خانه > دسته‌بندی نشده > وزیر صنعت، معدن و تجارت : در صنعت پتروشیمی باید جهانی فکر کنیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت : در صنعت پتروشیمی باید جهانی فکر کنیم

در صنعت پتروشیمی باید جهانی فکر کنیم

به گزارش شاتا ، مهندس مهندس محمدرضا نعمت زاده؛ در همایش پنجاهمین سال تأسیس شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: هم بخش خصوصی و هم بخش دولتی مشترکا باید این راهکار را داشته باشد تا بتوانیم در این صنعت جهانی شویم.
وی با بیان اینکه صنعت پتروشیمی درآمد ارزی و ملی کشور را افزایش داده است افزود: در سال ۹۰ توانستیم به صادرات ۱۵ میلیارد دلاری در محصولات پتروشیمی برسیم  اما در سالهای بعد این میزان کاهش قابل ملاحظه‌ای یافت.
نعمت زاده گفت: امسال صنعت پتروشیمی ،صادرات ۱۳ میلیارد دلار  و حدود ۷ میلیارد دلارمصرف صنایع داخلی  را داشته است که ارزش این صنعت را به  ۲۰ میلیارد دلار رساند گرچه باید بیشتر در این زمینه رشد کند.
وی افزود: از سال ۶۸ تا الان به طور متوسط تولید محصولات پتروشیمی ۲۲ درصد سالانه و طی همین مدت صادرات آن ۳۸ درصد رشد کرده است که نشان می‌دهد این صنعت قابلیت رشد و عرض اندام در مقابل رقبای خارجی را دارد.
وزیر صنعت،معدن وتجارت با اشاره به نوپا بودن این صنعت در جهان و ایران اضافه کرد: در این صنعت چیزی که مطرح بود ارتباط صنعت نفت و گاز با جامعه  و صنایع پایین دستی، البته صنایع میانی هم مهم است اما هدف شرکت ملی صنایع پتروشیمی بیشتر در بالا دست مطرح بود که فعالیت کند و صنایع میان دست و پایین دست را بخش خصوصی در دست بگیرد.
وی تصریح کرد: در این صنعت ایرادی که گرفته می‌شود این است که صدور صادرات این صنعت بصورت مواد خام است در حالیکه تبدیل هیدروکربن‌ها به مواد شیمیایی خود حرکت بسیار بزرگی بود و این زنجیره ادامه دارد و هر جا این صنعت رفته موجب گسترش علم و دانش و مهندسی و اجرا شده است.
نکته دیگری که نعمت زاده به آن اشاره کرد ؛ این بود که در صنعت پتروشیمی درآمد ملی مهم است نه اشتغال زایی چرا که صنایع پایین دستی بعدی اشتغالزا هستند و حلقه مفقوده در صنایع میانی است که باید تلاش بیشتری در این زمینه شود
وزیر صنعت،معدن وتجارت با تأکید بر وجود دیدگاه صادراتی در این زمینه اظهار کرد: نیاز به دانش فنی نسبتا پیشرفته تر نسبت به بقیه صنایع میانی و بالادست داریم.
گفتنی است در همایش پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت صنایع ملی پتروشیمی  ، مهندس زنگنه وزیر نفت از زحمات  مهندس نعمت زاده به عنوان پدر پتروشیمی ایران تقدیر کرد .
همچنین مجری برنامه از نامگذاری یکی از ساختمانهای شرکت ملی پتروشیمی به نام مهندس نعمت زاده به خاطر تجلیل از زحمات وی خبر داد.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

راهکارهای توسعه روابط صنعتی و سرمایه‌گذاری مشترک ایران و عمان بررسی شد

معاون وزیر صنعت، تجارت و توسعه سرمایه گذاری عمان و معاون وزیر صمت و رئیس ...