خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > دسته‌بندی نشده > وزیر صنعت، معدن و تجارت : در صنعت پتروشیمی باید جهانی فکر کنیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت : در صنعت پتروشیمی باید جهانی فکر کنیم

در صنعت پتروشیمی باید جهانی فکر کنیم

به گزارش شاتا ، مهندس مهندس محمدرضا نعمت زاده؛ در همایش پنجاهمین سال تأسیس شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: هم بخش خصوصی و هم بخش دولتی مشترکا باید این راهکار را داشته باشد تا بتوانیم در این صنعت جهانی شویم.
وی با بیان اینکه صنعت پتروشیمی درآمد ارزی و ملی کشور را افزایش داده است افزود: در سال ۹۰ توانستیم به صادرات ۱۵ میلیارد دلاری در محصولات پتروشیمی برسیم  اما در سالهای بعد این میزان کاهش قابل ملاحظه‌ای یافت.
نعمت زاده گفت: امسال صنعت پتروشیمی ،صادرات ۱۳ میلیارد دلار  و حدود ۷ میلیارد دلارمصرف صنایع داخلی  را داشته است که ارزش این صنعت را به  ۲۰ میلیارد دلار رساند گرچه باید بیشتر در این زمینه رشد کند.
وی افزود: از سال ۶۸ تا الان به طور متوسط تولید محصولات پتروشیمی ۲۲ درصد سالانه و طی همین مدت صادرات آن ۳۸ درصد رشد کرده است که نشان می‌دهد این صنعت قابلیت رشد و عرض اندام در مقابل رقبای خارجی را دارد.
وزیر صنعت،معدن وتجارت با اشاره به نوپا بودن این صنعت در جهان و ایران اضافه کرد: در این صنعت چیزی که مطرح بود ارتباط صنعت نفت و گاز با جامعه  و صنایع پایین دستی، البته صنایع میانی هم مهم است اما هدف شرکت ملی صنایع پتروشیمی بیشتر در بالا دست مطرح بود که فعالیت کند و صنایع میان دست و پایین دست را بخش خصوصی در دست بگیرد.
وی تصریح کرد: در این صنعت ایرادی که گرفته می‌شود این است که صدور صادرات این صنعت بصورت مواد خام است در حالیکه تبدیل هیدروکربن‌ها به مواد شیمیایی خود حرکت بسیار بزرگی بود و این زنجیره ادامه دارد و هر جا این صنعت رفته موجب گسترش علم و دانش و مهندسی و اجرا شده است.
نکته دیگری که نعمت زاده به آن اشاره کرد ؛ این بود که در صنعت پتروشیمی درآمد ملی مهم است نه اشتغال زایی چرا که صنایع پایین دستی بعدی اشتغالزا هستند و حلقه مفقوده در صنایع میانی است که باید تلاش بیشتری در این زمینه شود
وزیر صنعت،معدن وتجارت با تأکید بر وجود دیدگاه صادراتی در این زمینه اظهار کرد: نیاز به دانش فنی نسبتا پیشرفته تر نسبت به بقیه صنایع میانی و بالادست داریم.
گفتنی است در همایش پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت صنایع ملی پتروشیمی  ، مهندس زنگنه وزیر نفت از زحمات  مهندس نعمت زاده به عنوان پدر پتروشیمی ایران تقدیر کرد .
همچنین مجری برنامه از نامگذاری یکی از ساختمانهای شرکت ملی پتروشیمی به نام مهندس نعمت زاده به خاطر تجلیل از زحمات وی خبر داد.

http://www.tehranhim.com/news/%D8%B1%D9%88%D8%BA%D9%86-%D8%B2%DB%8C%D8%AA%D9%88%D9%86-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%A8%DA%A9%D8%B1-%D8%A8%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%AF-%D9%88%DB%8C%D9%88%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D9%88%D8%B2%D8%A7.html

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

23 هزارمیلیارد ریال تسهیلات برای رونق صادرات درنظر گرفته شده است

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ۲۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات با نرخ سود کم ...