خانه > دسته‌بندی نشده > فعالان اقتصادی در نشستی در روزنامه «دنیای اقتصاد» بررسی کردند شاخص‌های ارتقای جایگاه اتاق بازرگانی Read more: http://www.donya-e-eqtesad.com/news/857807/#ixzz3QUPWBSwN

فعالان اقتصادی در نشستی در روزنامه «دنیای اقتصاد» بررسی کردند شاخص‌های ارتقای جایگاه اتاق بازرگانی Read more: http://www.donya-e-eqtesad.com/news/857807/#ixzz3QUPWBSwN

 

اتاق بازرگانی نهادی پرسابقه و ریشه‌دار است که از آن به‌عنوان پارلمان بخش خصوصی یاد می‌شود؛ نهادی که هم‌اکنون در آستانه هشتمین دوره انتخابات قرار دارد. حال فضای انتخابات ۱۸ اسفند ماه فرصتی را فراهم کرده تا هر یک از طیف‌ها و گروه‌های مختلف ضمن اعلام حضور خود، به نقد و بررسی عملکرد اتاق در دوره‌های مختلف بپردازند. ستاد ائتلاف بزرگ (متشکل از مجمع فعالان توسعه اقتصاد ایران، خانه اقتصاد ایران، خانه معدن ایران، انجمن مدیران صنایع و…) از جمله گروه‌هایی است که در ۲۳ دی‌ماه به‌طور رسمی حضور خود را در انتخابات اعلام کرد. با توجه به در پیش بودن برگزاری انتخابات، جمعی از اعضای این ستاد با حضور در روزنامه «دنیای اقتصاد» و دیدار با علیرضا بختیاری، مدیرمسوول روزنامه به ارائه دیدگاه‌های خود در زمینه ویژگی‌های یک اتاق بازرگانی ایده‌آل و شاخص‌های تعیین‌کننده در انتخابات اعضا پرداختند.

در این نشست، علامیرمحمد صادقی با اشاره به ویژگی‌های اتاق بازرگانی ایده‌آل، گفت: به نظر من اتاق بازرگانی ایده‌آل، اتاقی است که مورد اعتماد مردم باشد و حسن خلق و حسن رفتار داشته باشد؛ در این صورت است که مشکلات ما در مسائل اقتصادی حل خواهد شد. وی با بیان اینکه رویکرد دولت نسبت به اتاق بازرگانی مثبت است، اظهار کرد: هدف ما در مجمع فعالان توسعه اقتصاد ایران این بود که افراد شاخص در این مجمع گردهم آیند و مورد اعتماد مردم باشند. میرمحمد صادقی در ادامه گفت: تلاش ما این است که همین افراد در انتخابات پیش رو تعیین شوند. در این میان هر‌کدام از افراد ممکن است دیدگاه‌های سیاسی خاص خود را داشته باشند، ولی اتاق بازرگانی باید به دور از مسائل سیاسی به فعالیت بپردازد. نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: هدف هر یک از افراد منتخب باید ارتقای جایگاه اتاق بازرگانی و نقش بخش خصوصی باشد. در واقع اتاق بازرگانی ایده‌آل باید به‌گونه‌ای عمل کند که مشاور سه قوه در مسائل اقتصادی کشور باشد. در ادامه این نشست ابراهیم جمیلی، رئیس ستاد ائتلاف بزرگ با بیان اینکه اعضای این ستاد هر کدام کارنامه مشخصی در بخش تولید دارند و از فعالان بخش خصوصی واقعی هستند، گفت: ما به دنبال برگزاری یک انتخابات سالم هستیم. نیازهای امروز فعالان اتاق بازرگانی با نیازهای دوره‌های گذشته فرق کرده است؛ بنابراین اتاق بازرگانی باید به صورت یک اهرم تاثیرگذار عمل کند. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران افزود: اتاق بازرگانی باشگاه سیاسی نیست. تاکید ما بر این است که اتاق بازرگانی در خدمت منافع کشور باشد و افراد شایسته بتوانند در رقابت پیش‌رو انتخاب شوند. احمد پورفلاح، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران نیز در این نشست با بیان اینکه با هیچ گروهی اختلاف نداریم، اظهار کرد: در این دوره از انتخابات تلاش ما این است که بخش خصوصی به صورت هم‌زبان و هم‌زمان حرکت کند. پورفلاح در ادامه تاکید کرد: لازم است که در هشتمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی طی فراخوانی از همه فعالان اقتصادی دعوت شود تا برای انتخاب افراد شایسته حضور داشته باشند. محمدمهدی راسخ از دیگر اعضای ستاد بود که در این نشست حضور داشت. وی بزرگ‌ترین بلای اتاق بازرگانی را افرادی دانست که فضای انتخابات را می‌خواهند سیاسی کنند. رئیس کمیسیون امور اجتماعی و تشکل اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه اتاق بازرگانی محل گردهمایی افراد میانه‌رو است، اظهار کرد: ما علاقه‌مندیم که انتخابات پرشوری داشته باشیم؛ بنابراین از حالا تا زمان انتخابات (۱۸ اسفند ماه) باید فعالانی که شرایط لازم را برای رای دادن دارند، تشویق کنیم که در انتخابات پیش‌رو شرکت کنند. وی با اشاره به آیین‌نامه تشکیل و نحوه فعالیت هیات‌های نمایندگان اتاق ایران و اتاق‌های شهرستان، گفت: بر اساس این آیین‌نامه اعضای هر یک از اتاق‌ها اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی که در تاریخ انتخابات حداقل یک‌سال سابقه عضویت در اتاق را داشته باشند، می‌توانند با ارائه اصل کارت عضویت معتبر در محل و زمان مقرر به ترتیبی که انجمن نظارت بر انتخابات اعلام می‌کند، حضور یافته و از بین داوطلبان تایید شده فرد یا افراد مورد نظر را انتخاب کنند.
علی نقیب، نایب رئیس کمیسیون فضای کسب‌وکار و مقررات و کارآفرینی اتاق تهران نیز در این نشست با بیان اینکه در حال حاضر فضای سیاسی حاکم بر فضای اقتصادی است، گفت: باید افرادی در اتاق بازرگانی انتخاب شوند که نگاه اقتصادی داشته و خرد جمعی را بر خرد فردی ترجیح ‌دهند.
در عین حال، بهرام شکوری، عضو هیات مدیره خانه معدن ایران و نایب رئیس انجمن سنگ‌آهن ایران نیز با اشاره به ویژگی‌های اتاق بازرگانی مطلوب، اظهار کرد: اتاق بازرگانی ایده‌آل باید خروجی داشته باشد و افراد توانمند و خوش‌فکر در آن راه پیدا کنند. به گفته وی، موفقیت اتاق بازرگانی در گرو این است که کسب‌وکار رونق بگیرد. در حال حاضر ژاپن با سابقه تشکیل اتاق بازرگانی حدودا ۱۳۰ ساله و جمعیت ۱۲۷ میلیون نفری دارای بیش از ۵۲۲ اتاق بازرگانی و ۴/۱ میلیون نفر عضو است؛ اما ایران با جمعیت حدودا ۷۸ میلیون نفر و سابقه ۱۳۰ ساله اتاق بازرگانی، تنها دارای ۳۵ اتاق بازرگانی استانی و ۳۸ اتاق مشترک است. وی در ادامه گفت: بنابراین در انتخابات پیش‌رو باید در مسیری پیش برویم که ضمن ارتقای جایگاه اتاق بازرگانی امکان ورود افراد خوش فکر را نیز فراهم کنیم.

ثبت‌نام اعضای ستاد ائتلاف بزرگ
اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی تهران، در روزهای پنج‌شنبه، ‌جمعه و شنبه در خصوص ثبت نام از کاندیداهای اتاق بازرگانی، شاهد حضور اعضای ستاد ائتلاف بزرگ بود.
ابراهیم جمیلی، رئیس ستاد ائتلاف بزرگ که برای شرکت درانتخابات اتاق تهران حضور یافته بود با بیان اینکه باید به گفته‌های خود متعهد باشیم، اظهار کرد: در چند ماه گذشته گفتیم که اتاق نیاز به نیروهای قدیمی و فعال جدید دارد و باید کسانی که می‌توانند اتاق را هدایت کنند در این مسیر شناسایی شوند. ما به دنبال اتاقی اثر بخش هستیم و زمانی این امر محقق خواهد شد که ارکان اتاق که همان تشکل‌ها واتاق‌های شهرستان‌ها، اتاق‌های مشترک و شورا‌های عالی مشترک هستند متولی آن باشند. همچنین وی پاسخگو بودن در قبال وعده‌ها و برنامه‌های اعلام شده را بسیار با اهمیت دانست و بیان کرد: باید به دنبال اتاقی پاسخگو باشیم، فارغ از اینکه چه کسی انتخاب شود، دولت و گروه‌های سیاسی در انتخابات دخالت نکنند و بخش خصوصی به تنهایی مسوولیت اتاق را به عهده بگیرد. مسعود دانشمند، در حاشیه مراسم ثبت نام خود و اعضای ستاد، هدف از حضور خود در اتاق را یک تغییر بزرگ که شرایط فعلی کشور نیازمند آن است، عنوان کرد و گفت: این امر مستلزم این است که اتاق نقش اثر گذاری بر عهده گیرد و این نقش پدید نمی‌آید، مگر اینکه در قدم اول به دنبال تغییرقانون اتاق بازرگانی باشیم.

 

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

راهکارهای توسعه روابط صنعتی و سرمایه‌گذاری مشترک ایران و عمان بررسی شد

معاون وزیر صنعت، تجارت و توسعه سرمایه گذاری عمان و معاون وزیر صمت و رئیس ...