خانه > دسته‌بندی نشده > پیشنهاد وزارت صنعت برای تنظیم بازار خودرو؛ تعرفه واردات ثابت بماند

پیشنهاد وزارت صنعت برای تنظیم بازار خودرو؛ تعرفه واردات ثابت بماند

جهان صنعت: معاون امور صنایع و اقتصادی وزیر صنعت از پیشنهاد ثبات تعرفه واردات خودرو در سال آینده از سوی وزارت صنعت خبر داد و جزییات بسته تولید خودرو برقی را تشریح کرد.

محسن صالحی‌نیا در حاشیه دوره آموزشی وزارت صنعت اظهار داشت: تا به امروز پیشنهادی برای تغییر تعرفه واردات خودرو مطرح نشده و قصد نداریم پیشنهادی را در این مورد مطرح کنیم. به گزارش فارس، صالحی‌نیا با بیان اینکه تعرفه واردات خودرو در حال حاضر عدد مناسبی است، تصریح کرد: هم‌اکنون تعرفه واردات خودرو ۴۰ درصد و برای خودروهای با حجم موتور بالا ۵۵ درصد است که از نظر ما عدد قابل قبولی است.

وی همچنین در مورد تاثیر مذاکرات وین روی فعالیت صنعت خودروی ایران گفت: مقدماتی برای انعقاد قراردادهای جدید بین خودروسازان ایرانی و خارجی فراهم شده بود که نهایی شدن آنها منوط به مذاکرات ۱+۵ بود. صالحی‌نیا با بیان اینکه روند مذاکرات و تمدید آن حاکی از این است که باید منتظر باشیم تا در شرایط بعدی بهبود و توافقات لازم صورت گیرد، گفت: امیدواریم شرایط مناسب برای همکاری با خودروسازان خارجی فراهم شود.
صالحی‌نیا در ادامه با اشاره به ارایه گزارشی از سوی وزارت صنعت به هیات دولت برای حمایت از تولید خودروهای برقی اظهار داشت: در این گزارش توضیحاتی در مورد چگونگی حمایت از تولید خودروی برقی در کشورهای دیگر ارایه و پیشنهاداتی در جهت تشویق خودروسازان داخلی به تولید این نوع خودروها مطرح شده است.
معاون امور صنایع و اقتصادی وزیر صنعت با بیان اینکه امسال حذف سود بازرگانی از واردات خودروهای برقی را داشتیم، گفت: در پیشنهاد وزارت صنعت روش‌های ترکیبی از اقدامات کشورهای مختلف در جهت حمایت از تولید خودرو برقی ارایه شده است که اعمال تخصیص در حق بیمه و معافیت مالیاتی از آن جمله است.
صالحی‌نیا با بیان اینکه پیشنهاد وزارت صنعت برای حمایت از تولید خودروی برقی هفته پیش به دولت ارایه شد، گفت: پیش‌بینی ما این است که با توسعه زیرساخت‌های لازم برای تولید خودروی برقی و ایجاد انگیزه برای خودروسازان به سمت انتقال فناوری تولید این نوع خودروها حرکت کنیم. به گفته صالحی‌نیا، در گزارش وزارت صنعت مشوق‌های اعمال شده در شش کشور دنیا برای حمایت از تولید خودروی برقی مطرح شده است.
وی توضیح داد: در برخی کشورها بابت خرید این نوع خودروها به مصرف‌کننده یارانه مستقیم پرداخت می‌شود یا تخفیف‌های در سود و حقوق بازرگانی دولتی در مورد این نوع خودروها لحاظ می‌شود. وی افزود: در برخی کشورها مانند انگلیس نیز محدودیت‌های ورود به طرح ترافیک برای خودروهای برقی وجود ندارد و در برخی کشورها استفاده از پارکینگ عمومی به صورت مجانی یا سیستم‌های برق‌رسانی با نرخ خانگی برای خودروهای برقی لحاظ می‌شود.
صالحی‌نیا همچنین با اشاره به ابلاغ اختصاص یک‌هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از محل درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به بخش صنعت گفت: قرار است این مبلغ در قالب یارانه سود تسهیلات به تولیدکنندگان پرداخت شود و تفاهمنامه مربوط به این مساله نیز با بانک صنعت و معدن امضا شده ولی تا امروز هیچ رقمی از این منابع مالی تامین نشده است.
وی افزود: در شورای اشتغال نیز معاون اول رییس‌جمهور بر لزوم پرداخت این یارانه از سوی سازمان مدیریت تاکید کرد و خواستار پرداخت تمام این یارانه یا بخشی از آن تا پایان سال به بخش تولید شد.
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت معتقد است رعایت الزامات و استانداردهای مورد‌نظر صنعت حمل‌ونقل، تولید صنایع هوایی را بسیار پیچیده‌تر کرده است.
محسن صالحی‌نیا گفت: متاسفانه عمده فناوری‌های جدید در صنایع هوایی جهان در اختیار شرکت‌هایی است که در حوزه طراحی و تولید هواپیما و بالگرد فعال هستند. وی تصریح کرد: هرچند صنعت هوایی کشور در زمینه طراحی و تولید هواپیماهای کوچک با حضور بخش‌خصوصی فعال‌تر شده اما در زمینه طراحی و تولید هواپیماهای پهن پیکر هنوز وابستگی‌های زیادی وجود دارد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: با این حال برخی از واحدهای تولیدی می‌توانند با تغییر بخشی از قطعات خطوط یا نوسازی ماشین‌آلات برخی از نیازهای صنعت هوایی کشور را تامین کنند. وی از تشویق واحدهای صنعتی فعال در حوزه صنعت هوایی خبر داد و گفت: همان‌طوری که به فعالیت شرکت‌های زیر مجموعه صنایع خودروسازی توجه می‌شود باید به هرگونه فعالیت زیرمجموعه‌های صنایع هوایی کشور نیز توجه شود.
این مقام مسوول با اشاره به برگزاری هفتمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع هوایی و هوانوردی کیش اظهار داشت: قابلیت‌ها و ظرفیت‌های شرکت‌های داخلی فعال در حوزه صنعت حمل‌ونقل هوایی کشور به خوبی در نمایشگاه به نمایش درآمد و بسیاری از دست‌اندرکاران این صنعت با ظرفیت‌های داخلی در این بخش آشنا شدند. صالحی‌نیا از امضای تفاهمنامه بین سازمان صنایع هوایی، وزارت دفاع و وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد و ابراز امیدواری کرد که براساس این تفاهمنامه شرکت‌های داخلی و قطعه‌سازان در تولید برخی از قطعات الکترونیکی صنعت حمل‌و‌نقل هوایی فعال شوند تا با تغییر خطوط برخی از سفارش‌های شرکت‌های هوایی را تولید کنند.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

ورود شورای رقابت به نحوه فروش اینترنت اپراتورهای تلفن همراه

شورای رقابت اپراتورهای تلفن همراه را ملزم به ارائه بسته های اینترنتی متنوع با حجم ...