خانه > دسته‌بندی نشده > پاسخ به منتقدان آمار رشد اقتصاد ۴/۶درصدی

پاسخ به منتقدان آمار رشد اقتصاد ۴/۶درصدی

 

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهوری با رفع ابهام از آمار ۴/۶ درصدی رشد اقتصادی بهار امسال تصریح کرد: انگار منتقدان فراموش کرده‌اند

که در ۳ماه ابتدایی سال گذشته کشور حتی قانون بودجه هم نداشت.
به گزارش ایسنا، محمدباقر نوبخت با ارائه توضیحاتی در رابطه با انتقادات نسبت به آمار اخیر بانک مرکزی از رشد اقتصادی ۳ ماه ابتدایی سال‌جاری اظهار کرد: باید توجه داشت که آمار منفی ۵/۸ درصدی بانک مرکزی از رشد اقتصادی سال ۱۳۹۱ قبل از آمار تولید نفت بود که بعد از به دست آمدن این آمار و تعیین سهم آن در اقتصاد اصلاحیه‌ای در رابطه با رشد اقتصادی منفی ۶/۸درصدی صادر شد. وی افزود: آنچه بانک مرکزی در مورد رشد اقتصادی سال ۱۳۹۲ اعلام کرد منفی ۱/۱ درصد بدون نفت و منفی ۱/۹ درصد با احتساب نفت بود. این در حالی است که در آن زمان برای سال‌جاری ۶ سناریو پیش‌بینی کرده بود که بتوان رشد اقتصادی را به مثبت ۱/۵ تا مثبت ۳/۵ درصد برسانیم.
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهوری با اشاره به بانک مرکزی به‌عنوان یکی از مراجع رسمی محاسبات رشد اقتصادی گفت: آمار ۴/۶درصدی که اخیرا از سوی این بانک اعلام شد مربوط به ۳ ماه ابتدایی امسال نسبت به ۳ ماه نخست سال گذشته است نه اینکه با کل سال ۱۳۹۲ یا سال ۱۳۹۱مقایسه شده باشد.

توضیحات نوبخت در مورد اشتباه نمایندگان
نوبخت در ادامه با اشاره به اظهارات یکی از نمایندگان مجلس در رابطه با مورد قبول نبودن آمار رشد اقتصادی اعلامی اخیر بانک مرکزی بیان کرد: ایشان در اظهارات خود اظهار کردند که رشد اقتصادی در سال قبل منفی ۵/۸ درصد بوده و اگر حالا مثبت ۴/۶ درصدی را بپذیریم و این ۲ عدد را از هم کم کنیم آمار واقعی منفی ۱/۲ درصد خواهد بود که نشان می‌دهد رشد هنوز مثبت نشده است. این درحالی است که باید بگویم حتما خود ایشان هم می‌دانند که رشد اقتصادی را اینگونه محاسبه نمی‌کنند، بلکه مجموعه ارزش تولیدات کشور را در هر دوره زمانی مثل ۳ ماه اول سال ۱۳۹۳ محاسبه و نسبت به مدت مشابه سال قبل می‌سنجیم.

 تحولاتی که رشد اقتصادی را مثبت کرد
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور همچنین به برخی انتقادات در مورد این‌که چه تحولی در سال گذشته اتفاق افتاده که باید انتظار رشد اقتصادی مثبت ۴/۶ درصدی را داشته باشیم، گفت: افراد آشنا به علم اقتصاد می‌دانند که سیاست‌های کنترلی دولت برای اقتصاد در شرایط رکود انبساطی و در تورم انقباضی است. پس در شرایطی که ما درگیر رکود تورمی بودیم از هر ۲ سیاست استفاده کردیم.
وی با اشاره به تاثیر عرضه و تقاضا در قیمت‌ها بیان کرد: درحالی افزایش هزینه‌های جاری تقاضا را بالا برده و رشد بودجه عمرانی عرضه ایجاد می‌کند که ما با توجه به این‌که اعتبارات عمرانی هر ساله بسیار محدود بود توانستیم برای امسال و تاکنون ۱۲ برابر نسبت به دوره مشابه سال گذشته بودجه عمرانی بپردازیم. این در حالی است که اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در استان‌ها به‌طور ۱۰۰ درصد و در کل ۵۳ درصد نسبت به دوره قبل پرداخت شده که بیانگر رشد ۳/۳ برابری است.

نمی‌توانیم نفت بفروشیم و دور هم تقسیم کنیم
نوبخت با تاکید بر این‌که تا حد توان در بودجه جاری صرفه‌جویی کرده ایم و به بودجه عمرانی تخصیص داده‌ایم، گفت: پرداخت حقوق و دستمزد در هزینه‌های جاری اجتناب‌ناپذیر است و تمام آن را می‌پردازیم، اماهزینه‌های جانبی که سازمان‌ها دارند را محدود و منضبط کرده ایم، چراکه قرار نیست نفت بفروشیم، مالیات بگیریم و دور هم تقسیم کنیم، بلکه این پول بیت‌المال است که باید به درستی و برای آبادانی کشور هزینه شود. معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهوری همچنین اشاره‌ای هم به پرداخت ۲۳ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی در سال گذشته کرد و گفت: ۱۱هزار میلیارد تومان از این رقم تا بهمن‌ماه پرداخت شد و حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان دیگر در اسفندماه به دست آمد و با توجه به این‌که نباید یک دفعه تزریق می‌کردیم اما به دلیل شرایط موجود آن را به‌طور کامل به طرح‌های عمرانی پرداختیم تا پیمانکاران کار خود را از سر گرفته و پروژه‌ها و کارگاه‌های تولیدی تعطیل نشوند.
نوبخت ادامه داد: درست است که عمده تخصیص بودجه عمرانی امسال در ۳ ماه دوم بوده، اما ۱۲هزار میلیارد پایانی سال گذشته در ۳ ماه ابتدایی امسال هزینه شده است، این در حالی است که در دوره مشابه سال گذشته فقط ۲۰۰ میلیارد تومان صرف پروژه‌های عمرانی که نقش موثری در رشد اقتصادی دارند شد. بنابراین نمایندگان محترمی که می‌گویند چه اتفاقی افتاده که در سه ماه اول امسال نسبت به سال گذشته تا این اندازه رشد اقتصادی مثبت شده است، باید ضمن توجه به این آمار به آنها یادآوری کرد که در بهار سال گذشته اصلا قانون بودجه‌ای وجود نداشت که اجرایی شود و آنچه که عملی شد ادامهٔ سال ۱۳۹۱ بود.
آمارهای توجیه‌کننده رشد اقتصادی ۴/۶ درصدی
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور در ادامه با اشاره به مستنداتی در رابطه با چرایی رشد مثبت ۴/۶ درصدی اقتصاد بیان کرد: در بخش پتروشیمی در چهار ماه اول امسال در رابطه با مقدار تولید ۴/۴ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته‌ایم. همچنین رشد فروش ۴/۲ درصد، ارزش افزوده ۱۸درصد، صادرات ۸ درصد و ارزش صادرات ۴ درصد افزایش یافته است.
وی افزود: در بخش کشاورزی نیز در ۳ ماه ابتدایی امسال ارزش تولیدات به ۶/۸ درصد رسیده در حالی که در همین زمان در سال گذشته ۳/۳ درصد بوده است.
نوبخت با بیان این‌که عمده رشد اقتصادی در بخش نفت اتفاق افتاده، اظهار کرد: در ۳ ماه نخست سال گذشته رشد اقتصادی در بخش نفت منفی ۲۱/۹درصد بود درحالی که در ۳ ماه نخست سال‌جاری به مثبت ۶/۱ درصد افزایش یافته است.
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور توضیح داد: در بخش صنعت، معدن و تجارت نیز رشد اقتصادی از منفی ۷ درصد به مثبت ۸/۱ درصد و در بخش خدمات از منفی ۷/۹ درصد به مثبت ۷/۳ درصد رسیده است.

کارشناسان به بانک مرکزی مراجعه کنند
وی تاکید کرد: تمامی اتفاقات رخ داده در ۳ ماه ابتدایی سال می‌تواند زمینه‌ساز رشد اقتصادی باشد، بنابراین اگر منتقدان و صاحب‌نظران نسبت به این مسئله دچار شک و تردید هستند، می‌توانند با مراجعه به بانک مرکزی به‌طور کامل در جریان چرایی این آمار قرار گیرند در عین حال که ما حاضریم تمامی مستندات خود را در صحن علنی مجلس مطرح کنیم.

ارائه کارت حمایت غذایی به اقشار کم درآمد
نوبخت در بخش دیگری از صحبت‌های خود ضمن بیان توضیحاتی در رابطه با قانون هدفمندی یارانه‌ها به ارائه کارت حمایت غذایی به اقشار کم‌درآمد اشاره کرد و گفت: ما به اجرای درست فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها پایبندیم به‌طوری که تاکنون سهم خانوارها از یارانه نقدی را در بیست‌ودوم هر ماه واریز کرده‌ایم در عین حال که افراد با حمایت بهزیستی و کمیته امداد را برای ۳ ماه نخست سال مورد حمایت غذایی قرار دادیم و مرحلهٔ دوم آن را نیز درحال اجرا هستیم. وی تاکید کرد: به گروه‌های کم‌درآمد هدف کارتی اختصاص دادیم که شارژ می‌شود و ما محاسبات اعداد و ارقام این کارت را براساس کالا انجام داده‌ایم که افراد می‌توانند کالا بگیرند و این‌که از پول نقد آن استفاده کنند.

 نوبت به یارانه تولید رسید
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهوری در رابطه با اینکه چرا در ۶ ماه ابتدایی سال‌جاری هیچ یارانه‌ای به تولید اختصاص نیافت، یادآور شد: با توجه به این‌که فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها از اردیبهشت‌ماه آغاز شده و در تسهیل منابع کمی با مشکل روبه‌رو شدیم و تعهدات شرکت پخش و پالایش و گاز با تاخیر انجام شد اولویت پرداخت منابع را به تحول نظام سلامت قرار دادیم. نوبخت با بیان این‌که با افزایش ۳۰۰ تومانی قیمت بنزین توانستیم ضمن تخصیص ۴۸۰۰ میلیارد تومان به بهداشت بالغ بر ۵۷۲۷ تومان به تولید اختصاص دهیم، گفت: اما پرداخت یارانه به تولید به هیچ عنوان به دلیل برخی مسائل نقدی نخواهد بود، بلکه به صورت یارانه سود به مابه‌التفاوت سود دریافتی بانک‌ها و آنچه که مدنظر ما برای پرداخت تسهیلات به تولید است انجام خواهد شد.
وی خاطر نشان کرد: تجربه گذشته به ما نشان داده که نباید یارانه را به‌طور نقدی به بخش‌های تولیدی بپردازیم، چرا که در دولت قبل بانک مرکزی ۲۳ هزار میلیارد تومان را برای طرح بنگاه‌های زودبازده هزینه کرد اما فقط یک سوم آن عملیاتی شد.
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهوری با اشاره به چگونگی تخصیص یارانه تولید در بخش‌های مختلف خاطر نشان کرد: ۱۲۰۰ میلیارد تومان یارانه در صنعت، معدن و تجارت،۱۰۰۰ میلیارد تومان کشاورزی، ۲۰۰ میلیارد تومان برای برقی‌شدن چاه‌های کشاورزی، ۱۰۰۰ میلیارد تومان مشوق‌های صادراتی، ۱۲۰۰میلیارد تومان حمل‌ونقل درون‌شهری و برون‌شهری، ۱۴۲۱ میلیارد تومان حمایت از واحدهای تولید برق در هیات وزیران تصویب شده که از طریق بانک‌ها به صورت تسهیلات به این بخش‌ها پرداخت خواهد شد.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

شرایط واگذاری پهنه‌های معدنی به بخش خصوصی اعلام شد

 معاون طرح‌های توسعه معدن و صنایع معدنی سازمان توسعه نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ...