خانه > دسته‌بندی نشده > فقط چند روز دیگرتا لغو تحریم‌ها

فقط چند روز دیگرتا لغو تحریم‌ها

با وجود نزدیک شدن به روز اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) کاخ سفید و کنگره آمریکا همچنان در مورد برنامه ‌هسته‌ای ایران هر کدام ساز خود را می‌زنند؛ از یکسو جان کری، وزیر خارجه آمریکا، روز پنج‌شنبه اعلام کرد که تا اجرای رسمی مفاد برجام تنها «چند روز» باقی مانده و تاکید کرد که اگر همه‌چیز به خوبی پیش برود اجرای این توافق تاریخی «قریب‌الوقوع» خواهد بود؛ توافقی که در پی‌ آن، آمریکا و دیگر کشورهای غربی مجاب خواهند شد فورا بسیاری از تحریم‌ها علیه ایران را تعلیق کنند. از سوی دیگر کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، روز پنج‌شنبه لایحه‌ای را برای دشوار کردن کار دولت این کشور برای رفع تحریم‌های ایران به تصویب رساند که قرار است هفته آینده در صحن کنگره به رای‌ گذاشته شود.

تماس تلفنی کری با ظریف

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در تماس تلفنی روز پنج‌شنبه‌ با محمدجواد ظریف همتای ایرانی‌اش اطمینان حاصل کرده است که تهران در حال تکمیل تعهدات طبق برجام است تا این توافق هر چه زودتر به مرحله اجرا درآید. کری گفت: «دولت اوباما آماده است در آن روز در مورد تحریم‌های نفتی، بانکی و تجاری ایران در ارتباط با فعالیت هسته‌ای که قول لغو آنها به‌عنوان بخشی از توافق‌نامه ماه ژوئن داده شده است، عمل کند.» کری در سخنرانی پیرامون دستاوردهای سیاست خارجی ایالات‌متحده در سال گذشته میلادی با این ادعا که ایران در اصل، ظرفیت جاری خود را برای ساخت سلاح اتمی به خارج انتقال داده است، افزود: «طی چند روز آینده، با تکمیل کار آنها، ما به هدف خود یعنی افزایش زمان گریز هسته‌ای به بیش از یک سال خواهیم رسید.» ادعا‌های جان کری در شرایطی مطرح می‌شود که ایران بار‌ها اعلام کرده‌است که هیچ برنامه‌ای برای تولید، انباشت و استفاده از سلاح اتمی نداشته و نخواهد داشت. مقام معظم رهبری هم در فتوایی تولید و استفاده از سلاح اتمی را حرام اعلام کرده‌اند. از سوی دیگر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم بارها در گزارش‌های پر‌شمار خود تاکید کرده‌است که هیچ مدرکی دال بر انحراف برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران به سوی ساخت سلاح اتمی در اختیار ندارد.

سنگ‌اندازی کنگره

همزمان کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در اقدامی خصمانه، لایحه‌ای را به تصویب رساند که کار دولت باراک اوباما برای لغو تحریم‌های ایران طبق توافق هسته‌ای را سخت می‌کند. به گزارش «ایسنا»، به نقل از خبرگزاری رویترز، براساس این لایحه که عصر روز پنج‌شنبه در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان به تصویب رسید، دولت باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا نمی‌تواند تحریم‌های افراد و موسسات مالی خاصی را لغو کند، مگر اینکه اوباما به کنگره اطمینان دهد که این افراد و موسسات خاص در برنامه موشکی بالستیک ایران و فعالیت‌هایی که واشنگتن آن را تروریسم می‌خواند، مشارکت ندارند.

همچنین ببینید

روحانی: برجام آزمون بزرگی برای همه دولت های جهان است/ سپاه محبوب ملت ایران و مردم منطقه است

رییس جمهوری برجام را یک آزمون بسیار بزرگ برای همه دولت‌های شرکت‌کننده در مذاکرات و ...