خانه > دسته‌بندی نشده > وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: لزوم توجه به افزایش عملکرد،ارتقای سلامت و کاهش تقاضای آب در تحقیقات برنج

وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: لزوم توجه به افزایش عملکرد،ارتقای سلامت و کاهش تقاضای آب در تحقیقات برنج

وزیر جهاد کشاورزی: رویکرد تحقیقات در محصول برنج باید به سمت ارائه طرح های هدفمند و مشکل محور و کاربردی با اصل افزایش عملکرد توام با کیفیت، کاهش تقاضای آب و کاهش هزینه و ارتقای سلامت محصولات تولیدی سوق داده شده و نیازهای اساسی تولیدکنندگان را مرتفع کندوزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: استان های حاشیه دریای خزر به لحاظ شرایط اقلیمی و سابقه کشت، باید به عنوان مناطق متمرکز تولید برنج در نظر گرفته شده و با توجه به محدودیت آب، استمرار کشت برنج در مناطق دیگر کشور نمی تواند مورد حمایت قرار گیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،در پیام ‘محمود حجتی ‘ که در شانزدهمین همایش ملی برنج در ساری قرائت شد بر لزوم برنامه ریزی و توجه به تولید برنج تاکید و عنوان کرد: در تولید این محصول آب به عنوان مهمترین چالش کشور مورد توجه قرار گیرد زیرا به ازای تولید برنج , واحد آب مصرفی بسیار بالا است و برنامه ها و طرح ها در جهت کاهش مصرف آب و افزایش بهره وری آن تهیه، تدوین و اجرا شود.
وی از تولید برنج به عنوان یکی از محصولات اساسی و استراتژیک در کشور یاد کرد و افزود: افزایش درآمد کشاورزان موجب پایداری تولید برنج در مازندران و گیلان خواهد شد.
وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: درآمد شالیکاران که از طریق افزایش تولید در واحد سطح و کاهش هزینه ها از طریق اصلاح و نوسازی اراضی شالیکاری، افزایش سطح مکانیزاسیون، کاهش ضایعات از طریق بهسازی و نوسازی و اصلاح کارخانجات امکان پذیر است ،باعث پایداری در تولید و در نتیجه عدم تغییر کاربری ها بویژه در استان های گیلان و مازندران خواهد شد.وی ضمن قدردانی از حضور تولیدکنندگان، صنعتگران، کارخانه داران، مدیران، محققین و کارشناسان برگزار کننده این همایش افزود: امروز کشاورزی در کشور ما با چالش ها و مسائل مختلفی مواجه بوده و حل آنها نیاز به همدلی، تفکر اصولی، کار و تلاش مضاعف دارد.
حجتی تصریح کرد: رویکرد تحقیقات در محصول برنج باید به سمت ارائه طرح های هدفمند و مشکل محور و کاربردی با اصل افزایش عملکرد توام با کیفیت، کاهش تقاضای آب و کاهش هزینه و ارتقای سلامت محصولات تولیدی سوق داده شده و نیازهای اساسی تولیدکنندگان را مرتفع کند.
وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: مسائل و مشکلات بازرگانی این محصول شناسایی و در جهت حل آنها باید گام های اساسی برداشته شود تا شاهد عرضه مناسب و کیفی آن در کشور باشیم.
وی گفت: از نکات مهم دیگری که لازم است به طور ویژه در دستور کار قرار گیرد، اصلاح الگوی مصرف در کشور، توجه و رعایت مسائل بهداشتی آن است.
وی بیان داشت: معاونت امور زراعت با بررسی آسیب شناسی، طرح افزایش ضریب خوداتکایی برنج را با محوریت اقتصاد مقاومتی تهیه کرده که اجرای آن نیاز به کمک و همراهی همه کارشناسان و کشاورزان دارد .
حجتی ابراز امیدواری کرد که بسیاری از مشکلات پیشروی این محصول مهم و اساسی حل شده و همچنان و بیشتر از گذشته برنج با کیفیت کشاورزان را بر سر سفره های ملت ایران شاهد باشیم.
وی از انجمن برنج ایران و تمامی سازمانهای مردم نهاد نیز که در پیشبرد امور برنج از هیچ گونه کوشش و تلاشی دریغ نمی کنند تشکر کرد.
شانزدهمین همایش ملی برنج ایرانی از امروز با شعار بازنگری بر فرهنگ تولید و مصرف برنج در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری آغاز به کار کرد.
‘ آب و چالش های فراروی کشت برنج’ ، ‘ خوداتکایی برنج با تاکید بر اقتصاد مقاومتی ‘ ، ‘ شالیزار، پایداری تولید ‘ و ‘ اقتصاد، تولید و بازرگانی برنج ‘ از محورهای این همایش است.
در حاشیه این همایش نمایشگاه تجهیزات صنعتی وابسته به تولید برنج نیز برپا شده است.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

رییس خانه صنعت و معدن استان تهران: فرار از مالیات در زیرزمین‌های اقتصاد ایران

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران، گفت: اقتصاد ایران اقتصادی زیرزمینی است، به عبارتی ...