خانه > دسته‌بندی نشده > صنایع معدنی و غذایی جان می‌گیرند

صنایع معدنی و غذایی جان می‌گیرند

 


سید محمد رضا مرتضوی: انتظار می‌رود در ۶ماه دوم سال۹۴ سرمایه‌گذاری مناسبی در صنایع معدنی و غذایی کشور صورت گیرد، چراکه این نوع صنایع در زمان تحریم‌ها نیز از بازار منطقه‌یی و فرامنطقه‌یی خوبی برخوردار بودند.
در همین حال، محمدرضا مرتضوی دبیرکل خانه صنعت و معدن ایران در گفت‌وگو با  روزنامه «تعادل» درباره چشم‌انداز سرمایه‌گذاری بعد از لغو تحریم‌ها می‌گوید: مهم‌ترین موضوع در بخش سرمایه‌گذاری شکسته شدن تحریم‌ها است که براساس تفاهمنامه فعلی انتظار می‌رود طی ۳ ماه آینده شاهد تحول عظیم در این رابطه و همچنین ایجاد روابط نزدیک کشورهای مختلف با ایران باشیم.
به گفته وی، به محض دستیابی به تفاهم لوزان، کشورهای منطقه و حوزه خلیج فارس رایزنی برای سرمایه‌گذاری و مشارکت در بخش‌های مهم اقتصاد ایران را آغاز کردند.
مرتضوی ادامه می‌دهد: در همین حال، انتظار می‌رود در ۶ماه دوم سال۹۴ سرمایه‌گذاری مناسبی در صنایع معدنی و غذایی کشور صورت گیرد، چراکه این نوع صنایع در زمان تحریم‌ها نیز از بازار منطقه‌یی و فرامنطقه‌یی خوبی برخوردار بودند.
دبیرکل خانه صنعت، معدن خانه ایران می‌افزاید: برای مشارکت در امر سرمایه‌گذاری پیش‌نیازی چون دخالت کمتر دولت در امر اقتصاد وجود دارد؛ در واقع دولت باید اقتصاد را به بخش خصوصی واگذار کند و خود تنها ناظر باشد؛ در این غیر این صورت، ضعف‌های گذشته پا برجا و سد راه سرمایه‌گذاران ازجمله صنعتگران داخلی و خارجی خواهد بود. مرتضوی معتقد است: صنعت خودرو علاوه‌بر بازار به دست آمده در عراق، در برخی دیگر از کشورهای همسایه متقاضی دارد. در همین حال عراق نیز از مصرف‌کنندگان بزرگ در صنعت برق کشورمان به شمار می‌رود.

بیشترین اثر تحریم‌ها بر چه صنایعی بود؟
وی با اشاره به اثرگذاری تحریم‌ها بر صنایع الکترونیک می‌افزاید: تحریم‌ها علاوه‌بر صنعت الکترونیک بر صنایع های‌تک نیز اثر مستقیمی گذاشته است. کشورمان در زمینه خدمات فنی- مهندسی پیشرفت‌های خوبی داشته و خوشبختانه امروزه نیز دارای فارغ‌التحصیلان زیادی هستیم اما به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم بخشی از این افراد متخصص را از دست داده‌ایم. امسال نیز با وجود تدابیری در نظر داریم به یکی از بزرگ‌ترین صادر‌کنندگان خدمات فنی – مهندسی تبدیل شویم.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

راهکارهای توسعه روابط صنعتی و سرمایه‌گذاری مشترک ایران و عمان بررسی شد

معاون وزیر صنعت، تجارت و توسعه سرمایه گذاری عمان و معاون وزیر صمت و رئیس ...