خانه > اخبار ویژه > اقتصاد ایران در رکود یا رونق

اقتصاد ایران در رکود یا رونق

علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی، با اشاره به دستیابی رشد اقتصادی مثبت برای چهار فصل متوالی گفت: «براساس مبانی اقتصاد اگر دو فصل متوالی رشد منفی داشته باشیم، به آن معناست که در رکود قرار داریم.

بنابراین زمانی که چهار فصل متوالی رشد مثبت را تجربه می‌کنیم یعنی کشور از رکود خارج شده است. » البته به اذعان کارشناسان این حوزه، رشد اقتصادی باوجود متغیرهایی در کنار یکدیگر سبب خروج از رکود خواهد شد.

رکود را پشت‌سر گذاشته‌ایم
برخی کارشناسان اقتصادی در زمینه اظهارات علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد معتقدند در شرایط کنونی در رکود به‌سر نمی‌بریم.  در این‌باره مهدی تقوی استاد دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: رکود اقتصادی در کشور ما بازمی‌گردد به سیاست‌های دوران دوم دولت دهم که با استمرار آن، موجب شد اقتصاد ما شاهد رشد منفی باشد.  درحالی‌که با آغاز دولت تدبیر و امید شاهد رشد اقتصادی از منفی ۴ به مثبت ۳ شدیم. وی براساس نظریه ادوار تجاری خاطرنشان کرد: زمانی که نرخ رشد از سمت منفی به سمت مثبت در حرکت باشد، بدین معناست که رونق به اقتصاد بازگشته است. وی در ادامه تصریح کرد: برای رشد اقتصادی در سال ۹۴ نیز باید تا پایان سال را در نظر گرفت. در وضعیت کنونی نیز کل اقتصاد ما در رکود به‌سر نمی‌برد، بلکه بخش‌هایی از آن مانند بورس گرفتار رکود شده است. در بورس اوراق بهادار چند وقتی است شاخص روند نزولی به خود گرفته است، اما زمانی که درباره اقتصاد کلان صحبت می‌کنیم، تنها با استناد به یک بخش نمی‌توان قضاوت کرد، بلکه باید کل اقتصاد را مدنظر قرار داد. این استاد دانشگاه در ادامه تصریح کرد: آزاد شدن دارایی‌های بلوکه‌شده سبب می‌شود اقتصاد رونق بیشتری بگیرد، قیمت دلار کاهش یابد (مگر اینکه دولت اجازه ندهد) و رشد اقتصادی روند صعودی به خود بگیرد.  در این صورت شاهد خواهیم بود که دلار و واردات ارزان‌تر از قبل، سبب تحرک بیشتری در اقتصاد خواهند شد. تقوی با اشاره به بسته جدید اقتصادی دولت برای تحریک بخشیدن به بخش تقاضا گفت: اولویت دولت باید کمک به بخش تولید باشد، چراکه بخش تولید از قانون هدفمندی یارانه‌ها و همچنین تحریم‌ها بیشترین لطمه را دیده است.  پرداخت تسهیلات به مردم برای خرید کالا کار اشتباهی است و بهتر بود دولت این تسهیلات را به بخش تولید می‌داد. دولت باید به‌جای پرداخت پول به مردم، شغل ایجاد کند تا به‌واسطه آن درآمد ایجاد شده و تقاضا تحریک شود. وی با اشاره به این موضوع که دولت اکنون قصد دارد سیاست انبساطی در پیش گیرد تا نرخ رشد را تحریک کند، گفت: اگر ارائه تسهیلات به بخش تولید باشد تورم هم ایجاد نخواهد کرد. البته ارائه تسهیلات به مردم نیز چون با قید خرید کالاهای داخلی است باز هم موجب رونق تولید خواهد شد؛ اما ارائه تسهیلات به بخش تولید مناسب‌تر است، چراکه در این صورت اشتغال افزایش خواهد یافت و تقاضا نیز تحریک خواهد شد.

همچنین ببینید

ثبات؛ مهمترین دستاورد اقتصادی دولت

مهم‌ ترین دستاورد و نقطه قوت دولت در عرصه اقتصادی به باور کارشناسان، ثبات و ...