خانه > دسته‌بندی نشده > موتور سرمایه‌گذاری صنعتی روشن نشده

موتور سرمایه‌گذاری صنعتی روشن نشده

سید محمد رضا مرتضوی : برای سرمایه‌گذاری در صنعت ابتدا باید توسعه نفت و گاز را در اولویت برنامه‌ها برای سرمایه‌گذاری قرار داد.

در همین حال، سیدمحمدرضا مرتضوی دبیر کل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران درباره وضعیت سرمایه‌گذاری در صنعت کشور با بیان اینکه هنوز موتور سرمایه‌گذاری در صنعت روشن نشده است، به روزنامه «تعادل» گفت: برای سرمایه‌گذاری در صنعت ابتدا باید توسعه نفت و گاز را در اولویت برنامه‌ها برای سرمایه‌گذاری قرار داد. چراکه صدها میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بخش گاز وجود دارد که می‌تواند محرک اصلی یا به عبارتی لکوموتیو سرمایه‌گذاری صنعتی در بخش نفت و گاز باشد.
وی افزود: هم‌اکنون دوهزارمیلیارد دلار سرمایه‌گذاری طی پنج سال آینده در صنعت نفت و گاز شده است که می‌تواند پیشرانه اقتصاد باشد و به تبع آن صنایع دیگر را به تحرک بیندازد.
مرتضویی همچنین بااشاره به سیاست‌های اقتصادی دهه ۸۰ و عملیاتی شدن پروژه‌های عسلویه در زمان ریاست‌جمهوری خاتمی و اینکه در آن زمان با اجرای این پروژه‌ها تمام اقتصاد کشور منتفع شد و تورم به ۹درصد رسید، گفت: این اتفاق هنوز در ایران تکرار نشده است، اعداد و ارقامی که اعلام می‌شود نشان‌دهنده پتانسیل کشور نیست هرچند با خوش‌بینی و با انضباط مالی دولت مردم تصمیم می‌گیرند در چه بخش‌هایی از صنعت سرمایه‌گذاری کنند.
این کارشناس صنعتی با بیان اینکه لکوموتیو اقتصاد ایران منتظر یک اتفاق خوش در صحنه سیاسی کشور است، گفت: در پای میز مذاکرات صد‌ها میلیارد دلار پیشنهاد از سوی شرکت‌های بزرگ بانک‌ها و غول‌های سرمایه‌گذار وجود دارند که منتظر این چرخش سیاسی است.
وی با انتقاد از معطل ماندن مصوبه طرح خروج از رکود گفت: این طرح چندین ماه است که به مجلس رفته اما هنوز اقدامی از سوی نمایندگان روی آن صورت نگرفته است تا وضعیت تولید‌کنندگان مشخص شود .

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

راهکارهای توسعه روابط صنعتی و سرمایه‌گذاری مشترک ایران و عمان بررسی شد

معاون وزیر صنعت، تجارت و توسعه سرمایه گذاری عمان و معاون وزیر صمت و رئیس ...