خانه > دسته‌بندی نشده > صادرات از واردات پیشی گرفت/ آخرین آمار تجارت خارجی کشور

صادرات از واردات پیشی گرفت/ آخرین آمار تجارت خارجی کشور

تازه ترین آمار گمرک از اوضاع تجارت خارجی ایران منتشر شد که براساس آن در حالی که طی ۱۱ ماهه امسال ارزش صادرات ۲۲.۵ درصد رشد داشته این رقم در بخش واردات ۱۲.۳۰ درصد بوده است. این ارقام نشان دهنده آهنگ رشد قابل توجه ارزش صادرات کشورمان در برابر واردات است

تازه ترین آمار گمرک از اوضاع تجارت خارجی ایران منتشر شد که براساس آن در حالی که طی ۱۱ ماهه امسال ارزش صادرات ۲۲.۵ درصد رشد داشته این رقم در بخش واردات ۱۲.۳۰ درصد بوده است. این ارقام نشان دهنده آهنگ رشد قابل توجه ارزش صادرات کشورمان در برابر واردات است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از روابط عمومی گمرک ایران، براین اساس جمهوری اسلامی ایران طی ۱۱ ماهه امسال به میزان ۹۴ میلیارد و ۵۶۴ میلیون دلار انواع کالا با سایر کشورها مبادله کرده است.

در این مدت ۴۶ میلیارد و ۳۰۶ میلیون دلار انواع کالا صادر و به میزان ۴۸ میلیارد و ۲۵۸ میلیون دلار انواع کالا وارد کشورمان شده است.

اقلام عمده صادرات غیرنفتی در مدت یادشده شامل پروپان مایع شده، بوتان مایع شده، متانول، پلی اتیلن گرید فیلم و قیر نفت بوده وعمده ترین خریداران کالاهای صادراتی کشورمان هم به ترتیب چین، عراق، امارات متحده عربی، افغانستان و هند بوده اند.

عمده واردات کشورمان هم به ترتیب به گندم با سهم ۴.۶۰ درصدی از کل ارزش واردات، وسایل نقلیه با موتور پیستونی درون سوز با حجم سیلندر بیشتر از ۱۵۰۰ سانتیمتر مکعب با ۳.۶۶ درصد، ذرت با ۳.۳۱ درصد، برنج با ۲.۶۸ درصد و کنجاله سویا با ۲.۴ درصد اختصاص دارد و عمده کشورهای صادرکننده کالا به ایران هم در یازده ماهه امسال به ترتیب شامل چین، امارات متحده عربی، کره جنوبی، ترکیه و هند بوده است.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

بیست و سومین نمایشگاه بین الملل IRAN PLEX2024دام طیور و صنایع وابسته ایران