خانه > دسته‌بندی نشده > سخنگوی دولت خبر داد : امسال کسری بودجه نداریم

سخنگوی دولت خبر داد : امسال کسری بودجه نداریم

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: وقتی کسری بودجه مطرح است که بدون توجه به کاهش درآمدها، هزینه‌ها را در همان مسیر ادامه دهیم اما ما هزینه‌ها را به صورت هدفمند پیگیری می‌کنیم بنابراین مشکلی نخواهیم داشت و هرچه منابع‌مان کمتر باشد در حساب کار هزینه به صورت هوشمند عمل می‌شود.

به گزارش صمت به نقل از ایسنا، محمدباقر نوبخت تاکید کرد: معاونت برنامه‌ریزی و بودجه مثل پارسال بدون کسری بودجه سال را به پایان خواهد رساند البته تحقق نیافتن خواهیم داشت اما به میزان درآمد، هزینه‌ها را هدفمند خواهیم کرد. سخنگوی دولت در حاشیه جلسه دیروز هیات دولت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه اعتبار در نظر گرفته شده برای احیای دریاچه ارومیه در ۴ حوزه مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت، توضیح داد: این اعتبار برای برنامه‌های رهاسازی سدهایی که آب‌شان به دریاچه ارومیه ریخته خواهد شد، استفاده می‌شود و حداقل ۸درصد کاهش مصرف توسط بخش‌های مختلف در حوضه آبریز دریاچه ارومیه خواهیم داشت و از دیگر اقدامات ممنوعیت، تبدیل الگوی زراعی به باغی در حوضه آبریز و تبدیل کشت چغندر قند به گندم و پرداخت مابه‌التفاوت آن به زارعان خواهد بود.
نوبخت با اشاره به نزولات جوی در روزهای اخیر گفت: امسال با توجه به بارندگی‌های اخیر ۷۵ درصد نسبت به دوره درازمدت افزایش بارندگی داشته‌ایم.
سخنگوی دولت با بیان اینکه حدود نیم متر سطح آب دریاچه ارومیه افزایش یافته که اخبار بسیار خوبی است، تصریح کرد: یک‌میلیارد و ۴۵۰هزار مترمکعب آب به ورودی سدها افزایش داشته که ۱۰درصد بیشتر از متوسط ۴۷ سال گذشته است.
سخنگوی دولت در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد لایحه خروج از رکود و اینکه تهیه آن بر عهده چه نهادی بوده است، گفت: موسسه تحقیقاتی دولت در این رابطه مشارکت داشته و اینکه بخواهیم این موضوع را مسئله غیرمتعارفی بدانیم، کار درستی نیست چون دولت فقط محدود به وزرا نمی‌شود بلکه نهادهایی مرتبط با دولت در حال همکاری هستند.
سخنگوی دولت در رابطه با سوالی در مورد وضعیت ارز و تک نرخی شدن آن گفت: دولت یک نرخ به صورت رسمی می‌شناسد و آن نرخ ۲هزار و ۶۵۰ تومان است البته در بسیاری از کشورها یک بازار غیررسمی هم وجود دارد که زیر نظارت بانک مرکزی است بنابراین دولت یک نرخ دارد و براساس آن عمل می‌کند و اینکه گفته می‌شود دولت نرخ ارز را با بازار هماهنگ می‌کند، درست نیست؛ بلکه نرخ رسمی دولت ۲هزار و ۶۵۰ تومان است و بازار نیز نوسانات زیادی ندارد و تغییرات آن ربطی به دریافت‌های ریالی دولت از بانک مرکزی ندارد. وی همچنین در رابطه با انتخاب رییس کل بانک مرکزی و احتمال تغییر آن، گفت: در مراحل تدوین قانون برنامه پنجم سازوکاری تهیه شد که مورد تایید قرار نگرفت و دولت به آن اعتراض کرد بنابراین از سوی مقام معظم رهبری به مجمع تشخیص ارجاع شد و جمع‌بندی این‌طور بود که رییس کل بانک مرکزی را وزیر اقتصاد پیشنهاد و رییس‌جمهور حکم آن را ابلاغ کند که در مورد آقای سیف نیز همین اتفاق افتاده است.
 نوبخت همچنین در توضیح وضعیت بودجه ۹۳ و اینکه آیا این بودجه متمم خواهد داشت و همچنین اقدامات دولت در مورد کسری بودجه توضیح داد: سال ۹۳ را می‌توان به دو نیمه تقسیم کرد که در یک نیمه مقدار فروش یک‌میلیون بشکه نفت خام، ۳۰۰هزار بشکه میعانات گازی و ۱۲۰هزار بشکه برای پالایشگاه‌های داخلی بود که از مجموع یک‌میلیون و ۴۲۰ هزار بشکه به‌عنوان منبع در اختیار داشتیم که قیمت هر بشکه نفت خام در بازار جهانی در نیمه اول امسال ۱۰۴ دلار بود و ما این رقم را در بودجه ۱۰۰ دلار پیش‌بینی کرده بودیم اما در نیمه دوم متوسط آن به ۸۲ دلار رسید که تاثیرات آن با دو ماه وقفه در بازار مشخص خواهد شد بنابراین اگر ۸۲ را به اضافه ۱۰۴ دلار و نتیجه آن را تقسیم بر دو کنیم، متوسط قیمت هر بشکه نفت خام برای ما ۹۳ دلار است که ۷درصد از ۱۰۰ دلار پیش‌بینی شده کمتر است و ما این مقدار را با مکانیزم تخصیص و هماهنگ کردن خرج‌مان با توجه به دریافتی‌ها برطرف خواهیم کرد.
 سخنگوی دولت همچنین در رابطه با نقدهای مرکز پژوهش‌های مجلس به لایحه خروج از رکود گفت: طبیعی است مرکز پژوهش‌های مجلس نسبت به لایحه خروج از رکود نظرات متفاوتی داشته باشد و ما این لایحه را تقدیم مجلس کرده‌ایم که در کمیسیون برنامه به آن رسیدگی و نظرات مربوط نیز ارائه شده است.
وی همچنین در جواب سوالی در مورد برنامه‌های دولت برای اجرای اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: بعد از اعلام سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبری در ۲۴ بند معاونت برنامه‌ریزی موظف به پیگیری آن شد و مشخص شد هریک از بندها متوجه کدامیک از دستگاه‌ها می‌شود تا آنها برنامه‌های خود را به معاونت بدهند و در کمیسیون تخصصی شورای اقتصادی بررسی و تصویب شود. نوبخت در جواب سوالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود درحال‌حاضر کشور گران اداره می‌شود و می‌توان برای ارزان‌تر اداره شدن کشور برنامه‌هایی داشت، گفت: قطعا این حرف درست است و در این راستا ما باید بهره‌وری را بیشتر کنیم.
سخنگوی دولت همچنین در جواب سوالی در حوزه پزشکی، خاطرنشان کرد: در فاز سوم پرداخت مردم را که حدود ۱۰درصد بود به ۶درصد و پرداخت در روستاها که حدود ۵درصد بود را به ۳درصد کاهش دادیم. همچنین از دریافتی‌های غیررسمی و غیرقانونی که در بیمارستان‌های دولتی اتفاق می‌افتد، جلوگیری کردیم. سخنگوی دولت همچنین در جواب سوال دیگری در مورد ۳۲میلیارد تومانی که به یک وکیل برای پیگیری مسائل یکی از وزارتخانه‌ها پرداخت شده است، گفت: اقدامات قانونی از سوی دستگاه‌های نظارتی درون دولت در حال انجام است و همه تلاش ما این است که صرفه‌جویی هزینه‌ها و سالم‌سازی فرآیند ارائه خدمات به مردم را پیگیری کنیم.
نوبخت همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا دولت برای بهره‌گیری از چهره‌هایی که در انتخاب دولت یازدهم موثر بوده‌اند از جمله آقایان خاتمی و هاشمی برنامه‌هایی دارد؟ گفت: دولت از همه ظرفیت‌هایی که به‌عنوان ظرفیت ملی هستند برای پیشبرد اهداف ملی استفاده خواهد کرد.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

معاون ایمیدرو خبر داد: واگذاری معادن کشف شده با خطرپذیری پایین به عموم مردم

 معاون سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: به‌زودی فراخوان واگذاری ...