خانه > دسته‌بندی نشده > ۶۰‌درصد ظرفیت صنایع لبنی خالی است.

۶۰‌درصد ظرفیت صنایع لبنی خالی است.

سیدمحمدرضا مرتضوی: ۶۰‌درصد ظرفیت صنایع لبنی خالی است و آن را به‌معنای افزایش تولید یا عرضه بیشتر از تقاضا می‌داند.

سیدمحمدرضا مرتضوی در گفت‌وگو با روزنامه «تعادل» به ۶۰‌درصد ظرفیت خالی صنایع لبنی در کشور اشاره می‌کند و آن را به‌معنای افزایش تولید یا عرضه بیشتر از تقاضا می‌داند. به اعتقاد مرتضوی، این کاهش قیمت در محصولات لبنی، به‌نوعی ناشی از رقابت بین برندهاست.
رییس کانون انجمنهای صنایع غذایی برعکس دبیر صنایع لبنی این شرایط را مطلوب می‌داند و معتقد است: این شرایط در همه بخش‌ها ازجمله صنایع غذایی نتیجه مطلوبی خواهد داشت. مرتضوی معتقد است این آغاز راهی است که طی آن نقش دولت و نهادهای ناظر دولتی مانند تعزیرات، بازرسی و در قیمت‌گذاری و تنظیم بازار به حداقل می‌رسد و اجازه می‌دهد خود فعالان صنعت نقش تعیین قیمت را برعهده بگیرند.
به‌اعتقاد دبیر انجمن آردسازان از سه‌ماه پیش که کنترل قیمت لبنیات حذف شد، این بازار رقابتی‌تر شد و یکی از نتایج آن کاهش قیمت‌های محصولات آن بود.
مرتضوی معتقد است اگر این فضا تداوم داشته باشد برای بازار کشور اتفاق خوب و میمونی است و یکی از نتایج اولیه آن نیز کاهش رانت و رانت‌خوار در اقتصاد کشور است؛ رانت‌خوارانی که به‌زعم وی می‌خواهند با تعیین حداقل قیمت‌ها در‌واقع حداکثر آن را تعیین کنند. وی شاهد مثال از بازاری رقابتی را از بازار ماکارونی می‌آورد که در بازاری متعادل منافع تولیدکننده و مصرف‌کننده را به‌طور متوازن تامین کرده است. این کاهش قیمت به‌دلیل کاهش قدرت خرید مردم باشد یا رسوایی روغن پالم، شاید در آغاز خبر خوبی برای تولیدکننده‌ها نداشته باشد اما به‌معنی آغاز تمرین رقابت در بازار آزاد و سالم است

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

رییس خانه صنعت و معدن استان تهران پاسخ داد: کدام صنایع در زمان تشدید تحریم‌ها احیا شده‌اند؟

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت تهران می‌گوید: با وجود تشدید تحریم‌ها اما روابط بازارهای ...