خانه > دسته‌بندی نشده > کاهش نرخ سود واحدهای تولیدی با کنترل قیمت‌ها

کاهش نرخ سود واحدهای تولیدی با کنترل قیمت‌ها

 مرتضوی: در سال‌های گذشته، دولت‌ها قیمت‌ها را کنترل می‌کردند و در قیمت‌گذاری با استفاده از ابزارهای مختلف اعم از تعزیرات، بازرسی، دستورالعمل‌ها، بخشنامه‌ها و بلاتکلیف گذاشتن در بخش‌های تولیدی کشور دخالت می‌کردند  

 

به گزارش روابط عمومی خانه تهران ،سید محمدرضا مرتضوی، رئیس خانه صنعت ، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگاران با بررسی تاثیر کنترل قیمت‌ها در بازار روی صنعت و تولید در کشور گفت: در سال‌های گذشته، دولت‌ها قیمت‌ها را کنترل می‌کردند و در قیمت‌گذاری با استفاده از ابزارهای مختلف اعم از تعزیرات، بازرسی، دستورالعمل‌ها، بخشنامه‌ها و بلاتکلیف گذاشتن در بخش‌های تولیدی کشور دخالت می‌کردند. وقتی دولت سعی می‌کند قیمت‌ها را ثابت نگاه دارد و برای این امر دستورالعمل‌هایی را نیز ارائه می‌دهد، رشد هزینه‌های تولید تشدید می‌شود.
مرتضوی اظهار کرد: این هزینه‌ها که شامل افزایش حقوق کارگرها، افزایش نرخ آب، برق، گاز و…. می‌شوند، سبب می‌شود تا واحدهای تولیدی آسیب ببینند. وقتی در سایر بخش‌ها افزایش قیمت تحمیلی داریم و از سویی نرخ را نیز دست‌کاری می‌کنیم، نرخ سود در شرکت‌های تولیدی پایین می‌آید.
وی در ادامه افزود: اگر به بورس هم مراجعه کنیم می‌بینیم که مارجین اکثر شرکت‌های تولیدی حدودا زیر ۵ درصد است. وقتی نرخ سود پایین می‌آید نرخ هزینه‌های مالی بالا می‌رود، دیگر کسی انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری در بخش تولید نخواهد داشت. در نتیجه صنعت در رکود خود باقی خواهد ماند.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

مدیرکل دفتر صنایع سلولزی وزارت صمت به ایرنا خبر داد: خودکفایی در تولید محصولات شوینده با بازار ۱۳۰ هزار میلیارد تومانی

مدیرکل دفتر صنایع سلولزی، چاپ و نوشت‌افزار وزارت صنعت، معدن و تجارت از صادرات ۱۶۱ ...