خانه > دسته‌بندی نشده > معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خبرداد: تولید خودرو از مرز یک میلیون دستگاه گذشت / رشد 24 درصدی صادرات غیرنفتی در 10 ماهه سالجاری

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خبرداد: تولید خودرو از مرز یک میلیون دستگاه گذشت / رشد 24 درصدی صادرات غیرنفتی در 10 ماهه سالجاری

تولید خودرو از مرز یک میلیون دستگاه گذشت / رشد 24 درصدی صادرات غیرنفتی در 10 ماهه سالجاری

 

 

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در هجدهم بهمن ماه توانستیم از مرز تولید یک میلیون دستگاه عبور کنیم ابراز امیدواری کرد تا پایان سال به برنامه پیش بینی شده و رسیدن به تولید بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه دست یابیم.

به گزارش شاتا ؛ « محسن صالحی نیا» در نشست خبری که به مناسبت ایام الله دهه مبارک فجر برگزار شد با اشاره به تعداد واحدهای تولیدی فعال در کشور افزود: در حال حاضرهشتادو هفت هزار واحد تولیدی فعال در کشور جود دارند که از این تعداد ۸۰ هزار واحد شامل واحدهای کوچک کمتر از ۵۰ نفر، ۴هزار واحد متوسط بین ۵۰ تا ۱۰۰ نفر و و ۳هزار واحد بزرگ بالای ۱۰۰ نفر به بالا محسوب می شوند.
وی میزان اشتغالزایی این واحدها را بالغ بر ۳.۳ میلیون نفر ذکر کرد و گفت: ۶۵ ردیف کالایی در نظر گرفته شده که این کالاها بیش از ۷۰درصد ارزش افزوده بخش صنعت را شامل می شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه به ارائه آمار تولید در طی ۱۰ ماهه سال جاری و مقایسه آن با مدت مشابه سال قبل پرداخت و افزود: تولید محصولات پتروشیمی طی ۱۰ ماهه سالجاری حدود ۴۰ میلیون تن در مقابل ۳۵ میلیون تن مدت مشابه سال قبل بوده که حدود ۱۲ درصد افزایش تولید را نشان می دهد.
وی همچنین تولید فرش ماشینی را در مدت مذکورحدود ۷۱میلیون مترمربع سالجاری در مقابل ۶۶میلیون متر مربع سال گذشته  با ۷درصد افزایش تولید، انواع لوازم خانگی را که شامل انواع تلویزیون با ۲۳ درصد افزایش تولید ، انواع یخچال و فریزر با ۳۵ درصد و لباسشویی را با ۱۵ درصد می شود با افزایش تولید روبرو دانست.
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت میزان تولید محصولات فولادی شامل فولاد خام را بالغ بر ۱۴میلیون تن در ۱۰ ماهه سال ۹۳ در مقابل ۱۳ میلیون تن در ۱۰ ماهه سال ۹۲ عنوان کرد و افزود: این میزان از ۷.۵ درصد افزایش تولید حاکیست. همچنین در محصولات فولادی حدود ۱۴ میلیون و۳۰۰ هزار تن در مقابل ۱۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تن بوده است که افزایش تولید بیش از ۳ درصدی را نشان می دهد.
به گفته وی ، مس کاتد نیز حدود ۱۶۰ هزار تن در مقابل ۱۵۵ هزار تن طی ۱۰ ماهه سالجاری با سال گذشته است افزایش تولید رخ داده که بش از ۳ درصد بوده است.
مهندس صالحی نیا همچنین با اشاره به اینکه بخش وسیعی از افزایش تولید به صنایع خودروسازی مرتبط می شود به میزان تولید در صنایع خودروسازی اشاره کرد و گفت: تولید انواع خودرو سواری طی ۱۰ماهه سالجاری به حدود ۸۰۰ هزار دستگاه رسیده که حدود ۶۱.۵ درصد افزایش تولید را نشان می دهد.
وی ادامه داد: در مقایسه مدت مذکور تولید انواع وانت ۱۲۵ هزار دستگاه در مقابل ۸۱ هزار دستگاه بوده است که با افزایش ۵۳ درصدی تولید همراه بوده است.
صالحی نیا افزود: همچنین در زمینه تولید  انواع اتوبوس و مینی بوس با حدود ۱۵ درصد افزایش تولید و خودروهای سنگین حمل بار نیز با بیش از ۱۵۰ درصد افزایش تولید  در این مدت  مواجه بوده ایم.
وی در ادامه سخنان خود به صنایعی که با کاهش تولید نیز روبرو بوده اند اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال در صنعت سیمان  شاهد کاهش  4.5 درصدی تولید و در تولید شمش آلومنیوم با ۵.۵ درصد کاهش تولید مواجه بودیم که تلاش می شود با توجه به شرایط موجود که در برخی محصولات جای نگرانی خاصی ندارد با روند بهبود تولید همراه شویم.
مهندس صالحی نیا در ادامه سخنان خود  با اشاره به روند صادرات و واردات صنایع غیر نفتی تصریح کرد: در بخش صادرات غیرنفتی طی ۱۰ ماهه سالجاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که حدود ۴۲.۵ میلیارد دلار در مقابل با ۳۴.۵ میلیارد دلار بوده  نظاره گر ۲۴ درصد رشد هستیم.
به گفته وی ؛ این میزان در بخش میعانات گازی تا ۵۵ درصد مشاهده می شود و در بخش صنعت معادل ، در بخش معدن ۳درصد ، پتروشیمی ۲۶ درصد ،کالاهای کشاورزی حدود ۴۱ درصد و سایر کالاها جمعاً حدود ۵درصد رشد را  نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین به روند واردات طی ۱۰ ماهه امسال پرداخت و افزود: در طول ۱۰ ماهه سالجاری حدود ۴۳ میلیارد دلار واردات در مقابل ۳۷ میلیارد دلار در  سال گذشته  واردات انجام شده است که رشد ۱۵درصدی را نشان می دهد.
صالحی نیا اضافه کرد: بخش عمده ای از این میزان واردات  به کالاهای اولیه و واسطه ای با حدود ۶۰ درصد تعلق پیدا می کند  ضمن اینکه کالاهای سرمایه ای نیز حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد و در زمینه کالاهای مصرفی نیز حداکثر بین ۱۵ تا ۲۰ درصد اختصاص دارد.
به گفته وی؛ عمده کالاهای وارداتی شامل انواع گندم ، انواع ذرت و برنج،خودروسواری و قطعات منفصله خودرو را شامل می شود. 

 « محسن صالحی نیا» در ادامه نشست خبری به موضوع  واردات خودرو و مباحثی که در خصوص انحصاری بودن مطرح شده و نظر شورای رقابت اشاره کرد و گفت: براساس ماده ۴ حقوق مصرف‌کنندگان کلیه عرضه‌کنندگان، تولیدکنندگان و واردکنندگان کالاهای سرمایه‌ای نظیر ماشین‌آلات صنعتی، کشاورزی، صوتی و تصویری و وسایل ارتباطی مکلف به داشتن نمایندگی مجاز و رسمی و ارائه خدمات پس از فروش هستند.
وی افزود: از این رو بخش خودرو نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در حال حاضر ۳۶ شرکت از نمایندگی رسمی واردات خودرو برخوردار هستند و می‌توانند اقلام آبشن‌های خودروهای مربوطه را ارائه دهند.
صالحی نیا با تاکید اینکه تمامی کسانی که با هماهنگی شرکت اصلی به واردات خودرو اقدام کنند قادر خواهند بود نسبت به ثبت و سفارش خودرو مراحل اجرایی را بگذرانند تصریح کرد:  در صورتی که هر یک از واردکنندگان بتوانند چه از طرف خود و چه با همکاری با نمایندگی‌های رسمی، خدمات پس از فروش را برای مشتریان فراهم کنند امکان واردات خودرو را خواهند داشت و هیچ محدودیتی از نظر تعداد برای واردات هیچ شرکتی وجود نخواهد داشت.
معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که تا ۱۱ بهمن ماه ۳۶۰ هزار دستگاه خودرو ثبت سفارش شده است، گفت: البته ثبت سفارش الزاما به معنای واردات نیست و در صورتی که تفاوتی در میزان واردات و ثبت سفارش دیده می‌شود به همین دلیل است.
 مهندس صالحی نیا همچنین به میزان تسهیلات ارائه شده به واحدهای صنعتی نیز گفت: براساس آمار و اطلاعات بانک مرکزی طی ۹ماهه سال ۹۳ باید ۷۴هزار میلیارد تومان به بخش صنعت و معدن تخصیص می‌یافت که این رقم ۳۱درصد از کل تسهیلات پرداختی را شامل می‌شود.
وی با بیان اینکه میزان تسهیلات ارائه شده از ۵۲هزار میلیارد تومان به ۷۳هزار میلیارد تومان رسیده است افزود: طی سال‌های ۹۱ و ۹۲ جمعاً حدود ۸۴۴ واحد تولیدی ۲۱۶۰ میلیارد تومان از منابع ریالی صندوق توسعه ملی پرداخت شده است.
صالحی نیا ادامه داد: در سال جاری هم به ۷۶۰ واحد تولیدی مبلغی به ارزش ۲۳۰۰ میلیارد تومان مصوب شده است و ظرفیت صندوق توسعه ملی به گونه‌ای است تا این ارقام افزایش پیدا کنند.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

٢٧٠ هزار فرصت شغلی در بخش صنعت ایجاد می شود

تفاهمنامه «برنامه تولید و اشتغال در بخش صنعت» برای ایجاد ٢٧٠ هزار فرصت شغلی بین ...