خانه > دسته‌بندی نشده > مهندس حجتی در نشست خبری اعلام کرد: افزایش بهره وری منابع آب و خاک اساسی ترین موضوع در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی

مهندس حجتی در نشست خبری اعلام کرد: افزایش بهره وری منابع آب و خاک اساسی ترین موضوع در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی:با توسعه مکانیزاسیون،اجرای عملیات خاک ورزی،استفاده از بذرهای مقاوم به خشکی و زودرس و توسعه کشت متراکم محصولات کشاورزی می توان تا ۲۰ درصد در مصرف آب کشاورزی صرفه جویی کردوزیر جهاد کشاورزی گفت: بررسی راهکارها و تامین منابع لازم به منظور افزایش بهره وری منابع آب و خاک، اساسی ترین موضوع در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،مهندس محمود حجتی امروز در نشست با خبرنگاران با اشاره به عزم جدی دولت در بهینه سازی مصرف آب در همه بخش ها و بویژه بخش کشاورزی اظهار داشت: در راستای افزایش بهره وری از منابع آب،امسال برای تجهیز ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سیستم های نوین آبیاری برنامه ریزی شده است.
وی تصریح کرد: با توسعه مکانیزاسیون،اجرای عملیات خاک ورزی،استفاده از بذرهای مقاوم به خشکی و زودرس و توسعه کشت متراکم محصولات کشاورزی می توان تا ۲۰ درصد در مصرف آب کشاورزی صرفه جویی کرد.
وزیر جهاد کشاورزی در بخشی از این نشست با اشاره به منابع در نظر گرفته شده برای بهره برداری بهینه از منابع آب گفت:امسال با حمایت های دولت و مجلس ۱۳۰۰ میلیارد تومان برای تجهیز اراضی کشاورزی به سیستم های نوین آبیاری اختصاص یافته است.
وی افزود:علاوه بر این از محل منابع صندوق توسعه ملی ۱.۵ میلیارد دلار در افقی چهار ساله برای احیای ۵۵۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی خوزستان و ایلام و ۵۰۰ میلیون دلار برای آبیاری ۴۶ هزار هکتار از اراضی سیستان با لوله اختصاص داده شده است.
مهندس حجتی اضافه کرد:همچنین حدود ۲ میلیارد دلار برای احداث شبکه های پایاب سدها و بهره برداری از آب های مرزی در افقی چهار ساله در نظر گرفته شده است.
وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: افزایش تولید محصول در واحد سطح در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد.
مهندس حجتی درباره رویکردهای تنظیم بازار کلان بخش کشاورزی اظهار داشت:اولویت وزارت جهاد کشاورزی تامین محصولات از محل تولید داخلی،نظام مند کردن بازار عرضه و تقاضا و مقابله با واردات بی رویه است.
وی تاکید کرد: باید نگاه صادرات گرا در کشور تقویت و زیرساخت های لازم برای صادرات مازاد بر نیاز تولیدات داخلی فراهم شود.
وزیر جهاد کشاورزی گفت:در این راستا در سفر به کشورهای روسیه،چین و عراق، موافقتنامه هایی با کشورهای یادشده در زمینه صادرات آبزیان،لبنیات و گوشت مرغ مبادله شده است.
مهندس حجتی یادآور شد: در ۱۰ ماه اول امسال ۶۶ هزارتن گوشت مرغ و ۶۱ هزارتن تخم مرغ مازاد بر نیاز اخلی صادر شده است این در حالی است که ظرفیت صادرات ۵۰۰ هزارتن گوشت مرغ و تخم مرغ در کشور وجود دارد و بهره برداری از آن نیازمند شکل گیری و توسعه زنجیره های تولید است.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به کاهش ورادات محصولات کشاورزی از ابتدای سال جاری گفت: تا پایان اذرماه امسال ۴.۷ میلیارد دلار مواد خام و فرآوری شده صادر شده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۱.۸ درصد رشد داشته است.
وی با اشاره به محدودیت های منابع آب و خاک و وابستگی کشور به واردات روغن خام،دانه های روغنی و کنجاله اظهار داشت:مطالعات لازم در زمینه کشت کلزا در تناوب کشت گندم صورت گرفته و با اجرای برنامه ای ۱۰ ساله وابستگی به واردات روغن به ۳۰ درصد کاهش می یابد.
مهندس حجتی خاطرنشان کرد:براساس برنامه ریزی های صورت گرفته در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در افق ۸ تا ۱۰ سال آینده، تراز بازرگانی غذا و محصولات کشاورزی به صفر می رسد.
وزیر جهاد کشاورزی در تغییر الگوی کشت محصولات کشاورزی خاطرنشان کرد: تغییر الگوی کشت براساس شرایط اقلیمی،نیازهای کشور و از طریق آموزش و ترویج و استفاده از ابزار حمایتی و تشویقی صورت می گیرد.
مهندس حجتی سپس درباره وضعیت مرکبات و سیب شب عید گفت: چهار درصد مرکبات جهان در ایران تولید می شود در حالی که جمعیت کشور یک درصد جمعیت دنیاست.
وی افزود: یک میلیون تن سیب مازاد بر نیاز کشور وجود دارد که باید برای صادرات آن برنامه ریزی کرد.
وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: سیب و مرکبات به اندازه کافی تولید و توسط سازمان تعاون روستایی ذخیره سای شده است و به موقع به بازار عرضه می شود.مهندس حجتی در زمینه تولید و عرضه گوشت مرغ اظهار داشت: گوشت مرغ به اندازه کافی تولید و توسط شرکت پشتیبانی امور دام ذخیره سازی شده و گوشت مرغ گرم در میادین میوه و تره بار به قیمت هرکیلو ۶۸۹۰ تومان عرضه می شود.
وزیر جهاد کشاورزی در این نشست بر ضرورت توجه به مراحل پیش و پس از تولید محصولات کشاورزی به عنوان یک زنجیره تاکید کرد و گفت:کشاورزان از طریق اتحادیه ها و تعاونی های تولید باید در مراحل پیشین و پسین تولید مشارکت داشته باشند تا با مدیریت هزینه ها و حذف واسطه ها از سود بیشتری برخوردار شوند.
وی درباره استمرار خرید تضمینی محصولات کشاورزی خاطر نشان کرد: عرضه محصولات کشاورزی در بورس و تامین مابه التفاوت بهای محصولات به عنوان قیمت تضمینی محصولات کشاورزی در دست مطالعه و بررسی قرار دارد.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

وزیر صمت: دولت حامی احداث شهرک‌های انرژی است

 وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دولت برای احداث شهرک های انرژی و واحدهای صنعتی ...