خانه > دسته‌بندی نشده > رسیدگی اورژانسی دولت برای تامین نقدینگی صنعت

رسیدگی اورژانسی دولت برای تامین نقدینگی صنعت

دبیر کل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: با توجه به اینکه مشکل اصلی صنایع تولیدی، نقدینگی است، تنها راه نجات اقتصاد کشور رسیدگی اورژانسی دولت برای تامین سرمایه در گردش واحد‌های تولیدی است

 

محمدرضا مرتضوی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: با توجه به اینکه دولت در بخش نظام پولی تسلط پیدا کرده و در محدوده مصوبات بودجه رفتار خوبی داشته است، می‌توان گفت که قدرت برنامه‌ریزی معاملات پولی در دست دولت قرار گرفته که این خبر نوید بسیار خوبی برای صنایع و بخش تولید است.

وی ادامه داد: با توجه به مهار قدرت نقدینگی و تسلط دولت بر مسائل پولی، می‌توان نقش دولت را در اشراف کامل به مسائل مالی مشاهده کرد و اکنون زمان این رسیده که برنامه‌ریزی‌های لازم برای توجه بیشتر به بخش‌های مختلف اقتصادی به ویژه صنعت، معدن و کشاورزی از سوی دولت صورت بگیرد.

مرتضوی اظهار کرد: تاکنون برای بهبود فضای کسب‌وکار و رفع فساد مالی تلاش‌هایی انجام شده اما تمامی موانع و مشکلات برطرف نشده است.

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت از جمله اقدامات دولت را تامین منابع مالی برای تولید و صنعت از سوی بانک مرکزی عنوان و اظهار کرد: علی‌رغم این‌که امسال سال اقتصادی نام‌گذاری شده بود، شاید برای این اقدام کمی دیر شده باشد اما نمی‌توان دولت را برای این تاخیر مقصر دانست.

رشد ۸۰ درصدی تولید خودرو تا پایان سال

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت با اشاره به صنعت خودرو گفت: زمانی که تمهیدات ویژه‌ای نسبت به این صنعت در نظر گرفته شد و صنعت خودرو در صدر صنایع برتر قرار گرفت، رشد تولید بسیاری نسبت به گذشته داشته است.

مرتضوی ادامه داد: علی‌رغم وجود التهابات موجود در بخش خودرو، تا پایان سال شاهد رشد ۸۰ درصدی در تولید خودرو خواهیم بود.

۴۰ درصد از صنایع کشور بلااستفاده مانده است

وی با بیان این‌که در سایر حوزه‌های صنعتی ۴۰ درصد از صنایع کشور بلااستفاده مانده‌اند، اظهار کرد: دلیل اصلی این امر مشکل تامین نقدینگی صنایع بوده است.

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اعلام اخیر بانک مرکزی گفت: براساس اعلام بانک مرکزی که ۵۶ درصد از حجم پول در اختیار مردم جمع‌آوری شده و علی‌رغم وجود مشکلات تورم به عدد ۱۸ رسیده است، می‌توان گفت که در حال حاضر زمان آن است که دولت با یک رویکرد توسعه تولید که همان خروج غیرتورمی از رکود است، فعالیت ویژه خود را آغاز کند.

مرتضوی با بیان این‌که دولت لوایحی را مبنی بر حل مشکلات بخش صنعت به مجلس ارائه داده بود، گفت: تاکنون اقدامی صورت نگرفته است و این قدم بانک مرکزی اولین گامی است که به صورت کلامی به عنوان سیاست پولی بانک مرکزی اعلام شده و قرار است منابع مالی در اختیار بخش تولید قرار بگیرد.

وی ادامه داد: این نشانه‌ها و علائم از بهبود شرایط صنایع کشور خبر می‌دهد لذا لازم است که به سرعت منابع مالی لازم برای بازار‌های آخر سال که بازارهای بسیار پرپول‌تر و پویاتر است، داده شود.

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: اگر شرکت‌های تولیدی در حال حاضر سرمایه در گردش‌شان تامین نشود در زمانی که بازار نیاز به کالای داخلی دارد، مشکلاتی ایجاد می‌شود که دولت را مجبور به واردات خواهد کرد.

تامین اورژانسی سرمایه در گردش واحد‌های تولیدی

مرتضوی تنها راه نجات اقتصاد کشور را رسیدگی اورژانسی به تامین سرمایه در گردش واحد‌های تولیدی عنوان و اظهار کرد: اگر بانک‌ها با سود ۲۲ درصدی اقدام به تامین سرمایه در گردش نکنند، تکلیف واحد‌های تولیدی معلوم است چراکه نمی توانند در این شرایط کاری را پیش ببرند.

وی با اشاره به دخالت‌هایی در قیمت‌گذاری کالا گفت: شرکت‌های تولیدی مجبور به قیمت‌گذاری طبق قواعد دولت هستند که این مساله زیان‌های زیادی را به بخش تولیدی وارد کرده است.

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: برای رفع زیان انباشته شرکت‌ها در دوران گذشته باید از سود آتی انباشته شرکت‌ها استفاده کرد که برای این امر باید تولید یا قیمت را افزایش داد که اگر افزایش تولید و تامین سرمایه در گردش صورت بگیرد می‌توان گفت که قیمت‌ها بدون دخالت دولت و منطقی در نظر گرفته می‌شود.

مرتضوی در خصوص تاثیر اقدام بانک مرکزی در افزایش تولید و ارتقای صنایع تولیدی گفت: اگر صحبت بانک مرکزی به مرحله‌ اجرا برسد و به نیازهای بخش تولید توجه شود می‌توان نسبت به آینده این بخش امیدوار بود.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

در راستای تسهیل در تجارت انجام شد؛ پیوستن سازمان استاندارد به کمیته‌های بین‌المللی استاندارد در دولت سیزدهم

مدیرکل دفتر مطالعات تطبیقی و مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی سازمان ملی استاندارد با اشاره ...