خانه > اخبار ویژه > میگو ی گلستان، منبع ارزآوری و ارزش‌افزوده

میگو ی گلستان، منبع ارزآوری و ارزش‌افزوده

استان گلستان، پیشینه‌ای حدود ۷ساله در تولید میگو، این دریایی کوچک پرخاصیت که در بازارهای جهانی پرطرفدار است، دارد، اما در همین مدت کوتاه فعالان این حوزه تجربیات بسیاری کسب کرده و به صورت حرفه‌ای به تولید میگو مشغول هستند.

ظرفیت مناسب استان گلستان در پرورش و صادرات میگو و ارزآوری بالای آن بهانه‌ای شد تا نخستین همایش هم‌اندیشی تولید و تجارت میگو به‌منظور بررسی وضعیت تولید، تجارت و صادرات و رفع نواقص موجود در این زمینه با حضور فعالان اقتصادی بخش خصوصی و مسئولان دولتی در گرگان برگزار شود.
ظرفیت‌های تولید و صادرات میگو، عمده‌ترین مشکلات تولید و صادرات، نیازمندی‌های توسعه‌ای و زیرساخت‌های لازم از محورهای اصلی مطرح شده در این همایش بودند. به گفته مسئولان استان؛ صادرات آبزیان و میگو می‌تواند برای کشور و استان بسیار ارزآور باشد و برهمین اساس نیاز است، میز صادراتی آبزیان و میگو در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان تشکیل شود.

ایجاد فضای تجاری مناسب برای بازار داخلی و صادراتی
درویش علی حسن‌زاده، معاون اموربازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان، در همین‌باره به صمت می‌گوید: هدف‌گذاری شده تا در قالب یک برنامه بلند مدت، در ۲۸هزار هکتار زمین در منطقه گمیشان کار پرورش میگو انجام شود که فاز نخست این کار شروع شده است اما با هدف تعیین شده هنوز فاصله وجود دارد.
وی می‌افزاید: هم‌اکنون تولید میگو در یک مساحت ۴هزار هکتاری که حدود ۶۰درصد آن به بهره‌برداری رسیده، انجام می‌شود و خوشبختانه تولید میگو در همین وسعت هم؛ تحولی در منطقه ایجاد کرده است.
حسن‌زاده درباره فرصت‌های شغلی که با شروع کار این منطقه ایجاد خواهد شد، بیان می‌کند: با وجود دانشکده‌های رشته شیلات که در استان هستند، فرصت شغلی برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با شیلات ایجاد می‌شود که به‌طور علمی و حرفه‌ای وارد این عرصه شوند و همینطور برای مردم بومی منطقه گمیشان و بندر ترکمن نیز فرصت‌های شغلی جدید ایجاد خواهد شد. این مقام مسئول با اشاره به اینکه دولت حمایت‌های خود از بخش خصوصی در این زمینه را به طور جدی آغاز کرده است، اظهار می‌کند: با توجه به همایش برگزار شده و نظرات کارشناسان، برنامه‌ای با هماهنگی مسئولان شیلات و اعضای اتاق بازرگانی طراحی شده است که با توجه به نزدیکی به بازار آسیای میانه و روسیه و نیاز بازارهای منطقه، نگاه صادراتی به تولید میگو شکل گیرد و برنامه‌ای نیز برای توجه به مقوله نشان(برند)سازی محصول میگو استان تدارک دیده شود.
وی در همین زمینه می‌افزاید: در نظر داریم که با ایجاد میز صادراتی آبزیان و میگو توسط بخش دولتی و اتاق بازرگانی بتوانیم مسائل و مشکلات حوزه تولید و تجارت را در کنار بخش خصوصی رصد کرده و موانع احتمالی در سر راه این پروژه در فرآیند تولید را حل کنیم و همچنین اتحادیه صادرکنندگان آبزیان و میگو کشور که در حال فعالیت است، شعبه‌ای در استان برای برقراری ارتباط و تبادل اطلاعات با تولیدکنندگان میگو ایجاد کند.

همچنین ببینید

زندگی نامه سعدی

سعدی در شیراز مرکز فارس در حوالی سال  ۵۶۳ دیده به جهان گشود و نام ...