خانه > دسته‌بندی نشده > معاون اول رییس‌جمهوری در جلسه شورای‌عالی علوم، تحقیقات و فناوری: علم و فناوری مهم‌ترین جهت‌گیری برای توسعه

معاون اول رییس‌جمهوری در جلسه شورای‌عالی علوم، تحقیقات و فناوری: علم و فناوری مهم‌ترین جهت‌گیری برای توسعه

تنها راهی که می‌توانیم وابستگی خود را به درآمدهای نفتی کاهش دهیم، توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، گسترش علم و فناوری و اتکا به دانش و توان علمی است.

معاون اول رییس‌جمهوری توجه به علم و فناوری را از مهم‌ترین جهت‌گیری‌ها برای توسعه کشور برشمرد و بر لزوم تلاش همه بخش‌ها برای فراهم کردن بستر مناسب به‌منظور توسعه علم و فناوری و ایجاد شرکت‌های دانش بنیان تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، اسحاق جهانگیری در جلسه شورای‌عالی علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر ضرورت کاهش اتکا به درآمدهای نفتی اظهار کرد: تنها راهی که می‌توانیم وابستگی خود را به درآمدهای نفتی کاهش دهیم، توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، گسترش علم و فناوری و اتکا به دانش و توان علمی است.
معاون اول رییس‌جمهوری صندوق توسعه شکوفایی و سایر امکاناتی را که در اختیار معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهور است، فرصتی برای شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان دانست و بر لزوم تلاش همگانی برای توسعه علم و فناوری و ایجاد موسسات دانش‌بنیان تاکید کرد.
جهانگیری با بیان اینکه استانداران مسئول اصلی توسعه کشور هستند، افزود: با توجه به ابلاغ سیاست‌های کلی توسعه علم و فناوری از سوی رهبر معظم انقلاب و همچنین جهت‌گیری دولت در این زمینه، انتظار می‌رود استانداران کشور توجه ویژه‌ای به توسعه علم و فناوری معطوف دارند و از ظرفیت‌های موجود حداکثر استفاده را ببرند.
وی ضمن قدردانی از تلاش استانداران آذربایجان شرقی، اصفهان، خراسان‌رضوی، یزد و بوشهر درباره ایجاد مناطق ویژه علم و فناوری، اظهار امیدواری کرد که اقدامات انجام شده در این ۵ استان برای سایر استان‌ها الگو شود.
در این جلسه که وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش‌وپرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، راه و شهرسازی، نیرو، صنعت، معدن و تجارت، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، رییس دانشگاه آزاد اسلامی و روسای فرهنگستان‌های هنر، زبان و ادبیات فارسی و علوم پزشکی نیز حضور داشتند، دبیرکل شورای‌عالی علوم، تحقیقات و فناوری گزارشی از رویکرد دبیرخانه و اقدامات انجام شده درباره مناطق ویژه علم و فناوری ارائه کرد.
در این نشست همچنین استانداران آذربایجان شرقی، اصفهان، خراسان رضوی، یزد و بوشهر هرکدام به ارائه گزارشی از ضرورت‌های تاسیس منطقه ویژه علم و فناوری، مصوبه‌های قانونی و حقوقی و ظرفیت‌های استانی خود برای این منظور پرداختند و اقدامات انجام شده به‌منظور مدیریت و سازماندهی ظرفیت‌ها و ظرفیت‌های موجود را تشریح کردند.
در ادامه این جلسه پیش‌نویس مصوبات مورد نیاز برای توسعه مناطق ویژه علم و فناوری که در کمیسیون دائمی شورا به تایید رسیده بود، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و پس از بررسی و طرح دیدگاه‌های مختلف این پیشنهادات به تصویب
 رسید.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

بانک ها 358 هزار میلیارد تومان تسهیلات در 7 ماه پرداخت کردند

 شبکه بانکی کشور در هفت ماهه امسال بیش از سه تریلیون و ۵۸۱ هزار میلیارد ...