خانه > دسته‌بندی نشده > ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار شغل ایجاد می‌شود

۲ میلیون و ۵۰۰ هزار شغل ایجاد می‌شود

آمارهای ۸ماهه وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۹۳ نشان می‏دهد که ۸۴هزار و ۱۷۷ طرح در دست اجرا وجود دارد که مانند دوره‏های گذشته، طرح‏های با پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰درصد، بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده‏اند.

از سویی سرمایه‏گذاری به ارزش ۵‏میلیون و ۳۰۱ هزار و ۴۹ میلیارد ریال برای به اجرا رساندن این طرح‏ها پیش‏بینی شده است.

۳ هزار طرح بالای ۸۰ درصد پیشرفت
براساس آمارهای ارائه شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تعداد طرح‏های در دست اجرا تا پایان آبان‌ ۹۳ در مجموع ۸۴هزار و ۱۷۷ طرح بوده که از این میان، طرح‏های با پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰درصد با تعداد ۶۴هزار و ۳۸۷ طرح بیشترین طرح‌ها را به خود اختصاص داده است.
از ۱۹هزار و ۷۹۰طرح باقیمانده، ۶هزار و ۵۷۱ فقره به طرح‏های با پیشرفت فیزیکی ۲۰ تا ۴۰ درصد و ۵هزار و ۵۶۵ فقره نیز به طرح‏های با پیشرفت ۴۰ تا ۶۰درصد اختصاص دارد. همچنین در طرح‏های با پیشرفت فیزیکی ۶۰ تا ۸۰ درصد نیز ۳هزار و ۵۰۹ فقره و در طرح‏های بالای ۸۰ درصد پیشرفت، ۴هزار و ۱۴۵ فقره طرح در دست اجرا وجود دارد.
برای طرح‏های در دست اجرا نیز سرمایه‏گذاری ۵‏میلیون و ۳۰۱ هزار و ۴۹ میلیارد ریال پیش‏بینی شده است که از این میزان پیش‏بینی سرمایه‏گذاری، طرح‏های با پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰درصد با بالاترین آمار، ۴ میلیون و ۹۷هزار و ۶۷۲ میلیارد ریال را به خود اختصاص داده‏اند. طرح‏های با پیشرفت فیزیکی ۲۰ تا ۴۰ درصد در مقام دوم با پیش‏بینی سرمایه‏گذاری ۴۵۰هزار و ۷۷ میلیارد ریال قرار دارند. همچنین طرح‏های با پیشرفت فیزیکی ۴۰ تا ۶۰ درصد نیز با پیش‏بینی سرمایه‏گذاری ۳۳۵ هزار و ۹۸۷ میلیارد ریال در مقام سوم و طرح‏های با ۶۰ تا ۸۰ درصد پیشرفت ۲۳۴ هزار و ۹۹۰ میلیارد ریال و سرانجام طرح‏های با پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصدی با ۱۸۲هزار و ۳۲۰میلیارد ریال در دست اجرا هستند.

پیش‏بینی اشتغال دو میلیون و ۵۰۵هزار و ۵۲۹ نفری
بنا بر این آمار، پیش‏بینی اشتغال برای طرح‏های با پیشرفت فیزیکی تا ۲۰درصد، یک میلیون و ۷۸۳ هزار و ۳۳۱ نفر برآورد شده است که بیشترین رقم را در مقایسه با سایر طرح‏ها به خود اختصاص می‏دهد. برای طرح‏های با پیشرفت فیزیکی ۲۰ تا ۴۰ درصد نیز اشتغال ۲۶۱هزار و ۱۹۱ نفری پیش‏بینی شده است. همچنین برآورد شده که طرح‏های با پیشرفت ۴۰ تا ۶۰درصدی برای ۱۹۶هزار و ۴۰۹ نفر ایجاد اشتغال کند. علاوه بر آن برای طرح‏های ۶۰ تا ۸۰ درصدی نیز اشتغال ۱۳۸ هزار و ۷۰۰نفری در نظر گرفته شده است. پیش‌بینی شده در طرح‏های بالای ۸۰ درصدی نیز برای ۱۲۵هزار و ۸۹۸ نفر اشتغال ایجاد شود که در نتیجه این روند برای دو میلیون و ۵۰۵هزار و ۵۲۹ نفر در طول اجرایی شدن طرح‏های در دست اجرا تا پایان آبان‏ماه اشتغال پیش‏بینی شده است.
فارس رکورددار طرح‏های در دست اجرا
بنابر این گزارش، استان فارس با بالاترین رقم طرح‏های در دست اجرا (۷هزار و ۴۸۰ فقره طرح) در مقام نخست این دسته از طرح‏ها قرار دارد. در این میان استان آذربایجان شرقی با تعداد ۶هزار و ۴۴۰ فقره طرح در دست اجرا با پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰درصد نیز بیشترین طرح‏ها را در این مرحله به خود اختصاص داده و پس از آن استان فارس با ۶هزار و ۳۹۴ فقره طرح با پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰درصد در مقاوم دوم قرار گرفته است. این در حالی است که استان اصفهان با داشتن بالاترین میزان طرح‏های بالای ۸۰درصد (۵۵۸ فقره طرح) در صدر جدول طرح‏های نزدیک به مرحله بهره‏برداری قرار گرفته است.
بیشترین پیش‏بینی سرمایه‏گذاری در استان فارس نیز به ارزش ۳۲۲هزار و ۸۳۵میلیارد ریال متعلق به طرح‏های با پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰ درصد است. در نگاهی قیاسی میان تعداد طرح‏های استان فارس و استان آذربایجان شرقی به‏عنوان استان‏هایی که بیشترین تعداد طرح‏های در دست اجرا در مرحله پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰ درصد را در اختیار دارند، به نظر می‏رسد استان آذربایجان شرقی با وجودی که بیشترین طرح را در این مرحله دارد اما به دلیل سرمایه‏گذاری در این مرحله برای این استان که ۲۴۱هزار و ۱۶۱میلیارد ریال پیش‏بینی شده در رتبه بعد از فارس قرار گرفته که با این روند به نظر می‌رسد این طرح‏ها بیشتر به واحدهای کوچک صنعتی تعلق داشته باشند.
در بررسی پیش‏بینی اشتغال برای استان‏ها تا پایان آبان‏ماه نیز استان مرکزی با پیش‏بینی ایجاد اشتغال برای ۱۴۴هزار و ۵۹۳ نفر در طرح‏هایی با پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰ درصد و سپس استان آذربایجان شرقی با پیش‏بینی ایجاد اشتغال برای ۱۳۸هزار و ۱۰۸نفر در طرح‏های با پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰‌درصد، بیشترین رقم را برای ایجاد اشتغال به خود اختصاص داده‏اند.

۱۷ هزار طرح در محصولات کانی غیرفلزی
بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، بیشترین تعداد طرح‏های صنعتی در «سایر محصولات کانی غیرفلزی» با ۱۷هزار و ۶۵۶ فقره طرح و ۱۳هزار و ۶۶۱ فقره طرح در مرحله نخست پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰درصد در این گروه فعالیت قرار دارد. پس از آن گروه «محصولات غذایی و آشامیدنی‏ها» با مجموع ۱۲هزار و ۸۰۹ فقره طرح و ۹هزار و ۶۸۰ فقره طرح در مرحله پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰درصد بیشترین تعداد طرح‏های در دست اجرا را به خود اختصاص داده است. همچنین کمترین تعداد در رشته فعالیت «جمع‏آوری، تصفیه و توزیع آب» و تحقیق و توسعه به ترتیب با یک و دو طرح در دست اجرا بوده است.
بیشترین سرمایه‏گذاری پیش‏بینی شده نیز متعلق به گروه «ساخت فلزات اساسی» با مجموع یک میلیون و ۱۵۱ هزار و ۶۶۲ میلیارد ریال بوده و ۸۵۳هزار و ۴۴۱ میلیارد ریال نیز در مرحله پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰درصد در این گروه برآورد شده است. در مقابل، کمترین میزان پیش‏بینی سرمایه‏گذاری متعلق به گروه «کامپیوتر و فعالیت‏های مربوطه» با ۵۵میلیارد ریال سرمایه در نظر گرفته شده است.
همچنین در پیش‏بینی اشتغال طرح‏های در دست اجرا تا پایان آبان‏ماه نیز گروه فعالیت «سایر محصولات کانی غیرفلزی» با پیش‏بینی اشتغال ۴۲۷ هزار و ۴۹۰نفر در مجموع مراحل پیشرفت فیزیکی و ۳۰۴هزار و ۸۹۶ نفر در مرحله پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰درصد در مقام نخست قرار دارد. کمترین میزان پیش‏بینی اشتغال هم متعلق به گروه فعالیت «تحقیق و توسعه» با ۵۱ نفر در مرحله پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰درصد در نظر گرفته شده است.
با نگاهی به این آمارها می‏توان به این نتیجه رسید که مانند گذشته تحقیق و توسعه کمترین سهم را در طرح‌های اجرایی به خود اختصاص داده، این در حالی است که وزیر صنعت، معدن و تجارت در روز پژوهش نیز بر این موضوع تاکید کرده که این موارد گویای آن است که این بخش نیازمند توجه بیشتری از سوی فعالان صنعتی کشور است.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

بازسازی پنج هزار واحد اقتصادی با سرمایه 100 هزار میلیارد ریالی

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) اعلام کرد: برنامه بازسازی ...