خانه > دسته‌بندی نشده > وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد : لزوم افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات/ بدون تولید و سرمایه گذاری صادرات نخواهیم داشت

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد : لزوم افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات/ بدون تولید و سرمایه گذاری صادرات نخواهیم داشت

وزیر صنعت، معدن و تجارت بر افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات برای توسعه صادرات غیر نفتی کشور تأکید کرد.


به گزارش شاتا ،مهندس محمدرضا نعمت زاده درنشست رشد اقتصادی و چرخه های تجاری اولین کنفرانس اقتصاد ایران گفت: این بانک میتواند تنها ۴ درصد از تسهیلات صادرات غیرنفتی را تقبل کند که آنهم در حال افت است و این در حالی است که سهم صندوق صادرات با ۲۰۰ میلیون دلار کمترین رقم در منطقه است.
وی با بیان اینکه در ۸ ماهه امسال، صادرات غیر نفتی ۳۹.۵ میلیارد دلار بوده تصریح کرد: در همین مدت میزان واردات ۳۴.۲ میلیارد دلار بود که نسبت به دوره قبل ۲۰ درصد رشد نشان می‌دهد.
نعمت‌زاده با بیان اینکه رشد صادرات در گرو افزایش تولید است، افزود : در این زمینه قابلیت‌های خوبی داریم اما ظرفیت‌ها کم است و برای اینکه تولید سالانه ۶۰۰ هزار میلیاردی داشته باشیم نیاز به ۲۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش است که ۱۵۰ هزار میلیارد آن از طریق بانک‌ها انجام می‌شود.
وی همچنین اظهار داشت: اگر ما در شرایط فعلی یک میلیارد دلار به صادرات اضافه کنیم حدود ۱۳صدم  درصد به رشد افزوده صنعت اضافه خواهد شد که این عدد حدود ۷۵ هزار میلیارد ریال است.
نعمت زاده با اشاره به لزوم وجود واحدهای R&D تصریح کرد: در توسعه صادرات باید به پژوهش و فناوری توجه شود همانطور که قرار بود واحدهای صنعتی بالای ۵۰ نفر کارکن با یک کارشناس واحدهای تحقیق و پژوهش خود را فعال کنند.
انجام مطالعات کاربردی، بازاریابی و آینده پژوهی و ضرورت سرمایه گذاری برای توسعه صادرات مواردی بود که نعمت زاده بر آنها تاکید کرد .
وی گفت: بدون تولید و سرمایه گذاری صادرات نخواهیم داشت و در پتروشیمی و سیمان ظرفیتهای خوبی برای این منظور داریم.
چگونگی ایجاد و تفکر صادرات در جامعه صنعتی و بازرگانی که در سطوح کارگزاری و کارشناسی لازم است ، نحوه تشویق نقدی و غیرنقدی صادرکنندگان، چگونگی تأمین منابع مالی و مشوقهای صادراتی، سازماندهی مطلوب زیرساختهای نرم افزاری و سخت افزاری و چگونگی توانمندسازی اتحادیه های مردمی مانند اتحادیه ای برای رشد صادرات غیرنفتی از دیگر موارد مورد اشاره وزیر صنعت، معدن و تجارت در اولین کنفرانس اقتصاد ایران بود.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

افزایش کیفیت و کاهش قیمت، شرط بقا در سال ۹۸

اقتصاددانان و تولیدکنندگان معتقدند نشانه‌های ااکنونی حاکی از این است که سال آینده شرایط اقتصادی ...