خانه > دسته‌بندی نشده > مشاورصنایع لبنی ایران: پالم، غائله برای هیچ بود،مردم از چاله غیر واقعی پالم به چاه تب مالت نیفتند

مشاورصنایع لبنی ایران: پالم، غائله برای هیچ بود،مردم از چاله غیر واقعی پالم به چاه تب مالت نیفتند

صنایع لبنی پاک پاک است.روغن پالم جایگاهی در این صنعت ندارد.این همه غائله برای پالم غائله برای هیچ بود.این را حسین چمنی، مشاور انجمن صنایع لبنی ایران می‌گوید. بحران‌های ساختگی کمر صنعت شیر را شکسته است، طرح مسایلی مانند افزودن مواد افزودنی، وایتکس، کم فروشی و گران فروشی در زمان اجرای هدفمندی یارانه‌ها از این بحران‌های ساختگی در گذشته بود و امروز پالم تیر خلاص به صنعت شیر ایران بود.
 چمنی می‌گوید: آقای دکتر‌هاشمی از وزرای خدمتگزار دولت هستند که در مدت زمان اندک وزارت خدمات ارزنده‌ای از خود به جای گذاشته اند اما در موضوع پالم این گونه مبحث را مطرح کرد که شیر پرچرب نخورید پالم دارد و در حالی که گزاره صحیح این بود که شیر پرچرب دارای پالم است، نخورید.
پالم روغن گیاهی است، نه سم
در حالی موضوع پالم در کشور مطرح شد که مردم نمی‌دانستند پالم چیست و این‌گونه تصور شد که یک نوع سم است و حال آنکه پیش از آن، هشت فرآورده صنعت شیر مانند برخی انواع پنیر پیتزا، پنیر آنالوگ، پنیر خامه ای، شیرخشک صنعتی، خامه قنادی و‌… مجوز وزارت بهداشت را برای استفاده از پالم دریافت کرده بودند و در این زمینه‌ها، ۴۵۰ پروانه ساخت از سوی این وزارتخانه برای تولید این محصولات صادر شده بود؛ از این رو پالم در صنعت لبنیات غیرمجاز نبود.
در حال حاضر از روغن پالم در تولید روغن‌های سرخ کردنی استفاده می‌کنند به طوری که ۷۰ درصد مواد ترکیبی روغن‌های سرخ کردنی پالم است. پالم در آشپزخانه از سر و کولمان بالا می‌رود و حال اینکه در موضوع این شیر، این‌گونه حساسیت برانگیخته شد.
نستله مجوز استفاده از پالم را درشیرخشک نوزاد گرفته
شرکت نستله به تازگی مجوز استفاده از پالم در حساس‌ترین غذا یعنی شیرخشک نوزاد را از مراجع نظارتی غذا در آمریکا گرفته است.
بنابراین اینطور که مردم ایران پس از این غائله احساس می‌کنند روغن گیاهی پالم خطرناک است اشتباهی محض است که گناه آن گردن کسانی است که این ماجرا را راه انداختند و بر ان دامن زدند.
گفته می‌شود در ماجرای پالم تنها یکی، دو واحد از پالم آن هم با مجوز به میزان کم در پنیر خامه‌ای و ۲ نوع پنیر پیتزا استفاده شد.اما غائله ایجاد شده باعث شد مردم ایران را که سرانه مصرف لبنیاتشان بسیار پایین‌تر از جهان است از مصرف همین لینیات اندکم دوری کنند تا پوکی استخوان بیشتر از آنچه هست، دامنگیرشان شود.
نتایج پوکی استخوان هم مشخص است. شکستن لگن خاصره بر اثر یک ضربه که در سنین بالا منجر به مرگ بیمار یا زمین‌گیری او تا آخر عمرش می‌شود. حسین چمنی، مشاور مدیر عامل صنایع شیر ایران با اشاره به اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر عاری بودن شیر و لبنیات تولیدی در کشور از روغن پالم گفت: مردم باید مراقب باشند که از چاله ساختگی پالم به چاه تب مالت نیفتند.
به گزارش خبرنگار اعزامی «جهان صنعت» به شیراز حسین چمنی در نشستی با خبرنگاران رسانه‌های جمعی که در محل کارخانه شیر پگاه فارس در شیرازبرگزار شد، افزود: برخی از مردم در هیاهوی مربوط به غائله پالم به مصرف شیر خام می‌پردازند که خطر ابتلا به تب مالت را به دنبال دارد.
استفاده‌ای از روغن پالم در شیر و ماست مشاهده نشده
مشاور مدیرعامل صنایع شیر ایران گفت: بنا‌بر اعلام اداره کل استاندارد استان تهران، استفاده‌ای از روغن پالم در شیر و ماست مشاهده نشده است و انتظار این بود که وزارت بهداشت با چند کارخانه محدود که در سایر مناطق کشور از پالم استفاده کرده‌اند برخورد می‌کرد و اعتماد عمومی به مصرف شیر را از بین نمی‌برد.وی با اشاره به ساز‌و‌کارهای نظارتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، این وزارتخانه را صاحب صلاحیت در برخورد با موارد تخلف از توبیخ گرفته تا مجازات اعدام دانست و افزود: انتظار این بود که وزیر بهداشت اعلام می‌کرد که مردم از مصرف فرآورده‌های لبنی که در آنها پالم به کار رفته خودداری کنند نه اینکه این موضوع را به صورت کلی و در فضای عمومی جامعه مطرح می‌کرد.
امان از بحران‌های ساختگی در صنعت شیر
چمنی بیان کرد: بحران‌های ساختگی کمر صنعت شیر را شکسته است، طرح مسایلی مانند افزودن مواد افزودنی، وایتکس، کم‌فروشی و گران‌فروشی در زمان اجرای هدفمندی یارانه‌ها از این بحران‌های ساختگی در گذشته بود و امروز پالم تیر خلاص به صنعت شیر ایران بود.این صاحبنظر صنعت شیر گفت: در حالی صنعت شیر به کم‌فروشی متهم شد که در زمان اجرای مرحله اول قانون هدفمندی یارانه‌ها در دولت قبل به صنایع شیر اعلام شد که از حجم محصول و چربی شیر در بسته‌بندی‌ها بکاهند تا اثری روی قیمت محصول نداشته باشد.
اشتباه وزیر بهداشت
وی با اشاره به حواشی موضوع پالم گفت: آقای دکتر ‌هاشمی از وزرای خدمتگزار دولت هستند که در مدت زمان اندک وزارت خدمات ارزنده‌ای از خود به جای گذاشته‌اند اما در موضوع پالم این گونه مبحث را مطرح کرد که شیر پرچرب نخورید پالم دارد و در حالی که گزاره صحیح این بود که شیر پرچرب دارای پالم نخورید.
مشاور انجمن صنایع لبنی ایران افزود: این جمله کلی صنعت لبنیات ایران را زیرسوال برد و سرانه مصرف شیر را کاهش داد.
چمنی گفت: صنعت لبنیات چون اقتصادی نیست در معرض خطر تخلف قرار دارد اما با توجه به نظارت‌های گسترده بر این صنعت‌ امکان تخلف گسترده در این صنعت وجود ندارد مگر اینکه دستگاه‌های نظارتی به وظایف خود درست عمل نکنند یا اتفاق دیگری بیفتد.
وی افزود: در حالی موضوع پالم در کشور مطرح شد که مردم نمی‌دانستند پالم چیست و این‌گونه تصور شد که یک نوع سم است و حال آنکه پیش از آن‌ هشت فرآورده صنعت شیر مانند برخی انواع پنیر پیتزا، پنیر آنالوگ، پنیر خامه‌ای، شیرخشک صنعتی، خامه قنادی و‌… مجوز وزارت بهداشت را برای استفاده از پالم دریافت کرده بودند و در این زمینه‌ها‌ ۴۵۰ پروانه ساخت از سوی این وزارتخانه برای تولید این محصولات صادر شده بود‌ از این رو پالم در صنعت لبنیات غیرمجاز نبود.
مشاور مدیرعامل صنایع شیرایران گفت: ۷۶۰ هزار تن پالم وارد کشور شد که از این رقم‌ حدود ۵۰ هزار تن به صنعت شیر راه یافته بود و این نکته را باید توجه داشت که در هیچ کشوری‌ پالم ممنوعیت ورود و مصرف ندارد همچنان‌که آمریکا دو برابر ایران پالم وارد کشور خود کرده است.
واردات پالم از سر حسن‌نیت بوده
وی افزود: واردات پالم از سر حسن‌نیت بوده و اینکه بین بد و بدتر، بد را انتخاب کنند زیرا پالم وارد شد تا جایگزین اسید چرب ترانس شود که خیلی خطرناک‌تر از پالم است.
۷۰ درصد مواد ترکیبی روغن‌های سرخ‌کردنی پالم است
چمنی با اشاره به استفاده از روغن پالم در تولید روغن‌های سرخ کردنی به میزان ۷۰ درصد گفت: پالم در آشپزخانه از سر و کولمان بالا می‌رود و حال اینکه در موضوع این شیر‌ این‌گونه حساسیت برانگیخته شد.
وی گفت: شرکت نستله به تازگی مجوز استفاده از پالم در حساس‌ترین غذا یعنی شیرخشک نوزاد را از مراجع نظارتی غذا در آمریکا گرفته است.
‌باید اعتماد مردم به صنعت شیر بازگردد
مشاور انجمن صنایع لبنی ایران با قدردانی از موضع‌گیری وزیر صنعت، معدن و تجارت در ارتباط با موضوع پالم گفت: باید توجه داشت که ملت بدون شیر و استفاده از فرآورده‌های لبنی یعنی ملتی بی‌دندان و آسیب‌پذیر، از این رو، باید همه کمک کنند اعتماد مردم به صنعت شیر بازگردد.
چمنی در بخش دیگری از سخنانش گفت: صنعت شیر با وجود اهمیت بسیار در سلامت و اقتصاد جامعه نه برنامه دارد و نه صاحب برنامه و متولی خاص که از صفر تا ۱۰۰ در ارتباط با آن برنامه‌ریزی، جهت دهی و سیاست‌گذاری کند.
وی افزود: در این ارتباط چندین دستگاه مسوول هستند و هیچ یک در عمل مسوول نیستند و حال اینکه صنعت شیر باید صاحب برنامه و متولی مشخص باشد.
مشاور مدیرعامل صنایع شیر ایران با بیان اینکه فعالیت در صنعت شیر غیراقتصادی است، گفت: به استناد گزارش وزارت دادگستری، سود صنعت شیر کمترین سود در صنایع تولیدی و به میزان یک و نیم تا دو درصد است.
وی افزود: دولت در این صنعت در موضوعات مختلف بیش از حد دخالت می‌کند در حالی که با توجه به رقابتی بودن این صنعت و بلوغ آن نیازی به این همه دخالت نیست.
چمنی گفت: صنعت شیر علاوه بر اهمیت فراوان در حوزه سلامت‌ در موضوع اقتصاد و اشتغالزایی نیز نقش مهمی دارد چرا‌که امروز چهار میلیون فرصت شغلی دایم و پاره وقت با فعالیت یک هزار و ۷۰ برند و نشان تجاری مختلف در کشور در صنعت شیر کشور ایجاد شده است و ۲۰۰ هزار واحد صنفی در کشور فروشنده مستقیم فرآورده‌های لبنی هستند.
وی افزود: تولید شیر خام کشور سالانه هشت میلیون و ۲۰۰ هزار تن است که با نرخ روز، گردش مالی سالانه شیر خام کشور ۲۴۰ هزار میلیارد ریال می‌شود و فرصت‌های شغلی آن برای کشور ۱۰۰ هزار میلیارد تومان ارزش دارد.
هیچ‌یک از صنایع شیر فارس از پالم استفاده نکردند
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس نیز گفت: در سطح استان فارس و بنا بر تایید مراجع بهداشت و استاندارد، هیچ واحد تولیدی صنعت شیر از پالم در محصولات خود استفاده نکرده و گزارشی از موارد استفاده پالم در صنعت شیر فارس تاکنون دریافت نشده است.
علی همتی در این نشست خبری افزود: بیاناتی درباره پالم سبب شد که صنایع لبنی دچار مشکلات و کاهش تولید شوند زیرا بازار محصولات آنها دچار تزلزل شد.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس گفت: در شرایطی که اشتغال برای ما حکم واجبات را دارد باید در گفتار و بیان خود بسیار دقت کنیم که در اثر این اظهارات، این فرصت‌های شغلی از بین نروند.
همتی افزود: در فضای تنگ و تاریک اشتغال که ناشی از رکود و بی تدبیری در گذشته است، باید صنعت شیر و فرآورده‌های لبنی را تقویت کنیم تا اشتغال بیشتری رادر این بخش شاهد باشیم.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس در پاسخ به این سووال که آیا خسارتی به صنعت شیر بابت کاهش خط تولید در اثر طرح مساله پالم پرداخت خواهد شد یا خیر، افزود: اسم این موضوع را خسارت نمی‌گذارم زیرا وزارت صنعت، معدن و تجارت در این مورد نقش مخربی نداشته است.
وی خاطرنشان کرد که با این حال دولت در چهارشنبه گذشته مصوبه‌ای برای حمایت ۵۳ هزار میلیارد ریالی از بخش تولید داشته است که باید اجازه داد تا متن این مصوبه به دست ما برسد و مشخص شود که چه سهمی از این رقم به صنعت شیر تعلق می‌گیرد.
همتی گفت: در سال‌جاری ۲۰۰ میلیارد ریال یارانه به دامداران استان فارس پرداخت شده است و پرداخت یارانه سه ماه دوم سال‌جاری نیز در دستور کار است.وی از گره‌گشایی از مشکلات بخش تولید به عنوان اولویت کاری وزارت صنعت، معدن و تجارت یاد کرد وگفت: مقام عالی این وزارتخانه با حساسیت زیادی که در مساله حمایت از تولید دارند، شخصا پیگیر مسایل واحدهای صنعتی مشکل دار در کشور هستند.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس افزود: آقای مهندس نعمت‌زاده تاکید دارد که مجموعه‌های تولیدی که در هفت، هشت سال گذشته دچار مشکل شده‌اند به فضای تولید و کسب و کار برگردد تا در اشتغال کشور نیز شاهد رونق دوباره‌ای باشیم.
همتی گفت: اگر یک واحد کوچک هم در نقطه‌ای دورافتاده دچار مشکل و توقف تولید شود شاهد هستیم که شخص وزیر خودشان تماس می‌گیرند و تا رفع مشکل واحد تولیدی، پیگیر مسایل هستند.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس افزود: با این نگاه حمایتی دولت تدبیر و امید از صنایع، تلاش‌های گسترده‌ای برای احیای صنایع تعطیل شده و مشکل‌دار این استان صورت گرفت که نخستین ثمرات آن از سرگیری فعالیت کارخانه‌های بزرگی چون آزمایش و کابلسازی ایران بود.
وی افزود: کارخانه آزمایش مرودشت در هفته دولت تولید یخچال را بعد از سال‌ها توقف خط تولید از سر گرفت و کارخانه کابلسازی ایران نیز به عنوان کارخانه‌ای زیرساختی و بزرگ به فضای تولید کشور بازگشت و سایر کارخانه‌های مشکل‌دار نیز در حال بازگشت به عرصه تولید هستند.
همتی گفت: در کنار این صنایع‌ ۲۸ واحد تولیدی لبنی در استان فارس مشغول فعالیت هستند که بخش مهمی از اشتغال استان فارس را به خود اختصاص داده‌اند و برخی مانند شیرپگاه فارس‌ افزون بر ۱۰ درصد محصولات خود را به خارج کشور صادر می‌کنند.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

رییس خانه صنعت و معدن استان تهران: فرار از مالیات در زیرزمین‌های اقتصاد ایران

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران، گفت: اقتصاد ایران اقتصادی زیرزمینی است، به عبارتی ...