خانه > دسته‌بندی نشده > گفتگو جناب آقای ابوالحسن خلیلی دبیر خانه صنعت ، معدن و تجارت استان تهران در برنامه فراسوی اقتصاد در شبکه رادیو گفتگو

گفتگو جناب آقای ابوالحسن خلیلی دبیر خانه صنعت ، معدن و تجارت استان تهران در برنامه فراسوی اقتصاد در شبکه رادیو گفتگو

 

 موضوع : اقتصاد سیاسی ، امنیت غذایی جریان سلطه

مجری : تحلیل شما از چگونگی سلطه بر منابع غذایی و اقتصادی چیست ؟

مهندس خلیلی : هر انسانی برای انجام میزان فعالیت خود به یک کالری مشخصی نیازمند است که این کالری از طریق مصرف مواد غذایی بدست می آید . پیچیده ترین سیستم هایی که بشر توانسته ایجاد کند از قدرت فکر نشئت گرفته و همچنین قدرت فکر از یک بدن سالم نشئت گرفته است .

اصطلاح امنیت غذایی چند دهه است که در ادبیات سیاسی کشورها و نظام های اجتماعی دنیا راه مناسبی برای خودش پیدا کرده است . قاعدتاً همه دولت ها یکی از وظایف اصلی خودشان را تامین مواد غذایی برای مردم می دانند . این تامین مواد غذایی بخش اولش از آنچه که در داخل کشورها کشت وزرع می شود بدست می آید و کمبود آن از طریق واردات صورت می گیرد .

 آیا این هدف فقط سلطه اقتصادی را به دنبال دارد و یا اهداف سیاسی نیز در آن نهفته است ؟

شرایط آب و هوایی در ایران مشخص کننده کشت محصولات غذایی است و با توجه به تنوعی که وجود دارد بخشی از جهان مناسب کشت است و متاسفانه بخشی از جهان از میزان بارندگی و شرایط مناسب خاک برای تولید برخوردار نیست ، که معادلات اقتصادی در جهان را به سمت و سوی دیگری هدایت کرده است .شاید جواب کوتاه  سوال شما صحبت هنریکی سینجر باشد که    می گوید : کسی که مواد غذایی را در کنترل دارد انسان ها را کنترل می کند ، کسی که انرژی را در اختیار دارد تمام قاره هارا کنترل می کند و کسی که پول را در اختیار دارد جهان را کنترل می کند .

بنابراین با یک مثلثی روبه رو هستیم که یک بخشی از آن موادغذایی ، یک بخش انرژی و بخش دیگر پول است . چیدمان این مثلث را اگر بررسی کنیم ، خواهیم دید که از غذا به عنوان یک ابزار سلطه استفاده می کنند.  هر آنقدر که کشورهای پیشرفته به این موضوع آگاه تر باشند سعی خواهند کرد که خود را در تامین مواد غذایی کامل تر کنند و وابستگی خود را به مواد غذایی کمتر کنند .

 آیا به نظر شما  قدرت های بزرگ در صدد جهانی سازی موادغذایی هستند  و برایشان مهم است که انسان ها چه مواد غذایی مصرف می کنند ؟

در سال ۱۹۶۰ انقلاب سبز به وقوع پیوست که باعث شد بشر بتواند با دستکاری ژنتیک محصولات کشاورزی را تولید کند و باعث افزایش بهره وری و راندمان چند برابری شود .

اگر بخواهیم ریشه یابی کنیم در انقلاب سبز شرکت های تولیدکننده بذر بوجود آمدند که با دستکاری کردن عوامل ژنتیک ، بذرهای مقاوم به آفات و بیماری ها ،همچنین  نیازمند به آب کمتر و مقاوم به شرایط خاکی را تولید کردند . این اتفاق باعث شد که تولید بذر به عنوان یک های تکنولوژِی در حال حاضر در دنیا در دست ۲ یا ۳ شرکت بیشتر نباشد . تمام تکنولوژی تولید بذرهای  ذرت ، سویا و آفتابگردان که به بذر های GM  معروف شدند در انحصار چند شرکت می باشد .

به مدد انقلاب سبز ، در یک جایی قدرت در حال نهادینه شدن بود . یعنی دیگر یک کشاورز نمی توانست هر بذری را بکارد ، زیرا بازدهی که در بذر ژنتیکی بوجود آمده با بذر سنتی متفاوت است . پس وابستگی به چند شرکت بوجود آمد . این شرکت ها برای اینکه تولید مواد غذایی در سطح کلان را داشته باشند مزارع کوچک را به مزارع صنعتی تبدیل کردند که یک از هم پاشیدگی در سطح فرهنگی بوجود آورد . البته عملکردش در سطح کلان به نفع بشریت بوده و تنوع زیستی را نیز از بین برده است . برای اینکه افزایش عملکرد وجود داشته باشد باید از کود های شیمیایی استفاده کرد و کود های شیمیایی نیز وابستگی به نفت دارند .

خانواده راکفلر در سال ۱۸۷۰ شرکت های نفتی خود را پایه گذاری کردند هزینه بخش زیادی از تحقیقات برای انقلاب سبز توسط خانواده راکفلر صورت پذیرفت . بنابراین کشاورزی و تولید بذرهای ژنتیکی گسترش پیدا کرد . در حقیقت سرمایه گذاری که خانواده راکفلر به مدد نفت بدست آورده بود در بخش کشاورزی نهادینه کردند و شرکت های تولید بذر که وابسته به خودشان است در دنیا در حال فعالیت می باشند .

آیا آماری وجود دارد تا مشخص کند در دنیا چه مقدار تولید مواد غذایی و چه مقدار نیاز به مواد غذایی وجود دارد ؟

آمریکا شمالی و جنوبی مستعد تولید غلات هستند ( ذرت ، سویا ، جو و گندم ) بنابراین با توجه به بارندگی و وجود زمین خوب و مستعد قاعدتاً بر حسب اتفاق تولید ۸۰% تا ۹۰ % مواد غذایی در آمریکا شمالی و جنوبی صورت می گیرد .انقلاب سبز در سال ۱۹۶۰ با این دید که گرسنگی در جهان ریشه کن شود ، اتفاق افتاد اما در سال ۲۰۱۰ یک هفتم مردم جهان گرسنه هستند و در حال حاضر این عدد هنوز کم نشده است . در سال ۲۰۰۸ در دنیا بحران مواد غذایی بوجود آمد یعنی قیمت مواد غذایی بالاترین قیمت بعد از سال ۱۹۸۰ را داشت . چندین عامل اثرگذار بود . یکی از عوامل افزایش جمعیت بود و درآمد سرانه در دو کشور بزرگ چین و هند افزایش یافت ، در نتیجه نیاز های تغذیه ای تغییر پیدا کرد . یعنی ۱۹۰۰ کالری به ۲۶۰۰ کالری تبدیل شد و افزایش مصرف یعنی پیشی گرفتن تقاضا بر عرضه صورت گرفت . در همان سال ۳۰% ذرت ها در آمریکا بصورت بیودیزل تولید شد . بیودیزل یعنی از غلات بتوان سوخت گیاهی تولید و جایگزین بنزین کرد و زمانی بصرفه می باشد که قیمت نفت از بشکه ای ۸۰ دلار افزایش پیدا کند . نگاه کردن به تسلط غذایی بدون آنالیز مناسبی از انرژی نمی تواند به ما نتیجه درستی دهد . با بالا رفتن قیمت نفت بیودیزل در دنیا جا پیدا کرد .

امروزه دیگر بحث بیودیزل و استفاده از سوخت های گیاهی تبدیل به ماشین های هیبریدی شده است . هزینه تحقیقات در بخش های بعدی باید به گونه ای باشد که یک اتفاقی را شامل شود بنابراین این اتفاقات از سال ۱۹۶۰ دنباله دار کنار هم در حال صورت گرفتن است .

در حال حاضر وظیفه خود ما به عنوان یک ایرانی چیست ؟

بد نیست به آمارها ی خود نیز مراجعه کنیم . در سال ۸۵ ، ۸۲ % در امنیت غذایی خوداتکایی داشتیم و در حال حاضر این عدد به کمتر از ۵۲% رسیده است که این مسئله جای نگرانی دارد . در گندم ۷۸% ، برنج ۵۰% ، روغن نباتی کمتر از ۸% ، جو ۷۵% خوداتکایی داریم .اگر این مسائل را کنار بحث آب قرار دهیم ، خواهیم دید که در حال حاضر منابع آبی برای کشاورزی موجود نمی باشد و اگر بخواهیم وابستگی به خارج از کشور ادامه پیدا کند ، سلطه اقتصادی که به همراه می آورد ، موضوعات سیاسی و اجتماعی ما را هم تحت تاثیر قرار می دهد .

آیا این تنوع اقلیمی کشور و این همه امکانات راه چاره جویی ندارد که ما روی پای خود بایستیم ؟

شرکت های تولید کننده بذر باعث شده که ما از ذخایر ژنتیکی بذری برخوردار نباشیم و در بحث کشاورزی تحقیقاتی بصورت جد صورت نگرفته . کشاورزی در کشور ما خصوصی است ولی بیشترین وابستگی به سیاست های دولت را دارد و دولت نیز همواره به موضوع کشاورزی صرفاً بصورت مصرف کننده نگاه می کند . در طول این سال ها ما می توانستیم با مصرف کننده صحبت کنیم که ۵۰ تومان در هر کیلو اضافه تر بپردازد تا صرف تحقیقات شود و مطمئناً ملت ما می پذیرفت و در نتیجه از یک بنیه تحقیقاتی برخوردار بودیم . شک نکنید که همچنان که انرژی اتمی به عنوان یک موضوع علمی و پیچیده به آن توجه می شود ، موضوع بذر نیز کمتر از آن نیست . ما با استفاده از کود های شیمیایی ، آلاینده ها و سموم سلامت کالاهای تولیدی خود را به خطر انداختیم ، البته دولت با توجه به برنامه پنجم موظف شده با اقدامات خود آلاینده ها و سموم را در محصولات کشاورزی کاهش دهد .

 

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

روز پایانی معاملات هفته بورس به روایت نمودار

تامین مالی از بورس؛ استراتژی جدید برای تکمیل نیمه‌تمام‌ها

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد یکی از مهم‌ترین اولویت‌های ...