز توسعه فولاد در این کشور را در همایش امسال ترسیم کنند. مشاور معاون اول رئیس‌جمهور همچنین بر مشخص شدن جایگاه صنعت فولاد در برنامه ششم توسعه تاکید کرد و گفت: در این زمینه باید مسوولان دولتی تعیین تکلیف کنند. در ادامه سرقینی اعلام کرد: اگر قرار است انجمن آهن و فولاد چین به ترسیم چشم‌انداز صنعت فولاد بپردازد باید انجمن‌های مرتبط با صنعت فولاد ایران نیز در سخنرانی‌ها هم‌راستا با این انجمن حضور داشته باشند. اشرف سمنانی نیز خواستار تفکیک سخنرانی‌های تکنولوژی‌محور و بازارمحور در این همایش شد وگفت: با توجه به اینکه کوچک‌ترین حرکت کشورها و شرکت‌های مطرح خارجی در صنعت فولاد جهان بر فولاد و سنگ‌آهن ما نیز اثرگذار است، بنابراین باید چشم‌انداز آنها برای توسعه صنعت فولاد در این همایش بحث شود. وی همچنین تاکید کرد: اگر می‌خواهیم صنعت فولاد کشور رقابت‌پذیر باشد، باید نگاه‌ها و وظایف دولت و بخش خصوصی در این زمینه مشخص شود.

 تشکیل کارگروه کارشناسی
در ادامه نشست کمیته راهبردی همایش فولاد، مهدی کرباسیان پیشنهاد تشکیل کارگروهی متشکل از کارشناسان دولتی و بخش خصوصی را داد تا رئوس مباحث مرتبط با صنعت فولاد در آن مشخص شود. رئیس هیات عامل ایمیدرو همچنین بر ضرورت ارائه نظرات کارشناسی بخش خصوصی واقعی در این همایش تاکید کرد.
همچنین محسن پروان نیز با اشاره به برگزاری این همایش در روزهای هفتم و هشتم بهمن ماه امسال در سالن اجلاس سران گفت: در کنار سخنرانی‌های اصلی همایش در روز اول، در روز دوم نیز ۱۶ کارگاه آموزشی مرتبط با صنعت فولاد برگزار خواهد شد. علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر یا حضور در این همایش می‌توانند با شماره ۸۷۷۶۲۴۳۰ تماس حاصل فرمایند یا به
وب‌سایت http://events.den.ir مراجعه کنند.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران احیا شد

کمیته ارزی اتاق ایران با مصوبه هیات رئیسه اتاق احیا شده و جلسات این کمیته ...