خانه > دسته‌بندی نشده > نوبخت خبر داد: تدوین بودجه ۹۴ با قیمت نفت ۷۰ تا ۸۰ دلار

نوبخت خبر داد: تدوین بودجه ۹۴ با قیمت نفت ۷۰ تا ۸۰ دلار

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور از ابلاغ شیوه احیای سازمان مدیریت تا ۲ هفته دیگر خبر داد و با اشاره به اینکه درآمد سالانه دولت از ۱۱۰ میلیارد دلار به ۲۶ میلیارد دلار کاهش یافته،

گفت: بودجه ۹۴ با قیمت نفت ۷۰ تا ۸۰ دلار تدوین خواهد شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدباقر نوبخت، اظهار کرد: توسعه کشور مهم‌ترین هدف دولت است و در سند چشم‌انداز ۲۰ ساله توسعه‌یافتگی و استقرار جمهوری اسلامی در جایگاه نخست اقتصادی، علم و فناوری از اهداف راهبردی و مورد تاکید است.
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهوری با اشاره به کاهش قیمت نفت و محدودیت اعتبارات کشور، اظهار کرد: دولت موظف است اعتبارات کشور را به نحو هوشمند به طرح‌هایی اختصاص دهد که بیشترین بهره‌وری را دارند. وی با یادآوری سیاست دولت و تاکید رییس‌جمهوری مبنی بر احیای دریاچه‌های کشور، افزود: در بودجه ۹۴ برای دریاچه‌های استان فارس ردیف مستقل در نظر گرفته می‌شود و باید نسبت به احیای این دریاچه‌ها اقدام کرد. سخنگوی دولت با اشاره به رشد ۴/۶ درصدی تولید ناخالص ملی کشور، بیان کرد: رشد تولیدات استان‌ها منجر به این رشد ملی شده و در ۶ ماه نخست امسال تمام استان‌های کشور نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشد داشته و هرچند نسبت به گذشته این موضوع رضایت‌بخش است اما باید برای رساندن استان فارس به جایگاه واقعی آن کارهای زیادی انجام شود. سخنگوی دولت با بیان اینکه براساس اصل ۱۲۶ قانون اساسی اختیار تاسیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به رییس‌جمهور داده شده، خاطرنشان کرد: مقدمات آن در شورای عالی اداری انجام شده و نسبت به تشکیل مجدد این سازمان همزمان در مرکز کشور و در استان‌ها اقدام می‌شود. سخنگوی دولت با اشاره به اینکه ۵۲ درصد از اعتبارات توسعه کشور در اختیار بخش غیردولتی و تنها ۴۸ درصد در اختیار دولت است، اظهار کرد: دولت بر اینکه فرهنگ زیربنای توسعه است تاکید دارد اما متاسفانه هرگاه بر فرهنگ انتقادی وارد شود ابتدا این انتقاد را به دولت وارد می‌کنند. معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهوری با بیان اینکه دولت به اقشار کم‌درآمد توجه دارد، افزود: اگر آغاز طرح هدفمندی یارانه‌ها در دولت یازدهم کلید می‌خورد، به طور حتم نحوه اجرای آن تفاوت داشت اما نه تنها پرداخت یارانه ادامه دارد بلکه به افراد کم‌درآمد دو وعده یارانه به صورت ویژه پرداخت شد.
نوبخت با اشاره به اقدام دولت در راستای تحول نظام سلامت، گفت: در گذشته مردم ۹۰ درصد هزینه‌های درمان در بیمارستان‌های دولتی را پرداخت می‌کردند اما امروز این رقم به ۱۰ درصد کاهش یافته و پرداخت مابقی هزینه‌ها را دولت تقبل کرده و این رقم در مرحله سوم به ۶ درصد برای شهرها و ۳ درصد برای روستاها کاهش می‌یابد و باید تاکید کرد که ضروری‌ترین خدمات مربوط به خدمات بهداشتی و درمانی است.
وی با بیان اینکه تورم را مهار کرده و جلوی سرعت رشد قیمت‌ها را گرفته یا کاهش داده‌ایم، خاطرنشان کرد: متاسفانه درآمدهای سالانه کشور از مبالغ حدود ۱۰۶ تا ۱۱۰ میلیارد دلار به ۲۶ میلیارد دلار کاهش یافته و توجه به این نکته ضروری است. معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور با بیان اینکه دولت وام‌های ارزان قیمت را در حالی برای توسعه مسکن حمایتی پرداخت می‌کند که سالانه
یکهزار و ۲۰۰ میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌کند، عنوان کرد: وضعیت اشتغال کشور گرچه به سمت مثبت پیش می‌رود اما دولت راضی نیست و با توجه به اینکه در تابستان امسال ۴۰۰ هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شد اما ۲ میلیون نفر بیکار آمار مناسبی نیست و باید دولتمردان در این زمینه تلاش بیشتری داشته باشند. معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور با اشاره به اینکه دولت برای اینکه با مشکل تحقق نیافتن بودجه مواجه نشود از ابتدا با اعداد معقول برنامه‌ریزی می‌کند، خاطرنشان کرد: رقمی که درحال‌حاضر برای هر بشکه نفت پیش‌بینی می‌شود بین ۷۰ تا ۸۰ دلار است و دولت نیز با توجه به این واقعیت‌ها لایحه بودجه را تنظیم می‌کند. نوبخت با بیان اینکه تاکنون هیچ منبع رسمی پیش‌بینی نکرده که رقم قیمت هر بشکه نفت خام در بازارهای جهانی به کمتر از ۷۰ دلار برسد، تصریح کرد: برنامه‌ریزی دقیق و تخصیص هدفمند منابع ریالی و ارزی بسیار مهم است، همان‌گونه که در سال ۹۳ نیز با وجود تمام مشکلات تخصیص‌های مناسب بودجه‌ای در استان‌های کشور انجام شد.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران احیا شد

کمیته ارزی اتاق ایران با مصوبه هیات رئیسه اتاق احیا شده و جلسات این کمیته ...