خانه > دسته‌بندی نشده > رییس مجلس از وزارت علوم برای تهیه گزارش تخلفات در بورسیه ها تشکر کرد

رییس مجلس از وزارت علوم برای تهیه گزارش تخلفات در بورسیه ها تشکر کرد

رییس مجلس شورای اسلامی از اقدام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ارایه گزارش تخلفات در بورسیه ها تشکر کرد و گفت: تعجب آور است در موضوعی که هم دولت و هم مجلس مصمم به پیگیری آن هستند به ناروا به گونه ای حرف زده می شود که مجلس با پیگیری موضوع مخالف است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «علی لاریجانی» در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس افزود: دیوان محاسبات که نهادی زیر مجموعه مجلس است پیگیر این تخلف بود و بحث استیضاح حتی هم به مساله بورسیه ها ربطی نداشت.

وی یادآور شد: مسایل دیگری در زمینه رفتار سیاسی و فرهنگی وزیر سابق علوم و انتصابات وی بیشتر دلیل استیضاح فرجی دانا بود.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این اقدام باید با دقت صورت می گرفت و در همین زمینه دیوان محاسبات مجلس شورای اسلامی از قبل تذکرات جدی به این وزارتخانه داده بود که برخی از از این بورسیه ها تخلف از قانون است و باید اصلاح شود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: دیوان محاسبات پیگیر موضوع باشد که با متخلفان برخورد جدی شود.

** انتقاد لاریجانی از برخورد سیاسی با طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن انتقاد از برخوردهای سیاسی با طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر گفت: مبادا کسی تصور کند که فریضه امر به معروف و نهی از منکر جنبه فرعی و تفننی دارد و با این فریضه مهم برخورد سیاسی کنند.

وی افزود: بی تردید امروز که آغاز ماه محرم است اذهان همگان متوجه قیامی است که در تاریخ بشریت از نظر صلابت، پاکی، هدف های متعالی و فداکاری یگانه ماند.

وی تصریح کرد: این قیام، قیامی است که حقیقت شهادت را ظهور بخشید و زندگی عزتمندانه را به مسلمانان نشان داد و غیرت حسینی را در رگ های مومنان به جریان انداخت و به حق آن را خون خدا نامیدند.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اما بدانید که امام حسین (ع) هدف قیام منزه و متعالی خود را در نامه به محمد بن حنفیه اینگونه بیان می کند که من برای تفریح و تفرج، فساد و ظلم قیام نکردم، برای اصلاح امت جدم قیام کردم و هدف این قیام اقامه امر به معروف و نهی از منکر است و به سیره جدم و پدرم عمل نمودم.

لاریجانی خاطرنشان کرد: ملاحظه می کنید قیامی که در عظمت آن همین بس که همه ائمه اطهار (ع) و اولیای دین در اهمیت و بزرگداشت آن به مسلمانان توصیه اکید داشته اند، امام حسین(ع) هدف آن را اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه معرفی می کند و این امر نشان می دهد امر به معروف و نهی از منکر فریضه ای است که تعطیلی آن در جامعه چنان ضایعه و کژی ایجاد می کند که اصلاح آن وضع قیام بزرگی می طلبد.

رییس مجلس تصریح کرد: مبادا کسی تصور کند که این امر برای جامعه جنبه فرعی دارد و تفننی و مباد کسانی با این فریضه مهم برخورد سیاسی کنند.

لاریجانی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی از دوره قبل یعنی در مجلس هشتم در این زمینه کار تحقیقاتی انجام داد و بعد از سال ها طرحی تدوین شد که پس از بررسی در کمیسیون مشترک قضایی و حقوقی و فرهنگی در دستور کار مجلس قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: این همه فضاسازی علیه این طرح و مرتبط کردن آن با برخی مسایل که در کشور رخ داده، کار نادرستی بود این که می گویند در این طرح اشکالاتی وجود دارد هنوز که این طرح در مجلس به تصویب نهایی نرسیده است و اگر اشکالی وجود دارد طبق آیین نامه بررسی می شود.

رییس مجلس ادامه داد: برخی بیان کردند عده ای خاص می توانند اقداماتی انجام دهند که این حرف تعجب آور است، در این طرح اقدام عملی در اختیار دولت قرار گرفته است و مردم وظیفه زبانی دارند و نه عملی.

لاریجانی تصریح کرد: همچنین برای این است که عده ای خودسر اقدامی نکنند و سازوکاری برای آن در نظر گرفته شده است، ممکن است عده ای در ترکیب ستاد امر به معروف و نهی از منکر نظر داشته باشند که به موقع در مجلس مورد مداقه قرار بگیرد اما روح این طرح با این فضاهایی که ساخته شده در تنافر است و همه آقایان صاحب نظر توجه داشته باشند که امر به معروف و نهی از منکر هم یک فریضه مهم اسلامی است که حیات بخش جامعه می تواند باشد و هم نفی قانون اساسی است و لذا باید حامی این امر مهم باشد

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران احیا شد

کمیته ارزی اتاق ایران با مصوبه هیات رئیسه اتاق احیا شده و جلسات این کمیته ...