خانه > دسته‌بندی نشده > معاون اول رییس‌جمهوری در جلسه شورای‌عالی علوم، تحقیقات و فناوری: علم و فناوری مهم‌ترین جهت‌گیری برای توسعه

معاون اول رییس‌جمهوری در جلسه شورای‌عالی علوم، تحقیقات و فناوری: علم و فناوری مهم‌ترین جهت‌گیری برای توسعه

تنها راهی که می‌توانیم وابستگی خود را به درآمدهای نفتی کاهش دهیم، توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، گسترش علم و فناوری و اتکا به دانش و توان علمی است.

معاون اول رییس‌جمهوری توجه به علم و فناوری را از مهم‌ترین جهت‌گیری‌ها برای توسعه کشور برشمرد و بر لزوم تلاش همه بخش‌ها برای فراهم کردن بستر مناسب به‌منظور توسعه علم و فناوری و ایجاد شرکت‌های دانش بنیان تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، اسحاق جهانگیری در جلسه شورای‌عالی علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر ضرورت کاهش اتکا به درآمدهای نفتی اظهار کرد: تنها راهی که می‌توانیم وابستگی خود را به درآمدهای نفتی کاهش دهیم، توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، گسترش علم و فناوری و اتکا به دانش و توان علمی است.
معاون اول رییس‌جمهوری صندوق توسعه شکوفایی و سایر امکاناتی را که در اختیار معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهور است، فرصتی برای شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان دانست و بر لزوم تلاش همگانی برای توسعه علم و فناوری و ایجاد موسسات دانش‌بنیان تاکید کرد.
جهانگیری با بیان اینکه استانداران مسئول اصلی توسعه کشور هستند، افزود: با توجه به ابلاغ سیاست‌های کلی توسعه علم و فناوری از سوی رهبر معظم انقلاب و همچنین جهت‌گیری دولت در این زمینه، انتظار می‌رود استانداران کشور توجه ویژه‌ای به توسعه علم و فناوری معطوف دارند و از ظرفیت‌های موجود حداکثر استفاده را ببرند.
وی ضمن قدردانی از تلاش استانداران آذربایجان شرقی، اصفهان، خراسان‌رضوی، یزد و بوشهر درباره ایجاد مناطق ویژه علم و فناوری، اظهار امیدواری کرد که اقدامات انجام شده در این ۵ استان برای سایر استان‌ها الگو شود.
در این جلسه که وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش‌وپرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، راه و شهرسازی، نیرو، صنعت، معدن و تجارت، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، رییس دانشگاه آزاد اسلامی و روسای فرهنگستان‌های هنر، زبان و ادبیات فارسی و علوم پزشکی نیز حضور داشتند، دبیرکل شورای‌عالی علوم، تحقیقات و فناوری گزارشی از رویکرد دبیرخانه و اقدامات انجام شده درباره مناطق ویژه علم و فناوری ارائه کرد.
در این نشست همچنین استانداران آذربایجان شرقی، اصفهان، خراسان رضوی، یزد و بوشهر هرکدام به ارائه گزارشی از ضرورت‌های تاسیس منطقه ویژه علم و فناوری، مصوبه‌های قانونی و حقوقی و ظرفیت‌های استانی خود برای این منظور پرداختند و اقدامات انجام شده به‌منظور مدیریت و سازماندهی ظرفیت‌ها و ظرفیت‌های موجود را تشریح کردند.
در ادامه این جلسه پیش‌نویس مصوبات مورد نیاز برای توسعه مناطق ویژه علم و فناوری که در کمیسیون دائمی شورا به تایید رسیده بود، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و پس از بررسی و طرح دیدگاه‌های مختلف این پیشنهادات به تصویب
 رسید.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

جهش صادراتی سرب، صنعت باتری سازی را دچار مشکل کرد

جهش صادرات سرب تولیدی در کشور که به دلیل تعدیل نرخ ارز در فروردین ماه ...