خانه > دسته‌بندی نشده > رییس‌جمهوری در نخستین جلسه شورای‌عالی رفاه پس از ۸ سال:حمایت از اقشار آسیب‌پذیر در صدر برنامه‌های دولت است

رییس‌جمهوری در نخستین جلسه شورای‌عالی رفاه پس از ۸ سال:حمایت از اقشار آسیب‌پذیر در صدر برنامه‌های دولت است

رییس‌جمهوری بر ضرورت ایجاد پایگاه اطلاعات جامع رفاهی در کشور به منظور سیاستگذاری و پایش اقدامات اجرایی در حوزه رفاه اجتماعی تاکید کرد و از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست تا پایان سال؛ استفاده از منابع اطلاعاتی کشور، پایگاه اطلاعات جامع رفاهی کشور را راه‌اندازی نماید.

به گزارش صمت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام دکتر حسن روحانی دیروز در جلسه شورای‌عالی رفاه که پس از ۸ سال تشکیل می‌شد، گفت: حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و گسترش برنامه‌های رفاهی در کشور نیازمند اطلاعات و آمار دقیق است.
رییس‌جمهوری از تجمیع اطلاعات دستگاه‌های مختلف به منظور داشتن بانک اطلاعاتی پاسخگو به‌عنوان ضرورتی برای برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری صحیح یادکرد و گفت: دولت در سایه این اطلاعات می‌تواند در مبارزه با آسیب‌های اجتماعی، حمایت از اقشار آسیب‌پذیر نظیر کودکان و زنان بی‌سرپرست بازنشستگان، سالمندان و بیکاران، موفق باشد. دکتر روحانی با اشاره به اینکه حمایت از گروه‌های آسیب‌پذیر در صدر برنامه‌های دولت است، اظهار کرد: نباید اقشار آسیب‌پذیر جامعه در جریان رشد و توسعه کشور مورد غفلت قرار گیرند، بنابراین دولت برای کمک به این افراد نیازمند اطلاعات جامع است.
رییس شورای‌عالی رفاه تصریح کرد: دولت در زمینه بهداشت و درمان گام‌های بلندی برداشته و باید تلاش شود که این حرکت مهم و ارزشمند پایدار باشد.
رییس‌جمهوری با بیان اینکه در پیشبرد سیاست امنیت غذایی، توزیع سبد کالا در میان اقشار محروم جامعه ادامه خواهد داشت، بر حل دیگر آسیب‌های اجتماعی نظیر درمان معتادان و آماده کردن شرایط بازگشت آنها به جامعه تاکید کرد. دکتر روحانی در بخش دیگری از این جلسه جهت‌گیری دولت را در رشد و توسعه متوازن در همه استان‌های کشور خاطرنشان ساخت و گفت: تعادل‌بخشی منطقه‌ای یک سیاست اصولی در دولت تدبیر و امید برای فقرزدایی است.
رییس‌جمهوری همچنین بر ارائه راهکارهای تشویقی به‌منظور تحصیل همه کودکان در کشور تاکید کرد و گفت: برخی موارد از تحصیل نکردن کودکان، به مسائل فرهنگی بازمی‌گردد که باید در این زمینه کار فرهنگی شود و برنامه‌ریزی مشخصی داشته باشیم. دکتر علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این جلسه با اشاره به اینکه دولت‌ها براساس سیاست‌های رفاهی سنجیده می‌شوند، گفت: دولت تدبیر و امید با برنامه‌ریزی، کار کارشناسی و هدفمند در زمینه سیاست‌های رفاهی پیش می‌رود و این امر می‌تواند، منجر به از بین رفتن فقر و نابرابری‌های اجتماعی شود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ارائه شاخص‌هایی نظیر توزیع فقر، سواد، طلاق، اعتیاد، بیمه، امید به زندگی، گفت: توزیع رفاه سیاست جبرانی نیست، بلکه سیاستی در کنار رشد اقتصادی است و هر حرکت خوب اقتصادی اگر با سیاست‌های رفاهی آمیخته نشود برای مردم ملموس نخواهد بود. وی یکی از ویژگی‌های بارز دولت تدبیر و امید را انسجام و یکپارچگی در سیاست‌های رفاهی دانست و گفت: تشکیل شورای‌عالی رفاه و تامین اجتماعی بعد از مدت‌ها تعطیلی، نشان‌دهنده عزم دولت برای ایجاد هماهنگی در سیاست‌های اجتماعی به‌منظور ارتقای رفاه اجتماعی و مبارزه با فقر است. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین گزارش جامعی از وضعیت رفاهی مناطق مختلف کشور ارائه و تاکید کرد که به زودی سیاست‌های رفاهی دولت تدبیر و امید برای تصویب به هیات دولت ارائه خواهد شد. در این جلسه وزرای کشور، آموزش و پرورش، اقتصاد و دارایی و معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهوری، دیدگاه‌های خود را درخصوص راه‌اندازی پایگاه جامع اطلاعاتی و سیاست‌های لازم برای هماهنگی فعالیت دستگاه‌هایی که در زمینه رفاه فعالیت دارند، تبیین کردند.

 

روحانی در جلسه ستاد هماهنگی اقتصاد مقاومتی تاکید کرد:
استفاده از حساب ذخیره ارزی برای تداوم طرح‌های عمرانی دولت
رییس جمهوری در جلسه ستاد هماهنگی اقتصاد مقاومتی از معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست‌جمهوری خواست که با توجه به ظرفیت‌های قانون برنامه پنجم توسعه نسبت به استفاده از حساب ذخیره ارزی برای تداوم طرح‌های عمرانی دولت اقدام کند.
به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی در این جلسه که دیروز برگزار شد، همچنین خواهان تسریع در روند تصویب لایحه قانونی رفع موانع تولید، رقابت‌پذیری و ارتقای نظام مالی کشور با همکاری مجلس شد.
در این جلسه همچنین پس از ارائه گزارش بیژن زنگنه، وزیر نفت از تحولات بازار جهانی نفت و تغییر در قیمت‌ها، علل اقتصادی و سیاسی این تحولات مورد بررسی قرار گرفت.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

در راستای تسهیل در تجارت انجام شد؛ پیوستن سازمان استاندارد به کمیته‌های بین‌المللی استاندارد در دولت سیزدهم

مدیرکل دفتر مطالعات تطبیقی و مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی سازمان ملی استاندارد با اشاره ...