خانه > دسته‌بندی نشده > پیشنهاد تشکیل بازار مشترک اسلامی

پیشنهاد تشکیل بازار مشترک اسلامی

وزیر صنعت، معدن و تجارت بر ایجاد بازارهای مشترک، اتخاذ سیاست‌های باز تجاری و نظام تعرفه ترجیحی میان کشورهای اسلامی تاکید کرد.

به گزارش صمت به نقل از شبکه اطلاع‌رسانی تولید و تجارت ایران (شاتا)؛ مهندس نعمت‌زاده در پنجمین اجلاس اتحادیه امان با بیان این مطلب افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره به تعهدات مالی خود در قبال تمامی کشورها پایبند بوده و به خوبی آن را ایفا کرده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ۲۵ درصد از سرزمین‌ها و جمعیت جهان متعلق به ۵۷ کشور اسلامی است اما این کشورها تنها ۱۲ درصد تجارت جهانی را انجام می‌دهند.
وی در ادامه افزود: بخش عمده منابع انرژی «هیدروکربوری» در مناطق جغرافیایی کشورهای اسلامی به صورت عطیه الهی نهفته شده است و در این میان ۱۸ درصد تجارت خارجی بین کشورهای اسلامی با یکدیگر صورت گرفته و ۸۲ درصد مابقی متعلق به سایر کشورهای غیراسلامی است.
مهندس نعمت‌زاده با اشاره به اینکه کشورهای اسلامی فضا و ظرفیت‌های بالایی برای توسعه اقتصادی دارند، افزود: با اتخاذ یک اراده و عزم جدی سیاسی می‌توان در ایجاد و گسترش روابط بهینه با کشورهای اسلامی و سایر مناطق دنیا ضمن ایجاد ضوابط آسان تجاری نظیر تعرفه‌ها و مقررات آسان و برداشتن سایر مقررات دست‌وپاگیر، همت گماشت.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر ایجاد بازار مشترک اسلامی به‌خصوص بین کشورهای عضو اتحادیه امان، افزود: با استفاده از توانمندی، فناوری‌های نوین و صنایع به‌روز می‌توان به افزایش مراودات اقتصادی و تجاری همچنین با ایجاد صندوق‌های مالی و پشتیبانی مشترک، امر صادرات کالاهای غیرنفتی را با صدور ضمانتنامه‌های پشتیبانی شده، تضمین کرد.
مهندس نعمت‌زاده اظهار کرد: اتحادیه امان هم‌اکنون دارای ۳۰ عضو است که از این تعداد ۱۸ عضو ثابت و ۱۲ عضو دیگر به صورت ناظر بوده و خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران در پنجمین اجلاس اتحادیه امان با تصویب مجلس شورای اسلامی توانست عضو ثابت این اتحادیه شده و میزبانی اتحادیه را پس از دو سال عهده‌دار شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: علاوه بر پرداختن به نقش اصلی موضوع بیمه‌های صادراتی، اعضای اتحادیه امان می‌توانند به تبادل اطلاعات و تجارب مبادرت ورزیده و با تشکیل کنسرسیوم و سندیکاهای مشترک تجارت‌هایی با مبالغ بالاتر را پوشش بدهند.
مهندس نعمت‌زاده ضمن تأکید بر انجام پوشش‌های گسترده بیمه‌ای در امر تجارت بین کشورهای اسلامی، افزود: باید با ایجاد وحدت رویه و اعتماد لازم این سرمایه‌گذاری اجتماعی و سیاسی را به یادگار گذاشت.
وی در بیان سایر ویژگی‌های کارکردی که این اتحادیه می‌تواند داشته باشد گفت: با ایجاد تشکل‌های مشترک صنعتی، بازرگانی و تجاری بین کشورهای عضو اتحادیه امان می‌توان با پذیرش سفارش از سایر کشورها حتی غیراسلامی، پشتوانه‌های مالی این اتحادیه را قوی‌تر کرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه هم‌اکنون دنیا به سمت جهانی شدن همکاری اقتصادی پیش می‌رود، گفت: سابقه پایه‌گذاری اتحادیه امان به ۱۵ سال پیش برمی‌گردد در حالی که موسسات بیمه‌های پشتیبانی صادرکنندگان قریب به ۴۱ سال سابقه فعالیت داشته و در این میان باید چگونگی تشکیل اتحادیه اروپا پس از جنگ‌های اول و دوم جهانی که با کنار گذاشتن خصومت‌های موجود و منیت‌های ملی توانستند اتحادیه مشترک اقتصادی و تجاری حتی با برداشتن قوانین اساسی دست وپاگیر و پول مشترک تشکیل دهند، جملگی برای کشورهای اسلامی قابل الگوبرداری و درس آموز است.
مهندس نعمت‌زاده افزود: در کنفرانس‌های مشترک صنایع یا اقتصاد و بازرگانی کشورهای اسلامی می‌توانند با برداشتن بسیاری از موانع سرمایه‌گذاری‌های مشترک و اتخاذ رویه هماهنگ برای ارتقای صنعتی، تجاری و بازرگانی خودشان اقدام کنند.
وی در پایان گفت: البته تشکیل اتحادیه مشترک اقتصادی و تجاری نیازمند ابزار تخصصی مربوط به خود و مکانیزم‌هایی است که نیازمند مطالعات بیشتر و الگوبرداری از اتحادیه‌هایی این‌چنینی در اروپاست.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران احیا شد

کمیته ارزی اتاق ایران با مصوبه هیات رئیسه اتاق احیا شده و جلسات این کمیته ...