خانه > دسته‌بندی نشده > وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران : تعاملات سیستم بانکی و پولی ایران و ترکیه گسترش یابد

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران : تعاملات سیستم بانکی و پولی ایران و ترکیه گسترش یابد

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در دیدار با وزیر گمرک و تجارت جمهوری ترکیه ، تقویت زیرساختهای اقتصادی ایران و ترکیه را

مورد تاکید قرارداد و تعمیق روابط بیشتر دو کشور در این زمینه را خواستار شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در دیدار با وزیر گمرک و تجارت جمهوری ترکیه ، تقویت زیرساختهای اقتصادی ایران و ترکیه را مورد تاکید قرارداد و تعمیق روابط بیشتر دو کشور در این زمینه را خواستار شد. 

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران ،« محمدرضا نعمت زاده » در این دیدار ضمن  اشاره به روابط صمیمانه  و حسنه دو کشور بر توسعه مناسبات ، اقتصادی و تجاری تهران- آنکارا  تاکید کرد و افزود: افزایش تعاملات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور از سیاستهایی است که به طور جدی دنبال خواهیم کرد.
وی موافقت نامه برای ارتقای ظرفیت تجاری ایران و ترکیه تا ۳۰ میلیارد دلار را مورد اشاره قرار داد و گفت: در حال حاضر توانایی لازم برای رسیدن به این ظرفیت در دو کشور وجود دارد که امیدواریم با تدوین سیاستگذاریهای مناسب به ثمر برسد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه از تاسیس شهرکهای صنعتی مشترک به عنوان یکی از زمینه های همکاری ایران و ترکیه یاد کرد و افزود: ایجاد شهرکهای صنعتی در نقاط مرزی می تواند در تثبیت روابط تجاری هر چه بیشتر دو کشور موثر واقع شود .
وی از مسئولان و کارشناسان خواست تا ضمن بازدید از مناطق مرزی ، شرایط لازم برای راه اندازی این شهرکها را بررسی کنند.
 نعمت زاده این اقدام را در راستای همگرایی و هم افزایی اقتصادی دو کشور حائز اهمیت خواند و ابراز امیدواری کرد؛ عزم دو کشور بر اجرایی شدن این مهم هر چه سریع تر راسخ شود.
وی در ادامه ایجاد بانک زراعت در ترکیه را به عنوان یکی  از اهداف مهم توسعه روابط بانکی و مالی دو کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار داد وگفت:  وضع تعرفه های ترجیحی به عنوان یکی از الگوها و مکانیزمهای موفق در عرصه تعاملات اقتصادی مشترک محسوب می شود .
همچنین دراین دیدار وزیر گمرک و تجارت جمهوری ترکیه ضمن ابراز تمایل از توسعه تعاملات اقتصادی ، صنعتی و تجاری دو کشور گفت: با توجه به قدمت دیرینه  و فرهنگ وتمدن دو کشور ایران و ترکیه باید گفت که این دو کشور از دیرباز اشتراکات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی زیادی داشتند که امیدواریم این روند همچنان بسط و گسترش یابد. 
« نورتتین جانیکلی»  با اشاره به توانمندیها ، امکانات و ظرفیتهای ایران تصریح کرد: این دو کشور می توانند  با تعمیق هرچه بیشتر روابط خود  به دو قدرت ژئواکونومیک و اقتصادی منطقه تبدیل شوند.
در این دیدار هر دو وزیر علاوه بر ابراز تمایل از گسترش تعاملات اقتصادی بر انجام سرمایه گذاریهای مشترک ایران و ترکیه تاکید کردند.
گفتنی است:  پس از پایان دیدار وزیر گمرک و تجارت جمهوری ترکیه ، به همراه مهندس خسروتاج ، قائم مقام وزیر صنعت معدن و تجارت در امور تجارت از نمایشگاه تخصصی پوشاک ایران و ترکیه که در محل نمایشگاههای بین المللی تهران برپاست بازدید خواهند کرد.
همچنین، دیدار با اعضای اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی باحضور مهندس افخمی راد ، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران از دیگر برنامه هایی است که برای  وزیر گمرک و تجارت ترکیه در نظر گرفته شده است.

 

 

 

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

٢٧٠ هزار فرصت شغلی در بخش صنعت ایجاد می شود

تفاهمنامه «برنامه تولید و اشتغال در بخش صنعت» برای ایجاد ٢٧٠ هزار فرصت شغلی بین ...