خانه > دسته‌بندی نشده > واسطه‌ها نگران توافقات مثبت هستند

واسطه‌ها نگران توافقات مثبت هستند

سید محمد رضا مرتضوی: افزایش تعاملات بین‌المللی ایران در نتیجه مثبت شدن مذاکرات ژنو بستری برای اکتشاف و استخراج مواد معدنی خواهد شد که تاکنون به دلیل محدودیت فناوری مورد توجه قرار نگرفته است
 دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران درباره اثرات توافق ژنو بر اقتصاد بخش معدن به روزنامه گسترش صمت گفت: از آنجایی که ایران درصدد توافقات مثبت است، به طور قطع نتایج مثبتی در تولید محصولات معدنی به وجود خواهد آمد، چراکه درحال‌حاضر تولیدکنندگان هزینه‌های اضافی را برای تامین تجهیزات و مواد اولیه از کانال‌های غیررسمی می‌پردازند و همین مسئله قیمت تمام‌شده محصولات معدن را افزایش داده است.
از طرف دیگر تعدادی از مصرف‌کنندگان مواد معدنی ایران در خارج از کشور هستند که با بهبود تعاملات بین‌المللی ایران شاهد افزایش قیمت و کیفیت محصولات معدنی ایران خواهیم بود، زیرا وقتی مشتریان متفاوتی پیدا شود، واسطه‌های بین‌المللی و انحصاری دیگر نمی‌توانند بر قیمت محصولات به نفع خود اثر بگذارند. محمدرضا مرتضوی، درباره اثرات ویژه رفع تحریم‌ها بر سرمایه‌گذاری‌های معدن افزود: محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های ظالمانه ورود سرمایه‌گذار خارجی به بخش معدن ایران را کاهش داده است. از طرف دیگر قراردادهای بسته‌شده با طرف‌های خارجی به شکل کوتاه‌مدت منعقد شده که کوچک شدن مقیاس معدنکاری را به همراه داشته، این درحالی است که ماهیت معدن نیازمند سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت است. با مثبت شدن مذاکرات شرکت‌های بزرگ معدن دنیا در ایران حضور خواهند یافت و این موضوع به توسعه بخش معدن ایران کمک خواهد کرد. به گونه‌ای که معادنی با اشل‌های بزرگ به وجود می‌آیند که هزینه تولید نیز کاهش خواهد یافت.
او درباره نوسان نرخ ارز پس از توافق و تاثیر آن بر اقتصاد معدنی کشور افزود: بعید است که با توافق هسته‌ای قیمت نرخ ارز کمتر از ۳ هزار تومان شود، از طرف دیگر تک‌نرخی شدن ارز مانند اقتصاد ایران در دهه ۷۰ به سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت معدنی کمک خواهد کرد. آنچه در مثبت شدن مذاکرات بارز است، نگرانی‌های واسطه‌های معدنی است که همواره از محدودیت‌های اعمال‌شده حداکثر سوءاستفاده را داشته‌اند. چراکه با تک‌نرخی شدن و ثبات اقتصاد تولیدکننده و سایر حوزه‌های مختلف اقتصادی رشد مثبتی به خود می‌گیرند اما با نوسان ارز و ایجاد ناپایداری در اقتصاد، بخش‌های رانتی سود خواهند برد.
بنابراین با رفع تحریم‌ها علیه ایران که به شکل مرحله‌ای انجام خواهد گرفت نه‌تنها اثر منفی به جای نمی‌گذارد، بلکه توسعه اقتصادی کشور را نیز به‌همراه خواهد داشت.
وی افزود: افزایش تعاملات بین‌المللی ایران در نتیجه مثبت شدن مذاکرات ژنو بستری برای اکتشاف و استخراج مواد معدنی خواهد شد که تاکنون به دلیل محدودیت فناوری مورد توجه قرار نگرفته است، به همین دلیل با حضور شرکت‌های بزرگ، فرآوری محصولات معدنی نیز در ایران رونق خواهد گرفت.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

مشارکت ۵۰درصدی در احداث شهرک صنعتی۵۰ هکتاری

سال گذشته بیش از 2 میلیارد دلار کالا از شهرکهای صنعتی صادر شد

 معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از صدور ۲ میلیارد و ۱۸۰ میلیون دلار کالا ...