خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > دسته‌بندی نشده > ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار شغل ایجاد می‌شود

۲ میلیون و ۵۰۰ هزار شغل ایجاد می‌شود

آمارهای ۸ماهه وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۹۳ نشان می‏دهد که ۸۴هزار و ۱۷۷ طرح در دست اجرا وجود دارد که مانند دوره‏های گذشته، طرح‏های با پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰درصد، بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده‏اند.

از سویی سرمایه‏گذاری به ارزش ۵‏میلیون و ۳۰۱ هزار و ۴۹ میلیارد ریال برای به اجرا رساندن این طرح‏ها پیش‏بینی شده است.

۳ هزار طرح بالای ۸۰ درصد پیشرفت
براساس آمارهای ارائه شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تعداد طرح‏های در دست اجرا تا پایان آبان‌ ۹۳ در مجموع ۸۴هزار و ۱۷۷ طرح بوده که از این میان، طرح‏های با پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰درصد با تعداد ۶۴هزار و ۳۸۷ طرح بیشترین طرح‌ها را به خود اختصاص داده است.
از ۱۹هزار و ۷۹۰طرح باقیمانده، ۶هزار و ۵۷۱ فقره به طرح‏های با پیشرفت فیزیکی ۲۰ تا ۴۰ درصد و ۵هزار و ۵۶۵ فقره نیز به طرح‏های با پیشرفت ۴۰ تا ۶۰درصد اختصاص دارد. همچنین در طرح‏های با پیشرفت فیزیکی ۶۰ تا ۸۰ درصد نیز ۳هزار و ۵۰۹ فقره و در طرح‏های بالای ۸۰ درصد پیشرفت، ۴هزار و ۱۴۵ فقره طرح در دست اجرا وجود دارد.
برای طرح‏های در دست اجرا نیز سرمایه‏گذاری ۵‏میلیون و ۳۰۱ هزار و ۴۹ میلیارد ریال پیش‏بینی شده است که از این میزان پیش‏بینی سرمایه‏گذاری، طرح‏های با پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰درصد با بالاترین آمار، ۴ میلیون و ۹۷هزار و ۶۷۲ میلیارد ریال را به خود اختصاص داده‏اند. طرح‏های با پیشرفت فیزیکی ۲۰ تا ۴۰ درصد در مقام دوم با پیش‏بینی سرمایه‏گذاری ۴۵۰هزار و ۷۷ میلیارد ریال قرار دارند. همچنین طرح‏های با پیشرفت فیزیکی ۴۰ تا ۶۰ درصد نیز با پیش‏بینی سرمایه‏گذاری ۳۳۵ هزار و ۹۸۷ میلیارد ریال در مقام سوم و طرح‏های با ۶۰ تا ۸۰ درصد پیشرفت ۲۳۴ هزار و ۹۹۰ میلیارد ریال و سرانجام طرح‏های با پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصدی با ۱۸۲هزار و ۳۲۰میلیارد ریال در دست اجرا هستند.

پیش‏بینی اشتغال دو میلیون و ۵۰۵هزار و ۵۲۹ نفری
بنا بر این آمار، پیش‏بینی اشتغال برای طرح‏های با پیشرفت فیزیکی تا ۲۰درصد، یک میلیون و ۷۸۳ هزار و ۳۳۱ نفر برآورد شده است که بیشترین رقم را در مقایسه با سایر طرح‏ها به خود اختصاص می‏دهد. برای طرح‏های با پیشرفت فیزیکی ۲۰ تا ۴۰ درصد نیز اشتغال ۲۶۱هزار و ۱۹۱ نفری پیش‏بینی شده است. همچنین برآورد شده که طرح‏های با پیشرفت ۴۰ تا ۶۰درصدی برای ۱۹۶هزار و ۴۰۹ نفر ایجاد اشتغال کند. علاوه بر آن برای طرح‏های ۶۰ تا ۸۰ درصدی نیز اشتغال ۱۳۸ هزار و ۷۰۰نفری در نظر گرفته شده است. پیش‌بینی شده در طرح‏های بالای ۸۰ درصدی نیز برای ۱۲۵هزار و ۸۹۸ نفر اشتغال ایجاد شود که در نتیجه این روند برای دو میلیون و ۵۰۵هزار و ۵۲۹ نفر در طول اجرایی شدن طرح‏های در دست اجرا تا پایان آبان‏ماه اشتغال پیش‏بینی شده است.
فارس رکورددار طرح‏های در دست اجرا
بنابر این گزارش، استان فارس با بالاترین رقم طرح‏های در دست اجرا (۷هزار و ۴۸۰ فقره طرح) در مقام نخست این دسته از طرح‏ها قرار دارد. در این میان استان آذربایجان شرقی با تعداد ۶هزار و ۴۴۰ فقره طرح در دست اجرا با پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰درصد نیز بیشترین طرح‏ها را در این مرحله به خود اختصاص داده و پس از آن استان فارس با ۶هزار و ۳۹۴ فقره طرح با پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰درصد در مقاوم دوم قرار گرفته است. این در حالی است که استان اصفهان با داشتن بالاترین میزان طرح‏های بالای ۸۰درصد (۵۵۸ فقره طرح) در صدر جدول طرح‏های نزدیک به مرحله بهره‏برداری قرار گرفته است.
بیشترین پیش‏بینی سرمایه‏گذاری در استان فارس نیز به ارزش ۳۲۲هزار و ۸۳۵میلیارد ریال متعلق به طرح‏های با پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰ درصد است. در نگاهی قیاسی میان تعداد طرح‏های استان فارس و استان آذربایجان شرقی به‏عنوان استان‏هایی که بیشترین تعداد طرح‏های در دست اجرا در مرحله پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰ درصد را در اختیار دارند، به نظر می‏رسد استان آذربایجان شرقی با وجودی که بیشترین طرح را در این مرحله دارد اما به دلیل سرمایه‏گذاری در این مرحله برای این استان که ۲۴۱هزار و ۱۶۱میلیارد ریال پیش‏بینی شده در رتبه بعد از فارس قرار گرفته که با این روند به نظر می‌رسد این طرح‏ها بیشتر به واحدهای کوچک صنعتی تعلق داشته باشند.
در بررسی پیش‏بینی اشتغال برای استان‏ها تا پایان آبان‏ماه نیز استان مرکزی با پیش‏بینی ایجاد اشتغال برای ۱۴۴هزار و ۵۹۳ نفر در طرح‏هایی با پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰ درصد و سپس استان آذربایجان شرقی با پیش‏بینی ایجاد اشتغال برای ۱۳۸هزار و ۱۰۸نفر در طرح‏های با پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰‌درصد، بیشترین رقم را برای ایجاد اشتغال به خود اختصاص داده‏اند.

۱۷ هزار طرح در محصولات کانی غیرفلزی
بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، بیشترین تعداد طرح‏های صنعتی در «سایر محصولات کانی غیرفلزی» با ۱۷هزار و ۶۵۶ فقره طرح و ۱۳هزار و ۶۶۱ فقره طرح در مرحله نخست پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰درصد در این گروه فعالیت قرار دارد. پس از آن گروه «محصولات غذایی و آشامیدنی‏ها» با مجموع ۱۲هزار و ۸۰۹ فقره طرح و ۹هزار و ۶۸۰ فقره طرح در مرحله پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰درصد بیشترین تعداد طرح‏های در دست اجرا را به خود اختصاص داده است. همچنین کمترین تعداد در رشته فعالیت «جمع‏آوری، تصفیه و توزیع آب» و تحقیق و توسعه به ترتیب با یک و دو طرح در دست اجرا بوده است.
بیشترین سرمایه‏گذاری پیش‏بینی شده نیز متعلق به گروه «ساخت فلزات اساسی» با مجموع یک میلیون و ۱۵۱ هزار و ۶۶۲ میلیارد ریال بوده و ۸۵۳هزار و ۴۴۱ میلیارد ریال نیز در مرحله پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰درصد در این گروه برآورد شده است. در مقابل، کمترین میزان پیش‏بینی سرمایه‏گذاری متعلق به گروه «کامپیوتر و فعالیت‏های مربوطه» با ۵۵میلیارد ریال سرمایه در نظر گرفته شده است.
همچنین در پیش‏بینی اشتغال طرح‏های در دست اجرا تا پایان آبان‏ماه نیز گروه فعالیت «سایر محصولات کانی غیرفلزی» با پیش‏بینی اشتغال ۴۲۷ هزار و ۴۹۰نفر در مجموع مراحل پیشرفت فیزیکی و ۳۰۴هزار و ۸۹۶ نفر در مرحله پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰درصد در مقام نخست قرار دارد. کمترین میزان پیش‏بینی اشتغال هم متعلق به گروه فعالیت «تحقیق و توسعه» با ۵۱ نفر در مرحله پیشرفت فیزیکی زیر ۲۰درصد در نظر گرفته شده است.
با نگاهی به این آمارها می‏توان به این نتیجه رسید که مانند گذشته تحقیق و توسعه کمترین سهم را در طرح‌های اجرایی به خود اختصاص داده، این در حالی است که وزیر صنعت، معدن و تجارت در روز پژوهش نیز بر این موضوع تاکید کرده که این موارد گویای آن است که این بخش نیازمند توجه بیشتری از سوی فعالان صنعتی کشور است.

http://www.tehranhim.com/news/%D8%B1%D9%88%D8%BA%D9%86-%D8%B2%DB%8C%D8%AA%D9%88%D9%86-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%A8%DA%A9%D8%B1-%D8%A8%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%AF-%D9%88%DB%8C%D9%88%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D9%88%D8%B2%D8%A7.html

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

توافق های صنعتی ایران با دو کشور اسلواکی و چک

جمهوری اسلامی ایران و کشورهای اسلواکی و چک چهار تفاهم نامه همکاری صنعتی به منظور ...