خانه > دسته‌بندی نشده > مدیرعامل صندوق توسعه ملی خبر داد رفع اختلال در پرداخت‌های ارزی صندوق توسعه ملی امروز در شورای پول و اعتبار

مدیرعامل صندوق توسعه ملی خبر داد رفع اختلال در پرداخت‌های ارزی صندوق توسعه ملی امروز در شورای پول و اعتبار

مدیرعامل صندوق توسعه ملی از بررسی راهکارهای رفع اختلال در پرداخت‌های ارزی صندوق توسعه ملی امروز در شورای پول و اعتبار خبر داد.


به گزارش خبرنگار اقتصای خبرگزاری تسنیم، سید صفدر حسینی در نشست همایش اقتصاد ایران اظهار داشت:  ۷۰-۸۰ درصد کار صندوق‌های ثروت ملی در خارج از کشور است، اما در کشور ما چون تحریم هستیم رویکرد صندوق توسعه ملی خوب نیست چون تسهیلات ارزی داریم، اما دولت برای این مورد فکر می‌کند.
وی با بیان اینکه یکی از ناکامی‌های حساب ذخیره ارزی پرداخت تسهیلات ارزی بوده است، گفت: به همین علت درباره صندوق توسعه ملی مجلس راهکارهایی را در مورد استفاده از منابع ارزی صندوق پیشنهاد کرده است که تصمیم گیری درباره این پیشنهادات را به بانک مرکزی محول کرده است.
مدیرعامل صندوق توسعه ملی گفت: این پیشنهادات روی میز شورای پول و اعتبار است که فکر می‌کنم فردا در دستور کار شورا قرار گیرد.
رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی همچنین افزود: امیدوارم در نهایت در این شورا راهکارهایی برای نوسانات درآمدهای نفتی پیدا شود. صندوق توسعه ملی الآن بالای ۳۰ میلیارد دلار تسهیلات ارزی پرداخت کرده است. با فرض رفع تحریم‌ها نیز با این نوسانات روبه‌رو خواهیم بود و بازهم مشکلات صندوق به‌طور کامل حل نمی‌شود.
حسینی ادامه داد: اخیراً با آقای رئیس جمهور درباره ریسکی که وجود دارد صحبت کردم و قرار شد در جلسه‌ای با تیم اقتصادی راهکارهای این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.
وی برداشت‌های غلط از صندوق توسعه ملی را بدهی‌های استفاده نادرست از درآمدهای نفتی ندانست و گفت: بلکه شواهد حاکی از گسترش بیماری هلندی که منجر به بزرگی اندازه دولت شد، است چراکه در زمانی که درآمدهای نفتی رو به افزایش بود ما شاهد بزرگ شدن دولت در کشور بودیم.
حسینی همچنین افزود: سیاست‌های مالی دولت، چرخه‌ای بود و به همین خاطر دولت با تغییر رفتار از طریق اعمال فشار مالیاتی باعث بی‌توجهی عملی به سهم نسلهای آینده از درآمدهای نفتی و در نهایت بی‌توجهی به تغییر درآمدهای نفت به منابع ریالی شده است.
وی تغییر مالکیت درآمدهای نفتی و افزایش درآمد افراد از محل منابع حاصل از نفت را مهمترین نتیجه بی‌توجهی به درآمدهای نفتی برشمرد و گفت: اصول سانتیاگو همان اصول کلی سیاست گذاری مربوط به صندوق‌های ثروت ملی است که صندوق توسعه ملی ایران هم براساس چنین اصولی ایجاد شده است.
مدیرعامل صندوق توسعه ملی با اشاره به بند ۱۸ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: براساس این بند باید صندوق توسعه ملی سالانه شاهد افزایش سهم از منابع حاصل از صادرات نفت و گاز تا قطع وابستگی بودجه به نفت باشد که با توجه به کاهش درآمدهای نفتی و حرکت دولت به‌سمت فشار به مالیات گریزان در چنین شرایطی اجرای بند ۱۸ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی غیرممکن است.
وی ادامه داد: صندوق توسعه ملی با رعایت اصول صندوق‌های ثروت ملی و اصول سانتیاگو در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نسبت به مدیریت صحیح ثروت‌های کشور فعالیت خود را ادامه می‌دهد.
رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی همچنین گفت: استفاده بخشی از منابع صندوق توسعه ملی، حفظ سهم نسلهای آینده و جلوگیری از تبدیل منابع صندوق به ریال باعث کاهش بیماری هلندی اقتصاد کشور می‌شود.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

راهکارهای توسعه روابط صنعتی و سرمایه‌گذاری مشترک ایران و عمان بررسی شد

معاون وزیر صنعت، تجارت و توسعه سرمایه گذاری عمان و معاون وزیر صمت و رئیس ...