خانه > دسته‌بندی نشده > قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت : صنعت پخش توانمند میتواند در مقابله با قاچاق کالا ایفای نقش نماید

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت : صنعت پخش توانمند میتواند در مقابله با قاچاق کالا ایفای نقش نماید

صنعت پخش توانمند میتواند در مقابله با قاچاق کالا ایفای نقش نماید

 

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت بر ضرورت توجه و توسعه صنعت پخش وتوزیع به عنوان حلقه مفقوده مبارزه به قاچاق کالا تاکید کرد.

به گزارش شاتا ؛ « مجتبی خسروتاج » در نشست با انجمن شرکتهای صنعت پخش ایران با بیان اینکه توسعه این صنعت می تواند در ارتقای سطح کیفی و کمی خدمات تاثیر بسزایی داشته باشد تصریح کرد: شفاف سازی دراین صنعت موضوعی که در حساسیتهای بازار داخلی کشور دارای اهمیت است و می تواند به عنوان یک نقطه مثبت تلقی شده و تاثیرات مناسبی بر رصد و مبارزه با قاچاق کالا داشته باشد.
وی افزود: از این رو ضروری به نظر می رسد تا اقدامات لازم برای توسعه و گسترش و رفع نیازها و خواسته های این صنعت مبذول شود.
معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت ؛ از الزام برای ثبت مشخصات فارسی بر روی کالاهای تولید داخل و یا کالاهایی که به طور رسمی وارد کشور می شوند به  عنوان یک ویژگی بسیار مهم در این صنعت یاد کرد و گفت: این مشخصه می تواند در شناسایی کالای قاچاق تا حد بسیاری کمک کننده باشد لذا توجه بیشتر مسئولان به این صنعت می تواند دولت را در بحث مبارزه با قاچاق کالا بیش از گذشته یاری رساند.
خسرو تاج در ادامه با بیان اینکه توزیع پنهان و غیرشفاف کالاها ، زمینه ساز افزایش قاچاق کالا در کشور است اظهار کرد: با یکپارچه سازی وحمایت بیشتر از این صنعت و رسیدگی به مسائل و خواسته های فعالان در این عرصه امیدواریم بتوانیم از ظرفیتها در راستای تقویت تولیدات داخل و جلوگیری از ورود کالای قاچاق استفاده کنیم.
 وی همچنین ارتقای جایگاه فناوری را در صنعت پخش مورد  تاکید قرار داد و گفت: با توانمندسازی و به روز کردن فناوری و تکنولوژی در صنعت پخش و توزیع می توان علاوه بر افزایش بهره وری به ایجاد ارزش افزوده بیشتر اندیشید.
مهندس خسرو تاج  با اشاره به اینکه شفاف سازی در نظام توزیع و عرضه همواره یکی از مولفه های مهم در پیشبرد اهداف اقتصادی کشور بوده است ابراز امیدواری کرد با ارائه تسهیلات لازم بتوان به کاهش هزینه ها کمک کرد.
وی یادآور شد: عدم موفقیت طرح هایی نظیر طرح شبنم در مبارزه با قاچاق کالا این بود که مسئولان وقت فکر می کردند صرفاً با زدن یک برچسب  به کالا  می توان جلوی قاچاق را گرفت در حالیکه مبارزه با قاچاق کالا علاوه بر اصلاح سیاستهای اقتصادی و تجاری و کنترل مرزها ، باید در زنجیره عرضه کالا که شرکتهای پخش یکی از حلقه های مهم این زنجیره هستند نظام مندی و مقرراتی وضع کرد که اجازه گردش کالای قاچاق در شبکه توزیع فراهم نشود.
گفتنی است : در این جلسه رئیس و نائب رئیس انجمن صنعت پخش ایران به ارائه گزارشی در خصوص وضعیت و جایگاه این صنعت، دستاوردها، اقدامات و برنامه های قابل اجرا در آینده اشاره و نقطه نظرات، خواستها و دیدگاههای خود را درخصوص توسعه صنعت پخش بیان کردند.
 

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

بازسازی پنج هزار واحد اقتصادی با سرمایه 100 هزار میلیارد ریالی

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) اعلام کرد: برنامه بازسازی ...