خانه > گزارش تحلیلی > برجام در کوتاه مدت چه اثری بر بازار ارز و طلا گذاشت؟

برجام در کوتاه مدت چه اثری بر بازار ارز و طلا گذاشت؟

به گزارش اقتصادنیوز، در کمتر از ۲۰ روز گذشته اتفاق مهمی در فضای اقتصادی و سیاسی کشور به نام اجرای برجام از سوی طرف‌های غربی رخ داد که این موضوع به طور حتم بر بازارهای مختلف همچون، ارز، طلا و سکه بی‌تاثیر نبوده است.

در بررسی ۴۰ روز گذشته این سه بازار به طور کلی می‌توان گفت در محدوده منتهی به اجرای برجام بازارها تا حدودی روند نزولی به خود گرفته‌اند که به طور دقیق نرخ دلار آمریکا در روز اجرای برجام (۲۶ دی‌ماه) کمترین ارزش خود در زمستان سالجاری را به ثبت رسانده است و می‌توان گفت زمستان ۹۴ با اجرای برجام نرخ دلار را در کف قیمتی ۳۶۰۵ تومان دیده است.

در زمستان سالجاری نیز بازار ارز شاهد ثبت ارزش قابل توجهی نیز بود، در این زمان دلار آمریکا در طی معاملات خود بیشترین ارزش را در دهمین روز زمستان به قیمت ۳۷۰۰ تومان به ثبت رسانده که این کانال زمانی تنها ۱۱ روز مهمان این بازار بوده است.

اما در سوی دیگر، بازار طلا که متاثیر از ارزش اونس جهانی و ارزش دلار در بازار آزاد است در این مدت نیز از خود روند قابل تاملی نشان داده است،‌به طور مثال در طی ۴۲ روز گذشته بیشترین ارزش را در روز ۱۹ دی‌ماه به قیمت ۹۸ هزار و ۶۰۰ تومان در هر گرم به ثبت رسانده است که تنها ۱۰ روز بعد کمترین ارزش را به قیمت ۹۳ هزار و ۳۰۰ تومان برای خود انتخاب کرده است.

طلای خام ۱۸ عیار بعد از ثبت کمترین ارزش خود تکانی به خود داد و تا به امروز روند صعودی همراه با ثبات را اتخاذ کرده است که در ۱۲ بهمن‌ماه نرخ متوسط روز را ۹۷ هزار و ۱۰۰ تومان در هر گرم اعلام کرده است.

سکه تمام بهار طرح جدید به عنوان بازیگر اصلی بازار سکه در تعیین نرخ دیگر انواع ارز مورد توجه است، از این بررسی روند بازار سکه با توجه به قیمت این سکه انجام می‌شود، بیشترین ارزش سکه تمام بهار طرح جدید در روز ۱۹ دی‌ماه به قیمت ۹۶۳ هزار تومان و کمترین آن در روز ۲۹ دی‌ماه به قیمت ۹۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان به ثبت رسیده است.

بررسی روند قیمت این سکه نشان از آن دارد که ارتباط نزدیکی با قیمت طلای خام دارد و میزان عرضه و تقاضا در این مدت تاثیر قابل توجهی بر قیمت سکه نداشته است.

 

همچنین ببینید

رصد لحظه‌ای بازار ارز توسط بانک مرکزی/ارز حاصل از صادرات شفاف شد

   با راه‌اندازی سامانه نیما،تمامی فعالیت‌های ارزی کشور قابل مشاهده خواهد بود و بانک‌مرکزی از ...