خانه > دسته‌بندی نشده > معاون وزیر صنعت،معدن وتجارت: تصمیمات اجلاس وزرای صنعت کشورهای عضو دی هشت عملیاتی می شود

معاون وزیر صنعت،معدن وتجارت: تصمیمات اجلاس وزرای صنعت کشورهای عضو دی هشت عملیاتی می شود

تصمیمات اجلاس وزرای صنعت کشورهای عضو دی هشت عملیاتی می شود

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت : تلاش داریم نتایج تصمیمات اتخاذ شده در نشست وزرای صنعت کشورهای عضو دی هشت را عملیاتی کنیم که این امر موجب تقویت وتوسعه کشورهای عضو می شود.

به گزارش شاتا محسن صالحی نیا،‌در افتتاحیه مراسم چهارمین نشست وزرای صنعت کشورهای عضو دی هشت افزود:  تقویت موقعیت کشورهای در حال توسعه در اقتصاد جهانی ، ایجاد تنوع و کسب موقعیتهای جدید در روابط بازرگانی ، تقویت حضور و تصمیم سازی در سح بین المللی، ارتقاء توسعه اقتصادی و اجتماعی در کشورها  را اهداف اصلی دی هشت می باشد.
 وی با اشاره به پایه‌ریزی ۱۲ کارگروه تخصصی اظهار داشت: این ۱۲ گروه در زمینه خودرو ،پتروشیمی ، فولاد ، سیمان ، صنایع کوچک و متوسط ،الکترونیک و ITC ،استاندارد ، نساجی ،انرژی ، صنایع غذایی، فنآوری ، ماشین سازی تشکیل شده است . که سیاست‌‌های خود را در هر بخش تدوین کرده و طی نشست‌های مشترک با نمایندگان کشورهای عضو  به تبادل نظر پیرامون آن خواهند پرداخت.
معاون وزیر صنعت،معدن وتجارت گفت:در سومین اجلاس وزرای دی هشت در بنگلادش، تعداد ۷۸ پروژه‌برای همکاری تصویب شد ، که در صنایع خودرو ۹ موضوع برای همکاری در صنایع ماشین سازی ۶ موضوع برای همکاری در صنایع ماشین سازی پتروشیمی ۵ موضوع برای همکاری در صنایع فولاد ۲ موضوع در صنایع سیمان ۱۰ موضوع در صنایع کوچک و متوسط ۴ موضوع در صنایع فن آوری ۶ موضوع در صنایع استاندارد ۹ موضوع در صنایع نساجی ۱۴ موضوع در صنایع انرژی ۵ در صنایع غذایی ۵ موضوع در صنایع الکترونیک itc 3  بوده است.
صالحی نیا گفت :با پیشنهاد ایران برگزاری نشست وزرای صنعت دی هشت به منظور تحکیم تلاشهای صنعتی شکل گرفته و مقرر گردید کلیه مصوبات نشست کارشنان ارشد صنعت با تصویب اجلاس وزرای صنعت کشورهای عضو جنبه عملیاتی پیدا نماید.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: کشورهای دی هشت پتانسیل‌های بالقوه‌ای دارند که می‌توانند طی این اجلاس پیرامون آن گفتگو کرده و به نتایج مفیدی دست یابند واظهارامیدواری کرد: نتایج پرباری از چهارمین اجلاس دی هشت به دست آید.
دبیرکل فدراسیون دی هشت در اتاق بازرگانی و صنعت نیز در مراسم  افتتاحیه نشست ضمن قدردانی از زحمات وزارت صنعت، معدن وتجارت با اشاره به مشکلات اجلاس پیشین در داکا گفت: نگرانی هیات‌های کارشناسی از  اجرایی شدن توافقنامه‌های امضا شده توسط دولت‌ها، تعداد کم وزرای شرکت‌کننده ،  مکانیزم‌های پی‌گیری توافقات حاصل شده،ضرورت  کاهش تعداد کارگروه‌ها و افزایش کارآیی آنها همچنین ورود بخش خصوصی به اجلاس دی هشت بود.
همچنین کیومرث فروتنی  مدیر کل دفتر صنایع ماشین سازی و تجهیزات   گفت : ایران پیشنهاد ایجاد کنسرسیومی از کشورهای عضو برای فعالیتهای صنعتی و تجاری را کرده و در زمینه‌مطالعه امکان سنجی تولید ماشین آلات کشاورزی و تدوین طرح عملیاتی و پیشنهاد ایجاد شرکتهای چند ملیتی به منظور تعریف و اجرای پروژه در کشورهای عضو گروه‌دی ۸ و خارج از آن در تلاش است  .
وی با اشاره به اهمیت تعامل کارگروه‌ها و بازنگری در نظام همکاری و راهکارهای استفاده بهینه از تجربیات کشورهای عضو  اظهارامیدواری کرد: نتایج پرباری از چهارمین اجلاس دی هشت به دست آید.
در ادامه اجلاس دکتر موسوی دبیر کل سازمان دی هشت طی سخنانی با اشاره به اهمیت همکاری‌های سازنده بین کشورهای عضو بر ضرورت بهبود روابط فیمابین بین کشورهای دی هشت و برداشتن موانع تجاری پیش رو تأکید کرد.
وی گفت : تاکنون سه نشست وزرای صنعت در تهران استانبول و داکا برگزار شده است. اجلاسهای کارشناسان ارشد وزرای صنعت بصورت متوالی در ۳ روز برگزار می‌شود.
در نشست کارشناسان تخصصی، صاحب نظران از بخشهای دولتی و خصوصی طی ۲ روز مذاکره مصوبات کارگروههای فنی خود را در قالب گزارش به اجلاس وزرا ارائه خواهند کرد مصوبات نشست وزرا به صورت اسناد رسمی در مدارک و اسناد دی ۸ ثبت خواهد شد و جزء تعهدات اعضا محسوب می‌گردد.
لازم به یاد آوری است ، تعرفه‌های تجاری  در سال ۲۰۱۱ کشورهای دی هشت میزان ۸/۴درصد تجارت دنیا را به خود اخصاص دادند.
اسناد دی هشت بیان کننده عزم این کشورها به افزایش سهم تجارتشان در بازار جهانی تا حد ۱۵ تا ۲۰ درصدی طی مدت ۱۰ سال است در همین سال صادرات و واردات درون گروهی این کشورها ۸ و ۵/۷درصد بوده است.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

راهکارهای توسعه روابط صنعتی و سرمایه‌گذاری مشترک ایران و عمان بررسی شد

معاون وزیر صنعت، تجارت و توسعه سرمایه گذاری عمان و معاون وزیر صمت و رئیس ...