خانه > اخبار ویژه > آلودگی خلیج‌فارس ممنوع

آلودگی خلیج‌فارس ممنوع

عضو شورای شهر بندرعباس با آویزان شدن به لوله فاضلاب؛ اعتراض خود را نسبت به ورود پسآب‌های آلوده به خلیج‌فارس نشان داد. وی به حالت آویزان در مقابل لوله بزرگی که با فشار بالا پسآب فاضلاب از آن خارج و به خلیج‌فارس ریخته می‌شد، ایستاده بود تا مانع ورود فاضلاب به خلیج‌فارس شود.

کیانوش جهانبخش، عضو شورای شهر بندرعباس درباره این رفتار نمادین خود می‌گوید: پس از به نتیجه نرسیدن تمام تلاش‌هایم برای رساندن صدایم به گوش مسئولان درباره ورود فاضلاب به خلیج‌فارس؛ از این شیوه برای نشان دادن اعتراض استفاده کردم تا شاید مسئولان برای حل این بحران دست به کار شده و راه چاره‌ای بیندیشند.
به گفته صاحبنظران، فاضلاب شهری را می‌توان تصفیه کرد. می‌توان از تصفیه آن در واحدهای صنعتی استفاده کرد. حتی می‌توان از فاضلاب در آبیاری فضای سبز شهری و درختان بی‌ثمر استفاده کرد. راه‌های بسیاری برای استفاده مفید از فاضلاب شهری به جای ریختن آن در خلیج‌فارس وجود دارد. مدیران استانی چه در حوزه صنعت و چه در حوزه کشاورزی معتقدند که می‌توان از آب تصفیه شده فاضلاب شهری در واحدهای صنعتی و حوزه‌های کشاورزی استفاده کرد و این اقدامی است که در تمامی دنیا انجام می‌شود. حدود ۱۲ سال است که فاضلاب شهری بندرعباس به داخل خلیج‌فارس سرازیر می‌شود اما به‌تازگی توجه مسئولان امر به این معضل جلب شده است. اکنون کمیته‌ای با حضور جاسم جادری استاندار هرمزگان، احمد پویافر فرماندار بندرعباس و دیگر مدیران و مسئولان استانی تشکیل شده تا معضل ورود فاضلاب‌ها به خلیج‌فارس برطرف و از فاضلاب‌ها به شیوه بهتری استفاده شود. همچنین شخصی از بخش خصوصی انتخاب شده تا با شرکت آبفا و آب و فاضلاب شهری قراردادی بلندمدت به منظور تصفیه فاضلاب شهری ببندد.

پتروس فداکار در شورای شهر بندرعباس
یکی از اعضای شورای شهر بندرعباس در اعتراض به اینکه فاضلاب شهری به داخل خلیج‌فارس می‌ریزد به حالت آویزان در مقابل لوله بزرگی که با فشار بالا از آن پسآب فاضلاب خارج و به خلیج‌فارس ریخته می‌شد ایستاده بود تا مانع خروج فاضلاب شود. کیانوش جهانبخش، عضو شورای شهر بندرعباس به صمت می‌گوید: من نسبت به اینکه فاضلاب شهری به خلیج‌فارس ریخته می‌شود، اعتراض کردم تا مسئولان به فکر چاره جویی برای رفع این مشکل بیفتند. او می‌افزاید: متاسفانه سیاست‌های شرکت آب و فاضلاب و آب منطقه‌ای بندرعباس همسویی با منافع مردم و حفظ محیط‌زیست ندارد و درگیری میان ۳ مجمع موجب شده تا این آب، سالیان سال با کیفیت نامناسب تصفیه‌ای که وجود داشته، وارد خلیج‌فارس شود. جهانبخش عنوان می‌کند: همزمان که تصفیه‌خانه فاضلاب شهری بندرعباس احداث شد، باید از ورود آب آلوده فاضلاب شهری به خلیج‌فارس جلوگیری می‌شد. وی ادامه می‌دهد: اگر از روز نخست برنامه‌ریزی درستی برای فاضلاب شهری انجام می‌شد با تصفیه صحیح فاضلاب شهری، می‌توانستیم از این فاضلاب‌های تصفیه شده در واحدهای صنعتی، کشاورزی، فضای سبز و حتی آبیاری درختان استفاده کنیم. البته با استفاده از روش تصفیه فاضلاب؛‌ این امکان برای آب و فاضلاب شهری فراهم می‌شد تا از فاضلاب شهری مصرف مناسبی شود. عضو شورای شهر بندرعباس تصریح می‌کند: در تمام دنیا فاضلاب شهری را تصفیه کرده و در حوزه‌های کشاورزی و صنعتی از آن استفاده می‌کنند اما در استان ما به‌دلیل تصمیم‌گیری‌های نادرست از سوی مدیران استانی و همچنین توسعه نامناسب شهری، برخورد مناسبی با مسائل زیست‌محیطی نمی‌شود.
جهانبخش خاطرنشان کرد: پس از اعتراض من و ایستادن در مقابل لوله فاضلاب شهری در داخل خلیج‌فارس، کمیته ویژه‌ای در استان هرمزگان با حضور استاندار و فرماندار بندرعباس تشکیل شده که این کمیته پیگیر رفع مشکل ریزش فاضلاب به داخل آب‌های خلیج‌فارس است. او می‌افزاید: نمایندگان مجلس ازجمله محمدآشوری تازیانی، نماینده مردم بندرعباس نیز بودجه‌ای را به رفع مشکل فاضلاب شهری بندرعباس تخصیص دادند. مسئولان و مجریان آب و فاضلاب بندرعباس نیز به تکاپو افتاده‌اند و تلاش دارند تا راهکار مناسبی برای رفع مشکل ریزش فاضلاب شهری به درون خلیج‌فارس پیدا کنند. جهانبخش عنوان می‌کند: در ظاهر سرمایه‌گذاری را انتخاب کرده‌اند تا پسآب را به او واگذار کنند تا به تصفیه آن بپردازد و قرارداد ۲۹ ساله‌ای با وی ببندند که این یک گام مثبت برای مواجهه با مسائل زیست‌محیطی و استفاده مناسب از فاضلاب‌ها است. این عضو شورای شهر بندرعباس ابراز می‌کند: همچنین از سویی دیگر پیگیر آن هستیم که اعتبار ویژه‌ای از دولت برای ترمیم شبکه آب و فاضلاب بندرعباس بگیریم چراکه لوله‌های فاضلاب تنها ۷۵درصد از شهر بندرعباس را زیرپوشش قرار داده است و ۲۵درصد فاضلاب شهری در بخش فرسوده و حاشیه‌نشین بندرعباس است که به‌دلیل گسترش نیافتن شبکه فاضلاب در بافت‌های فرسوده و حاشیه‌نشین شاهد بروز معضلات بهداشتی برای ساکنان این مناطق و همچنین مشکلات زیست‌محیطی در استان هستیم. او تاکید می‌کند: امیدواریم که نگاه دولت نسبت به خلیج‌فارس نیز تغییر کند و منتظر نمانیم که معضلاتی مانند دریاچه ارومیه رخ بدهد و سپس به فکر چاره‌جویی بیفتیم. امیدوارم اکنون که هنوز مشکل بحرانی نشده است این مشکل را رفع کنیم. اگرچه من معتقدم اکنون نیز در شرایط حادی به سر می‌بریم و هرچه سریع‌تر باید اقدامات لازم را برای رفع معضل فاضلاب شهری انجام دهیم.

استفاده از پسآب فاضلاب در آبیاری فضای سبز
به گفته کارشناسان جهاد کشاورزی؛ در تمام دنیا فاضلاب شهری را تصفیه کرده و از آن در آبیاری محصولات کشاورزی، فضای سبز، چمن‌ها و درختان استفاده می‌شود.
طهماسب غلامپور، مدیر صنایع کشاورزی جهاد کشاورزی استان هرمزگان به صمت می‌گوید: تصفیه‌خانه‌ای با مدیریت شرکت آب و فاضلاب شهری در بندرعباس وجود دارد. محیط‌زیست باید مجوزهای لازم برای استفاده از پسآب فاضلاب در حوزه محصولات کشاورزی را بدهد. می‌توان درختان غیرمثمر را با پسآب فاضلاب شهری آبیاری کرد.
او می‌افزاید: برای استفاده از آب تصفیه شده فاضلاب شهری برای آبیاری محصولات کشاورزی که مصرف تازه‌خوری دارند محدودیت‌هایی وجود دارد. اما می‌توان طرح‌هایی در نظر گرفت تا از آب تصفیه شده فاضلاب استفاده کرد، البته میکروب‌ها و سنگینی این آب را باید در نظر گرفت. مدیر صنایع کشاورزی جهاد کشاورزی استان هرمزگان تصریح می‌کند: در تمام دنیا فاضلاب شهری را تصفیه کرده و از فاضلاب‌ها در حوزه کشاورزی استفاده می‌کنند.

استفاده از پسآب فاضلاب شهری در واحدهای صنعتی مانع ندارد
همچنین به عقیده مدیران استانی می‌توان از تصفیه فاضلاب شهری در واحدهای صنعتی نیز استفاده کرد و استفاده از پسآب فاضلاب شهری در واحدهای صنعتی هیچ محدودیتی ندارد. خلیل قاسمی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان به صمت می‌گوید: می‌توان تصفیه‌خانه صنعتی احداث کرد که فاضلاب شهری را تصفیه و از آب تصفیه شده در واحدهای صنعتی استفاده شود. وی ادامه می‌دهد: اگر طرح ایجاد تصفیه‌خانه صنعتی در حوزه تصفیه فاضلاب شهری به ما ارائه شود به‌طور حتم از آن حمایت کرده و با این طرح موافقت می‌کنیم. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان می‌افزاید: در مجموع؛ رفع معضل ریزش فاضلاب شهری به خلیج‌فارس در حوزه وزارت نیرو بوده و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان در این حوزه دخالت نمی‌کند. راه‌های مختلفی برای استفاده از فاضلاب شهری وجود دارد اما به شرط اینکه واحد تصفیه مناسب و مجهزی احداث شود که فاضلاب را به‌طور کامل و به شیوه‌ای درست تصفیه کند. به گفته کارشناسان؛ اگر از روز نخست راهکاری مناسب برای فاضلاب بندرعباس پیدا می‌شد اکنون چنین معضلی به مدت ۱۲ سال به وجود نمی‌آمد. به عقیده کارشناسان؛ مدیران شرکت آب و فاضلاب بندرعباس به حدی نسبت به این موضوع بی‌تفاوت بوده‌اند که تا زمان انجام حرکت نمادین یکی از اعضای شورای شهر توجه هیچ‌کس به مشکل ریزش فاضلاب شهری در خلیج‌فارس جلب نشده بود. ورود فاضلاب به خلیج‌فارس شاید در نگاه نخست یک مسئله زیست‌محیطی به نظر برسد اما از آنجایی که کشور وارد دوره خشکسالی شده و با معضل کمبود آب و بارندگی مواجه است و بیشتر واحدهای تولیدی و صنعتی ایران نیازمند تامین آب هستند، بنابراین باید به پسآب‌ها و فاضلاب تصفیه شده به‌عنوان یکی از راه‌حل‌های تامین آب مورد نیاز واحدهای تولیدی و صنعتی توجه کرد. چنین دیدگاهی موجب می‌شود تا از یک سو مسائل زیست‌محیطی کشور برطرف شده و از سوی دیگر گامی برای حمایت از صنایع و واحدهای تولیدی استان و سراسر کشور برداشته شود.

همچنین ببینید

بحران قطر برای نفت و گاز مسئله‌ساز می‌شود؟

با توجه به جریان‌های سیاسی و تنش‌های موجود در روابط سیاسی کشورهای حوزه خلیج‌فارس، انگشت اتهام ...