خانه > دسته‌بندی نشده > 10 نکته کلیدی اقتصادی رئیس جمهور

10 نکته کلیدی اقتصادی رئیس جمهور

 

همایش یک روزه «تبیین سیاست‌های اقتصادی دولت برای خروج از رکود» با حضور دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد.

روحانی در ابتدای سخنانش در این مراسم گفت: در آغاز دولت یازدهم با مسائل و مشکلات پیچیده‌ای مواجه شدیم که برخی مربوط به اقتصاد، برخی به سیاست داخلی و سیاست‌خارجی و فرهنگ، مربوط بود. برخی موارد نیاز به تصمیمی فوری و یا برنامه‌ریزی جامع داشت.

وی افزود: در مسئله آب برای ما بهتر ملموس شد که ایران در کمربند خشک قرار دارد و امید آن چنانی به ترسالی در سال‌های پیش رو نیست و کشور با یک معضل بسیار مهم به نام آب مواجه است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در ۱۱ ماه گذشته در مهار و صرفه‌جویی آب، تصمیم گرفیتم و برنامه‌ریزی کردیم که بر این مبنا که تصمیم گرفتیم که سال ۹۳، سالی حداقل ۲ میلیارد دلار برای مسئله آب هم تامین اعتبار و هم هزینه شود. این اعتبار تامین شده و امسال آن را هزینه خواهیم کرد و در سال‌های بعد هم هزینه خواهیم کرد.

 روحانی تصریح کرد: امروز کسانی که در بیمارستان‌های دولتی در شهرها بستری می‌شوند، در مخارج ۷.۵ درصد پرداخت می‌کنند و در روستاها ۵درصد هزینه ها را پرداخت می‌کنند. این قدم، قدم بسیار مهمی است و ما مصمم هستیم که این راه را ادامه دهیم.

 وی در ادامه گفت: در میان ده‌ها مشکلی که پیش‌رو داشتیم، در سیاست‌خارجی و اقتصاد احساس دیگری در برنامه‌ریزی بود و بسسیاری از صاحب‌نظران، سیاست‌خارجی و اقتصاد را تاثیرگذار در زندگی مردم می‌دیدند. بنده به عنوان رئیس‌جمهور هفته‌ای نبوده که مستقیما جلسه یا جلساتی راجع به این دو مسئله مهم نداشته باشم، البته سیاست‌خارجی دنیا وسیعی دارد.

روحانی با اشاره به اینکه مسائل کلان مربوط به این دو بخش را مستقیما خودم مدیریتش را برعهده گرفتم، اظهار داشت: ما با یک رکود تورمی بی‌سابقه در کشور مواجه بودیم، یعنی اگر آمار و ارقام اقتصادی را از سال ۱۳۳۸ در نظر بگیریم که آمار رسمی بانک مرکزی از آن سال است و تا امروز، به استثنای سال‌های اولیه انقلاب مثل سال ۵۷ تا ۶۰، هیچ زمانی شرایط سال ۹۱-۹۲ را نداشتیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: وقتی نفت گران می‌ شود، همه را خوشحال می‌کند، اما این بهار چقدر زود گذر است، نه تابستان بلکه پاییز و زمستان را بلافاصله در پیش دارد. دلارهای نفتی و سیل واردات و دنباله آن چه می‌شود، کاهش تولید و کم کم ظرف ۲ سال، ۲ هزار واحد تولیدی تعطیل شد و ۵۰۰ هزار نفر در بخش صنعت ظرف چند سال بیکار شدند.

وی افزود: کشورهایی در منطقه بودند که بخش تولیدی ما قدرت رقابت با آنها را نداشت. در چنین شرایطی تحریم هم بیاید و بخواهد یک مرتبه این دلار را از دست خارج کرده و یا قیمت دلار را به چند برابر افزایش دهد. شما رکودی که در سال ۹۱ و ادامه آن در سال ۹۲ می‌بینید، ممکن است برخی بگویند، صرفا در سایه تحریم بوده، اما حتی اگر تحریمی هم نبود ما در سال ۹۱ مشکل می‌داشتیم و آثار آن سیاست‌ها ظهور و بروز می‌داشت.

رئیس دولت یازدهم خاطرنشان کرد: بسیاری از آنچه که امروز ما به عنوان مشکل اقتصادی وارث آن هستیم، ارث تحمیلی بر ماست. در بحث تورم هم چنین است. اگر دست ما بی‌مهابا در کیسه بانک مرکزی باشد و هر آنکه تصمیم گرفتیم، به رئیس بانک مرکزی دستور دهیم که از افزایش پایه پولی استفاده کند و مشکلات ریال ما را در هر کجا می‌خواهیم تامین کند، آن روزش، روز قشنگی است، اما فردایش سیاه است.

روحانی تصریح کرد: ۴۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی گرفتند و مسکن مهر ساختند و بیش از ۸۰ درصد پایه پولی کشور را افزایش دادند که آثار آن نیز تورم به ۳۹ درصد یافت. دولت یازدهم مظلوم است و ارث‌هایی از قبل به او به ارث رسیده است.

البته دولت قادر است مشکلات را حل کند و با همفکری موانع را از پش پا برداریم. البته برخی مشکلات حل و فصلش قانون می‌طلبد. توانستیم با قدم‌های استوار و به پیش، بر تورم مهار بزنیم و سیر صعودی سریع تورم را هم مهار بزنیم و هم کاهش دهیم.

رئیس جمهور افزود: به مردم وعده دادیم که تورم پایان سال ۹۳، به ۲۵ درصد خواهد رسید که امروز من خوشحالم که به شما اعلام کنم، طبق محاسبات و پیش‌بینی ها ما در این بررسی ها دو ماه اخیر، انشا الله در پایان سال ۹۳، رقم تورمی ما به مراتب کمتر از ۲۵ درصد خواهد بود و من رقم دقیقش را در آینده اعلام خواهم کرد. دولت هایی بوده اند که تورم را برای یک یا دو سال مهار و بعد از دستشان رفته است و ما هم از این آسیب مصون نیستیم و دولت مصمم به مهار تورم مستمر است تا روزی که تورم را یک رقمی کنیم و برنامه ریزی دولت این است که انشاالله در سال ۹۵، کشور شاهد تورم یک رقمی باشد. تورم هووی خروج از رکود است.

روحانی افزود: از اساتید و صاحب نظرانی که نامه نوشته و نقد می‌کنند، از همه آنها سپاسگذارم. در هر مسئله اقتصادی، صاحب نظران اظهار نظر کرده اند و این جای امید است و نسبت به همه آنها سر تعظیم فرود می‌آوریم که هر آنچه می‌دانستند با کمال خلوص در اختیار دولت می گذارند. یکی از مشکلاتی که آنها می گفتند این بود که دولت همه توان خود را برای تورم گذاشته اما رکود مهمتر است. اصل این حرف درست است اما در جامعه ای که تورم نقطه به نقطه ۴۵ درصد است، کدام سرمایه گذار جرات سرمایه گذاری در اینجا دارد. بدانید، اگر تورم مهار نشود، قدرت خرید از کجا خواهد امد و این جنسی که تولید می‌شود، به چه کسی فروخته خواهد شد لذا ما ناچار شدیم که شروع کار ما با مهار تورم است.

وی گفت: معتقد نیستم که پایه پولی بالا برود، در سایه آن تقاضا ایجاد شود و در سایه تقاضا تولید حرکت کند و ما از رکود خارج شویم. معتقد نیستم که بانک‌ها از بانک مرکزی پول بگیرند و تسهیلات بدهند.

رئیس دولت یازدهم خاطرنشان کرد: اگر شما با ایجاد تورم نو، در سایه بالابردن پایه پولی به رونق بخواهید برسید، همزمان تورم بالا رفته و قیمت هم بالا می رود و قدرت خرید پایین می آید و این دور باطلی است که ما را به تورم و رکود بازمی‌گرداند. اطراف و منطقه ما، زمینه برای صادرات بوده و هست و این روزها بیشتر هم شده است. دولت باید تسهیلات لازم را، بانک ها باید تضمینات لازم را برای صادرات غیرنفتی فراهم کنند و ما باید این راه را باز کنیم تا حرکت شروع شود و تقاضا تحریک شود.

 روحانی تصریح کرد: من به رئیس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد می گویم که باید موانع صادرات غیر نفتی را برداریم و این یک حرکت در زمینه تولید خواهد بود. روحانی اضافه کرد:رئیس جمهور شخصا این مسئله را دنبال خواهد کرد تا راه های خروج از رکود که یکی از آنها تسهیل در صادرات غیرنفتی هست را آماده کنیم. “و ما ادراک بانک”، اگر بتوانیم مشکل بانک را حل کنیم، مشکل عالم را می توانیم حل کنیم. (خنده)

 وی در ادامه گفت: دولت، دولت بدهکار و بدحساب است که باید هر دو اینها را حل کنیم. یکی از راه حل هایش صکوک اجاره است که آن را در لایحه‌یا که تقدیم مجلس شده، آورده‌ایم. بانک ها باید اموال اضافه خود را به فروش برسانند تا نقدینگی انجام شده و بتوانند تسهیلات بدهند. روحانی همچنین گفت: بانک های ما کار غیر بانکی هم می‌کنند. بانک ها اگر کار خودشان را بکنند، مشکلات حل می شود. بانک ها دارند بنگاه داری می‌کنند.

روحانی افزود: دولت گاهی مشکل آفرین بوده برای کارآفرینان و بنگاه داران. ثباتی که ما  در این یک سال در بازار مشاهده می کنیم و انضباطی که در سیاست ها و بخش مالی و پولی می‌بینیم و روند امید بخشی که در این یک سال شاهدیم، همه اینها به خاطر این است که دولت با مشورت و حساب شده قدم‌های خود را برمی‌دارد. بخش خصوصی اقتصاد را بهتر می فهمد و می داند که کجا باید سرمایه گذاری کنند و ما باید اجازه بدهیم که آنها کار کنند و ما باید مشکلات شان را حل کنیم.

روحانی گفت: اگر به وفور دلار نفتی رسیدیم، شما به ما یادآوری کنید که اشتباهات قبلی‌ها را تکرار نکنیم. ما هم باید حواس مان باشد. ما برای تحریم قدم های بزرگی را برداشتیم، تحریم را تضعیف کردیم و پایه های تحریم را لرزان کرده ایم. دنیا هم بداند، فرصتی که ملت ایران در اختیار انها گذاشته فرصت بی انتها نیست و ما برنامه های اقتصادی خودمان را بر پایه شرایط فعلی تهیه کرده ایم اما در عین حال توافق به نفع همه است و چون ادامه تحریم به ضرر همه است و چون رفع تحریم به نفع همه است.

 

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران احیا شد

کمیته ارزی اتاق ایران با مصوبه هیات رئیسه اتاق احیا شده و جلسات این کمیته ...