خانه > دسته‌بندی نشده > قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت : برگزاری نمایشگاه بهاره در سه نقطه تهران/ برگزاری جلسات منظم با صادرکنندگان

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت : برگزاری نمایشگاه بهاره در سه نقطه تهران/ برگزاری جلسات منظم با صادرکنندگان

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت از برگزاری نمایشگاههای فروش بهاره همزمان با بازار شب عید تنها در سه نقطه پارک ارم، حکیمیه و بوستان ولایت خبرداد.
به گزارش شاتا؛ « مجتبی خسروتاج » در نشست خبری با اشاره به اینکه مجموعه فعالیتهایی که کشور در طول سالیان متمادی در زمینه توسعه صادرات و رونق بازرگانی کشور انجام شده در ارتقاء تولید و رسیدن به خودکفایی امروز نمود پیدا کرده است تصریح کرد: دراین راستا خوشبختانه هم اکنون  شاهد تنوع محصولات در اقلام متفاوت و گسترده هستیم.
وی تصریح کرد: اگر امروز  با صادرات غیرنفتی ۴۲.۵ میلیارد دلار روبرو هستیم نتیجه برنامه ریزی است که در حوزه های مختلف اقتصادی و صادراتی هدفگذاری شده است .
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به روند صادرات در اقلام مختلف طی ۱۰ ماهه سالجاری یادآور شد: در این مدت در بخش کشاورزی ۳.۸ میلیارد دلار ارزش صادرات غیرنفتی برآورد شده  است.
وی همچنین افزود: در بخش صنایع غذایی حدود۱.۶ میلیارد دلار ، در بخش معدن و صنایع معدنی بیش از ۶میلیارد دلار و در بخش پتروشیمی بیش از ۱۲ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در طول ۱۰ ماهه سالجاری را شاهد بودیم .
خسروتاج اضافه کرد: در بخش گروه برق ، مکانیک  نیز بیش از یک میلیارد دلار و در صنعت نساجی هم علرغم همه مشکلات بیش از یک میلیارد دلار در بخش صنایع نساجی صادرات غیرنفتی انجام شده است.
وی در ادامه با تاکید بر نقش دولت در توسعه صادرات غیرنفتی  و  تلاش برای برنامه ریزی و هدفگذاری بیشتر در کمک گرفتن از تشکلهای بخش خصوصی افزود:  ضرورت کار مشترک بین دولت و بخش خصوصی و تشکل های خصوصی برای اهداف کمی صادرات باید بیش از پیش برنامه ریزی و اجرایی شود.
خسروتاج افزود: صادرات غیرنفتی باید با تعامل با بخش خصوصی ، تشکل ها و اتحادیه ها، سندیکاها و انجمن ها که ظرفیتهای هر بخش را می شناسند هدف گذاری و برنامه ریزی شود که دراین راستا در حال حاضر وزارت صنعت، معدن وتجارت  با برگزاری نشست مشترک و جلسات مختلفی که  به صورت هفتگی با تشکل ها و انجمنها و باحضور وزیر و مسئولان به اجرا در می آورد به دنبال تحقق این مهم است.
وی با بیان اینکه امروز صادرات غیرنفتی به عنوان اولویت اصلی بخش اقتصاد مطرح است خاطرنشان کرد: برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف صادراتی دراین میان حائز اهمیت است  و باید مزیتهای رقابتی را براساس نگاه دانش بنیان و توجه به ظرفیتهای نهفته ای که در طی این سالها کمتر مورد توجه قرار گرفته مدنظر قرار داد.
معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت توجه بیشتر داشتن نگاه دانش بنیان را مورد اشاره قرار داد و گفت:  برای توسعه صادرات غیرنفتی و خدمات فنی و مهندسی نیازمند ایجاد نگرش مبتنی بر فکر و دانش بیشتر هستیم.
خسروتاج در ادامه سخنان خود با اشاره به تشکل فراگیر اتاق ها و نقشی که فعالان بخش اقتصادی و بنگاههای تجاری وتولیدی دراین زمینه ایفاءمی کنند افزود: اتاق های بازرگانی در طول سالهای اخیر از اهمیت بالایی در این راستا برخودار شده اند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود : در طول سالجاری ۳ انتخابات در بخش اتاق های اصناف برگزار  شده است که یاولین در اردیبهشت ماه  در ۳۷۰ شهرستان با انتخاب دو هزارو ۵۹۰ نفر  در انتخابات اتاق های اصناف شهرستانها  صورت گرفت.
وی ادامه داد: همچنین در مرداد ماه انتخاب نمایندگان اتاقهای اصناف ایران انجام شد که هزارو ۱۴۵ نفر انتخاب شدند و در آبان ماه نیز انتخاب هئیت رئیسه اتاق اصناف ایران برگزار گردید و در هجدهم اسفندماه سالجاری نیز انتخابات اتاق های بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران را پیش رو خواهیم داشت.
مهندس خسروتاج در ادامه سخنان خود به برگزاری نمایشگاهها فروش بهاره در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: امسال نیز مانند سالهای گذشته شاهد برگزاری نمایشگاههای فروش بهاره در ۳۱ استان کشور خواهیم بود.
وی افزود: در سراسر کشور ۱۷۱ نمایشگاه با ۲۰ هزارو ۶۰۰ غرفه به منظور ارائه اقلام و مایحتاج شب عید برپا خواهد شد که  این تعداد در تهران در سه نقطه پارک ارم، حکیمیه و بوستان ولایت خواهد بود.
به گفته خسروتاج برگزاری این نمایشگاهها از ۵ تا ۲۵ اسفندماه در یک دوره ۱۰ روزه در سراسر کشور به اجرا در خواهد آمد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با توضیح این مطلب که به طور جدی با نمایشگاههایی که بدون داشتن مجوز لازم از وزارت صنعت، معدن و تجارت و شرکت نمایشگاههای بین المللی  اقدام به برپایی نمایشگاه کرده باشند برخورد خواهد شد افزود: طبق قانون تنها مرجع اعطای مجوز به نمایشگاههای داخلی و خارجی ما هستیم چرا که اعطای مجوز با رعایت استانداردهای لازم در زمینه ایمنی و سلامتی محل نمایشگاه صورت می گیرد و هر گونه تخلف دراین باره پیگیری خواهد شد.
وی اظهار کرد: متاسفانه برخی نمایشگاهها بدون داشتن مجوزهای لازم و به صورت ملوک الطوایفی برگزار می شود و در این رابطه وزارت صنعت، معدن و تجارت هیچ گونه مسئولیتی در قبال آنها ندارد.
خسروتاج همچنین از برگزاری فروشهای فوق العاده اصناف درایام پایانی سال خبرداد و گفت: اتحادیه های صنفی نیز در غالب فروشهای فوق العاده در بخش های مختلف به ویژه در صنف پوشاک ، کیف و کفش ما را در بازار شب عید همراهی خواهند کرد.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

ورود شورای رقابت به نحوه فروش اینترنت اپراتورهای تلفن همراه

شورای رقابت اپراتورهای تلفن همراه را ملزم به ارائه بسته های اینترنتی متنوع با حجم ...