خانه > دسته‌بندی نشده > کارگرانی که به امضای قرارداد سفید محکوم می‌شوند…

کارگرانی که به امضای قرارداد سفید محکوم می‌شوند…

علیرغم آنکه قانون کار اجازه انعقاد قرارداد موقت برای مشاغل با ماهیت دائم را نمی‌دهد، برخی کارفرمایان با تفسیری که به دور زدن قانون منجر شده در مشاغل دایم نیز به قراردادهای موقت و سفید متوسل شده و با توجیهاتی نظیر کاهش هزینه‌ها و پرهیز از ریسک سرمایه‌گذاری، نیروهای خود را با قرارداد موقت جذب می‌کنند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، قراردادهای سفید امضا گونه‌ای قرارداد هستند که در بدو استخدام، کارگر ملزم به امضای آن از سوی کارفرما می‌شود درحالی که ماهیت این قرارداد به هیچ وجه از سوی وزارت کار پذیرفته شده نیست.

مشاور معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی چندی قبل اعلام کرد که با عاملان قراردادهای سفید امضا برخورد و مجوز پیگیری این مساله از طریق بازرسان ادارات کار به کارگران داده می‌شود.

به گفته مهناز آقا محمدی، کارفرمایانی که قرارداد سفید امضا با کارگران خود ببندند به عنوان متخلف به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

وی همچنین از کارگرانی که محکوم به امضای قرارداد سفید شده‌اند، خواسته تا با مراجعه به ادارات کار در شهرستانها و طرح موضوع با بازرسان ادارات این مساله را مورد پیگیری قرار بدهند.

وزارت کار با تدوین دستورالعمل ساماندهی قراردادهای کار و تسویه حساب‌های سفید امضا، بارها اعلام کرده که امضای قراردادهای سفید به هیچ وجه پذیرفته شده نیست و کارفرمایان حق بستن چنین قراردادهایی با کارگران ندارند. اگر چه وزارت کار در تلاش است تا از گسترش قراردادهای کار سفید امضا جلوگیری و با عاملان آن مقابله کند ولی هنوز هستند کارگرانی که برای امرار معاش و داشتن کار ناچار به پذیرش قرارداد سفید امضا می‌شوند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، سالهاست که به عناوین متعدد و در قالبهای مختلف از جمله قراردادهای موقت و سفید امضا، حقوق اجتماعی و اقتصادی کارگران دستخوش تغییر و تحول می‌شود و تاثیر مستقیم خود را بر سطح زندگی و معیشت خانوارهای کارگری می‌گذارد.

کارگران مراقب تسویه حسابهای سفید باشند

امروز بسیاری از نیروهای کار جوان در قالب قراردادهای کوتاه مدت سه ماهه و شش ماهه یا سفید مشغول به کار هستند و این امر موجب شده تا به نوعی با احساس نبود امنیت شغلی، یأس و نا امیدی و ناتوانی در برنامه‌ریزی برای آینده شغلی خود مواجه شوند.

همچنین ببینید

دستمزد کارگران تنها برای ۱۰روز ماه کافیست

هم اکنون حقوق ۸۱۲ هزار تومانی کارگران برای ۱۰ روز اول ماه کفایت می‌کند