خانه > دسته‌بندی نشده > رییس جمهوری: اقتصاد باید از رانت نجات یابد

رییس جمهوری: اقتصاد باید از رانت نجات یابد

رییس‌جمهوری با بیان اینکه در کشور ما سال‌ها و دهه‌ها است که اقتصاد به سیاست یارانه می‌دهد، تصریح کرد: اقتصاد ما هم به سیاست خارجی و هم به سیاست داخلی یارانه می‌دهد و خوب است که یک‌بار هم شده برعکس عمل کنیم و از سیاست داخلی و خارجی به اقتصاد یارانه بدهیم تا ببینیم زندگی و معیشت مردم و اشتغال جوانان چه خواهد شد.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام روحانی در نخستین کنفرانس اقتصاد ایران، اظهار کرد: خوب است بعد از ۳۶ سال یک بار هم که شده این اصل قانون اساسی را اجرا کنیم و برای مسائل مهم اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی به جای آنکه قانونی در مجلس تصویب شود، ماده قانونی یا برنامه را مستقیم به آرای مردم و همه‌پرسی بگذاریم.
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه باید مدتی بیشتر به اقتصاد توجه کنیم، خاطرنشان کرد: کشور ما بیشتر سیاسی است تا اقتصادی محض؛ یعنی اقتصاد ما یا با سیاست داخلی تلفیق می‌شود یا با سیاست خارجی.
رییس جمهوری با بیان اینکه گفته می‌شود باید از همه مالیات بگیریم و این کار درستی است، افزود: نمی‌شود یک نهاد کار اقتصادی بکند و مالیات ندهد اما تا می‌گوییم فلان نهاد باید مالیات بدهد بساطی درست می‌شود. اما این دولت در هر موضوعی که بداند مصالح مردم است بدون واهمه از هیچ‌کس و هیچ نهادی موضوع را به مردم خواهد گفت و لایحه لازم را به مجلس تقدیم خواهد کرد.
روحانی گفت: برخی امور، سیاست داخلی‌اش خیلی خیلی قوی است. بیش از آنچه که فکر می‌کنید. درحالی که اقتصاد در کشور با انحصار پیشرفت نمی‌کند و اگر موضوعی منحصر در دست گروه خاصی باشد فساد ایجاد می‌شود، حتی اگر سلمان و ابوذر باشد.
روحانی با تاکید بر اینکه اقتصاد باید از انحصار نجات و در صحنه رقابت حضور پیدا کند، خاطرنشان کرد: اقتصاد باید از رانت نجات پیدا کند و همه دستگاه‌های دولتی فعالیت اقتصادی‌شان به‌طور شفاف بیان شود. یعنی همه مردم باهم از آمار و ارقام و طرح‌های اقتصادی در یک لحظه باخبر شوند، چون اینجا پسرخاله و پسرعمه نداریم.
وی با بیان اینکه اگر شفافیت ایجاد شود و رانت از بین برود می‌توانیم با فساد هم مقابله کنیم که همه‌جا ریشه دوانده است، تصریح کرد: مگر می‌شود با فساد حرکت اقتصادی ما سرعت پیدا کند؟
رییس جمهوری با بیان اینکه در اقتصادمان باید به حواشی هم توجه کنیم، افزود: تنها نمی‌شود که یک بسته سیاسی داشته باشیم، بلکه در کنارش باید سیاستی باشد که همراهش بوده و پشتیبانی‌اش کند تا کار جلو رود. رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به اینکه حرکت اقتصادی کشور از سال گذشته شروع شده است، تصریح کرد: هرچه دستاورد داشته‌ایم مربوط به استفاده از نظرات صاحب‌نظران، دانشگاهیان و… بوده است و دستاوردهایمان حاصل اعتماد مردم به عنوان سرمایه اجتماعی بوده است. همچنین حمایت‌های مردم و رهبر معظم انقلاب همه دست‌به‌دست هم دادند تا توانستیم یک گام به جلوتر برویم و دستگاه اجرایی هم همه توان خود را به کار گرفت.
روحانی با بیان اینکه امروز توانستیم تورم را مهار کنیم، خاطرنشان کرد: کاهش تورم با ارزان شدن کالاها ۲مقوله متفاوت است که باید برای مردم توضیح دهیم و از رسانه‌های عمومی خواهش می‌کنیم در کنار نقد و انتقاد که البته لازم و مفید است حواس‌شان باشد به اعتماد مردم صدمه نزنند و اگر می‌بینیم حرکتی از سال گذشته آغاز شده به خاطر سرمایه اجتماعی، رابطه دولت با مردم، اعتماد مردم به دولت و قبول کردن این مطلب است که دولت به مردم دروغ نمی‌گوید و اگر اینها را از دست بدهیم چیزی نداریم.
رییس دولت یازدهم با اشاره به اینکه سال آینده انتخابات است و اشکالی ندارد که رقابت کنیم، افزود: در مسائل ملی باید توجه‌مان به رشد پایدار باشد و در همین زمینه بعد از کنترل تورم در دو فصل پیاپی نسبت به سال گذشته رشد حدود ۴ درصد داشته‌ایم که امیدوارکننده است و ان‌شاءالله امسال را به گونه‌ای به پایان می‌بریم که تورم ما کمتر از ۲۰ درصد باشد و اقتصادمان بعد از ۲ سال رشد منفی، شاهد رشد مثبت باشد.
روحانی با بیان اینکه کاهش تورم برای یک فصل یا یک سال کافی نیست، افزود: باید تورم به‌طور مستمر کاهنده باشد تا به نقطه قابل قبول برسیم. پس مهار تورم باید با قوت در سال‌های آینده ادامه یابد و در سال ۹۶ که پایان کار دولت یازدهم است به تورم یک رقمی برسیم. چراکه کمتر کشوری در دنیا وجود دارد که تورم ۲ رقمی داشته باشد.
روحانی با اشاره به اینکه رشد در کشور شروع شده است، اما باید استمرار داشته باشد، گفت: ما توسعه پایدار، مستمر و همه‌جانبه می‌خواهیم و تجربه زندگی سیاسی ما می‌گوید کشور با انزوا نمی‌تواند رشد مستمر داشته باشد و معنای آن این نیست که دست از اصول و آرمان‌هایمان برداریم.
رییس جمهوری با بیان اینکه در میز مذاکره بحث آرمان و اصول نیست، افزود: سر میز مذاکره نه آنها و نه ما راجع به آرمان و اصول بحث نمی‌کنیم، چون در دنیای امروز هر کشوری دنبال منافع و خواست خود است. پس اساس بحث سیاست خارجی منافع است و نه اصول و آرمان‌ها.
وی با طرح این پرسش که مگر در مرحله نخست توافق ژنو در بحث هسته‌ای آرمان‌ها و اصول‌مان را معامله کردیم؟ تصریح کرد: با هم حرف زدیم و توافق کردیم. چون ما یک خواست داشتیم و آنها هم خواست خودشان را مطرح کردند.
روحانی با بیان اینکه معنای مذاکرات این است که پلی بین خواست ما و طرف مقابل تعریف شود، خاطرنشان کرد: در توافق ژنو بخشی از تحریم‌ها در حوزه خودرو، پتروشیمی و کشتیرانی برطرف شد و بخشی از اموال بلوکه شده ما آزاد شد که در مقابل ما شفافیت بیشتری نشان دهیم و بگوییم فلان نوع غنی‌سازی که درحال‌حاضر به آن نیاز نداریم برای مدتی متوقف می‌شود و آیا این کار به معنای زیرسوال رفتن آرمان‌ها و اصول ماست؟
روحانی تصریح کرد: آرمان ما به سانتریفیوژ وصل نیست، بلکه آرمان به مغز و قلب و اراده ما وصل است.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه حرکتی در کشور با حمایت مردم آغاز شده است، بیان کرد: اگر دولت مشکلی پیدا کند به صراحت برای مردم خواهد گفت و من به عنوان رییس‌جمهوری تردید و واهمه‌ای ندارم که مشکلات را با مردم در میان بگذارم. اما بدانید در بسیاری از امور حرکت جامعه باید با همکاری و هماهنگی باشد و این‌طور نیست که همه‌چیز به‌دست دستگاه اجرایی باشد. هر ۳ نهاد باید با هم باشند و همه ما در سیاست‌های کلی از چارچوب‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب پیروی کنیم.
وی تأکید کرد: هیچ کاری نبوده است که ما به مردم گفته باشیم و شروع نکنیم. اما برای به پایان رسیدن نیازمند همکاری هستیم.
وی با بیان اینکه شرایط کشور در منطقه و جهان به ما حکم می‌کند که امروز وحدت و اتحاد بیشتری داشته باشیم، خاطرنشان کرد: دولت خود را خادم مردم می‌داند و مردم صاحب اختیار هستند پس اشتباه است اگر دولتی خود را سرور بداند و مردم هم بگویند که کارها به عهده دولت است و به ما ربطی ندارد.
روحانی با اشاره به اینکه امروز با پدیده جدید کاهش قیمت نفت مواجه هستیم که البته آن را در سال‌های ۶۶ و ۷۷ هم تجربه کرده‌ایم، اظهار کرد: ضعف نفت طوری است که به تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان مرتبط می‌شود، پس هرچه در دنیای صادرات و ارتباط با دنیا قوی‌تر باشیم دیرتر صدمه می‌بینیم و امنیت ملی‌مان تقویت می‌شود. یعنی اگر بتوانیم آب و گاز و برق به دیگر کشورها بفروشیم و از آنها بخریم و سرمایه‌دار خارجی به ایران بیاید و از ایران در خارج سرمایه‌گذاری کنیم امنیت‌مان تقویت می‌شود. چون آن زمان گذشت که اگر سرمایه‌دار خارجی به ایران می‌آمد استقلال کشور به خطر می‌افتاد بلکه امروز برعکس است اما چارچوب‌هایی دارد که باید رعایت شود.
رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه باید از مرحله کاهش قیمت نفت عبور کنیم، افزود: درحال‌حاضر کاهش قیمت نفت به مرز ۵۰ درصد رسیده است که این موضوع می‌تواند در این کنفرانس مورد بررسی قرار بگیرد.
روحانی به مسئله یارانه‌ها و تاکید فراوان مبنی بر پرداخت نکردن یارانه به افراد ثروتمند اشاره کرد و گفت: شناسایی افرادی که نیازمند نیستند کار سختی است. البته ۵۰ در صد این افراد راحت شناسایی می‌شوند اما در شناسایی ۵۰ درصد دیگر مشکلات فراوانی وجود دارد و باعث قضاوت در جامعه می‌شود.
روحانی با اشاره به اینکه ما یک سیستم اطلاعاتی جامع و کامل برای ۸۰ میلیون جمعیت ایرانی نداریم، افزود: گفته می‌شود به ایرانیان خارج از کشور یارانه ندهید اما عده‌ای از آنها مریض هستند و برای درمان از کشور خارج شده‌اند یا عده‌ای دیگر کارگر یا دانشجو هستند. همچنین گفته می‌شود مثلاً درآمد ۳ میلیون را مشخص کرده و بر اساس آن به افراد یارانه تعلق بگیرد که این موضوع نیز در تهران، روستاها، مرکز شهر یا خانواده‌هایی که معلول دارند، متفاوت است و نمی‌توان براساس آن عمل کرد.
رییس‌جمهوری در ادامه به مشکلات اقتصادی کشور اشاره کرد و تعدادی از آنها را برشمرد و افزود: تا اقتصاد را به مردم واگذار نکنیم درست نمی‌شود چون با اقتصاد دولتی و با اقتصاد خصولتی، اقتصاد ما درست نخواهد شد.
روحانی همچنین به اهمیت ایجاد اشتغال در جامعه به ویژه برای بانوان اشاره کرد و گفت: باید از ظرفیت‌های خلاق در کشورمان بهره بگیریم.
رییس جمهوری با بیان اینکه من به آینده امیدوارم چون در کشورمان افراد خلاق بسیاری داریم، گفت: در این شرایط نیازمند وفاق هستیم تا از پیچ فعلی عبور کنیم. چون می‌خواهیم به رشد توأم با اشتغال و رونق برسیم. چراکه هرچه توان اقتصادی ما قوی‌تر باشد می‌توانیم قوی‌تر با خارجی‌ها مذاکره کنیم و به موفقیت برسیم.
رییس‌جمهوری در ابتدای این کنفرانس با اشاره به اینکه در آیین مقدس اسلام به همان نسبت که بر معنویت تاکید شده است، به موضوع کار و تلاش و پیشرفت‌های مادی نیز توصیه شده، خاطرنشان کرد: همه پیامبران‌الهی فعالیت اقتصادی داشته‌اند.
رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به شرایطی که دولت یازدهم کار خود را در آن آغاز کرد، افزود: در زمینه اشتغال مشکلات فراوانی داشتیم و کل اشتغال کشور در بازه زمانی ۱۰ ساله از ۸۴ تا ۹۳ از ۲۰/۶ میلیون به ۲۱/۵ میلیون رسیده است و این نشان می‌دهد که اقتصاد ما اشتغالزا نبوده است. همچنین بین سال‌های ۸۵ تا ۹۰ اشتغال خالص ما تقریباً صفر بوده است.
روحانی با اشاره به اینکه دولت یازدهم در انجام تمام کارها از تجربه تمام دانشمندان و صاحب‌نظران استفاده می‌کند، گفت: متاسفانه اقتصاد ما در مقطعی به دنبال خوددرمانی بود که نتیجه خوددرمانی هم روشن است.
رییس‌جمهوری در پایان افزود: آنچه امروز در این کنفرانس و بعد از آن از دانشگاهیان و صاحب‌نظران می‌خواهیم این است که راهکارهای مختلفی را به دولت ارائه کنند. چون هرچه بر میزان و تعداد دانشجویان، محققان و استادان اقتصاد در کشور افزوده می‌شود باید روی میز دولت راه‌حل‌های نوتر، دقیق‌تر، کارشناسی‌تر و بومی‌تر برای حل مشکلات وجود داشته باشد.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

بانک ها 358 هزار میلیارد تومان تسهیلات در 7 ماه پرداخت کردند

 شبکه بانکی کشور در هفت ماهه امسال بیش از سه تریلیون و ۵۸۱ هزار میلیارد ...