خانه > دسته‌بندی نشده > کار و تولید ضرورت یک جامعه زنده است

کار و تولید ضرورت یک جامعه زنده است

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار روسا و دبیران خانه های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور، تولید را ضرورت یک جامعه زنده دانست و گفت: رونق تولید و کسب و کار علاوه بر کاهش نرخ بیکاری، سبب افزایش اشتغال و به تبع آن افزایش روحیه نشاط و شادابی در جامعه می‌شود.

به گزارش روابط عمومی خانه صنعت،معدن و تجارت ایران،آیت الله هاشمی رفسنجانی در این دیدار با یادآوری اوضاع کشور در ۸ سال گذشته، تصریح کرد: در سال ۸۴ یک ذره هم تمایل به حضور مجدد در قوه مجریه نداشتم، لذا با توجه به شناختی که از تفکرات و عملکرد افراد داشتم، می‌دانستم اوضاع کشور خراب می‌شود و در مقاطع مختلف هم هشدار می‌دادم، اما  تندروها حمل بر سیاسی کاری می‌کردند.

 آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این دیدار تولید را ضرورت یک جامعه زنده دانست و گفت: رونق تولید و کسب و کار علاوه بر کاهش نرخ بیکاری، سبب افزایش اشتغال و به تبع آن افزایش روحیه نشاط و شادابی در جامعه می‌شود.

ایشان در پاسخ به ابراز محبت حاضرین، خاطر نشان کرد: در همه مقاطع انقلاب اسلامی با تکیه بر مردم به وظایف خود عمل می‌کردم و نقش ما به خاطر مسؤولیتی که مردم به ما داده بودند، مدیریت و آماده‌سازی شرایط برای افراد علاقه‌مند به کسب و کار بود.

 آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به سوابق اصطلاح «کابینه کار» در جمهوری اسلامی، گفت: منظور این نبود که اعضای کابینه سیاسی نیستند، بلکه می‌خواستیم فرهنگ کار و تولید را در همه سطوح جامعه نهادینه کنیم که خدا را شکر در آن زمان کشوری داشتیم که در هر گوشه آن مشغول ساخت زیربناها بودیم.

ایشان با یادآوری اوضاع کشور در ۸ سال گذشته، تصریح کرد: در سال ۸۴ یک ذره هم تمایل به حضور مجدد در قوه مجریه نداشتم، لذا با توجه به شناختی که از تفکرات و عملکرد افراد داشتم، می‌دانستم اوضاع کشور خراب می‌شود و در مقاطع مختلف هم هشدار می‌دادم، اما  تندروها حمل بر سیاسی کاری می‌کردند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تورم همراه با رکود را به خاطر افزایش نقدینگی دانست و گفت: وقتی به قول رئیس­ جمهور متأسفانه ۴۰ درصد تمام اسکناس‌های تاریخ انتشار پول را دولتمردانان قبلی ظرف چند سال گذشته صرف یک پروژه ناتمام و غیرکارشناسی کردند، اوضاع کشور این می‌شود که مردم ناراضی و مسؤولین ناراحت می‌شوند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، خانه‌نشینی نیروهای مولّد، عدم تمایل سرمایه‌گذاران به تولید، برهم زدن روابط بانک‌ها و تولید، شعارهای عجیب و غریب سیاسی در ابعاد داخلی و خارجی و سؤ مدیریت‌ها را بسیار خطرناک برشمرد و افزود: بعد از هوشیاری مردم و انتخاب عقلانیت و اعتدال، جهان به این نتیجه رسید که باید با این مردم گفت‌وگو نماید و تهدید و تحریم، بی‌نتیجه است.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با بیان ویژگی‌های ایران، مخصوصاً منابع زیرزمینی و تولید انرژی، گفت: در کشوری که همه مواد را دارد و مشتریان هم هستند، بسیار کوتاه فکری است که رو به سوی کالاهای دسته چندم وارداتی بیاوریم.

ایشان تحریم‌ها را ظالمانه توصیف کرد و در عین حال افزود: در کشوری که خداوند همه امکانات را داده، هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید تحریم، آن کشور را فلج می‌کند، اما کسی نمی‌تواند تعامل جهانی را در شرایط کنونی نادیده بگیرد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی عدم استفاده درست از نقدینگی موجود در جامعه را مشکل اصلی بانک‌های کشور دانست و گفت: تولید پول باید براساس اصول و منطق باشد و با برنامه‌ریزی درست و دقیق به گردش در بیاید.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر این نکته که واگذاری امور به مردم همیشه در طول تاریخ کار عقلانی و درستی بوده و خواهد بود، اظهار داشت: اجرای کارها توسط بخش خصوصی و مردم در مقایسه با دولت، ارزان‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود و برای اقتصاد کشور نیز بی‌خطرتر است.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی وجود یک نیروی کار در هر خانواده‌ی ایرانی را لازمه جلوگیری از فقر قلمداد کرد و گفت: مسوولین مربوطه باید در این زمینه به چاره‌اندیشی جدی بپردازند، چرا که تعداد فقیران در کشور کم نیست.

ایشان با اشاره به حدیث «الناس بامرائهم اشبه منهم بآبائهم» (مردم به حاکمانشان شبیه ترند تا به پدرانشان)، رفتار و منش مسؤولان را با اهمیت برشمرد و افزود: حاکمیت در اخلاق مردم تأثیرگذار است و آنها هستند که فرهنگ سازی می‌کنند.

در آغاز این دیدار، آقایان سهل آبادی، رییس هیئت مدیره ـ مرتضوی، دبیر کل و عضو هیئت مدیره ـ محرابی، نایب رییس اول هیئت مدیره و خالقی عضو هیئت مدیره ضمن بیان مشکلات موجود بر سر راه صنعت‌گران و تجلیل از نقش آیت­الله هاشمی رفسنجانی در انقلاب و رفع مشکلات آن، به ارائه نظرات خویش در این زمینه پرداختند و پیشنهاداتی ارائه دادند.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

روز پایانی معاملات هفته بورس به روایت نمودار

تامین مالی از بورس؛ استراتژی جدید برای تکمیل نیمه‌تمام‌ها

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد یکی از مهم‌ترین اولویت‌های ...