خانه > گزارش تحلیلی > برف و باران همچنان ببار!

برف و باران همچنان ببار!

در ساختمان را که باز می‌کنم به سمت کوچه، سوز سرما لرزشی بر پیکرم می‌نشاند. شال را با همه قدرت دور گردنم می‌پیچم، درخیابان و در عمق چشم‌انداز افق تهران که در برابرم دامن گسترده است کوهساران البرز با همه استواری خود ایستاده‌اند و قله‌های پر از برف آنها، حسی از شادی را برقلبم می‌نشاند.

نگاه که می‌کنم آسمان پس از مدت‌ها به رنگ آبی فیروزه‌ای ظاهر می‌شود. دوست دارم با همه قدرتم، نفس بکشم که بوی دود اگزوز خودرو به تمامی وارد گلو وحلقم می‌شود و از آنجا یکراست به ریه که به سرفه می‌افتم. راننده خودرویی که سوار آن شده‌ام پوزخند می‌زند یعنی «ما رو چه به هوای پاک». دستی بر موبایل و دیدن همه تصاویر برفی و بارانی و پیام‌های ارسالی کاربران در اپلیکیشن‌های موبایلی در گروه‌های مختلف نشان می‌دهد که همه از دیدن برف و باران در شهرهای مختلف کشور ذوق زده‌اند. یکی تصویر کوه دماوند با قله پربرف آن را درنیمه شب مهتابی گذاشته است. دیگری نوشته است: وای! بعد از سال‌ها در شهرمان برف باریده است. سومی خاطره سال‌های دور را با گذاشتن عکسی از کرسی‌های قدیمی و لحاف‌های چهل تکه مادر بزرگ‌ها پاس داشته است. ناخودآگاه با صدای بلند به خودم می‌گویم: خدا را شکر. راننده که خودش نیز مفتون زیبایی خزان‌زده درختان باران خورده حاشیه بزرگراه شده است می‌گوید: یعنی مشکل آب حل شد؟ من شانه‌ای بالا می‌اندازم. نمی‌دانم چه جوابی بدهم و به خودم می‌گویم: ان‌شاءا… که اینطور باشد اما…

آب‌های زیرزمینی و سطحی همچنان کم
در روزنامه، نشستن پشت مانیتورو گشتی در سایت‌های گوناگون مربوط به آب نشان می‌دهد که غصه پرقصه «کم‌آبی»، همچنان ادامه دارد. در بین همه اطلاعاتی که درباره آب و بارش‌های اخیر در پایگاه‌های مختلف خبری قابل مشاهده است نظرات پروفسور کردوانی استاد کویرشناسی کشور جلب نظر می‌کند. او گفته است عمر منابع آبی در کشور تا ۶۰سال آینده است. از سوی دیگر در پی کاهش منابع آبی، سالانه ۱۰ دشت آبی کشور از ۶۰۰ دشت موجود دچار بحران می‌شوند. کارشناسان منابع آبی گفته‌اند که بررسی‌ها نشان می‌دهد بارندگی در کشور پراکنش خیلی گسترده‌ای دارد به همین دلیل این بارندگی‌ها خیلی موثر نیست. به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، ۹۰ درصد بارندگی‌ها در فصل‌های سرد سال، ۵۲ درصد از بارندگی‌ها در ۲۵ درصد از مناطق کشور و ۷۰ درصد هم در فصل‌های کم‌مصرف از لحاظ مصرف آب اتفاق می‌افتد. رتبه ایران در مدیریت منابع آبی از بین ۱۳۳ کشور ۱۳۰ است. یعنی اینکه مدیریت منابع آبی درکشور ما بسیار ضعیف است و… در حقیقت باید تاکید کرد که این آمار همچنان بیان‌کننده شرایط بحران آب در کشور است. ایران در منطقه نیمه خشک و خشک واقع شده و در سال‌های اخیر تغییرات آب و هوا و اقلیم، میزان بارندگی را کاهش داده است به طوری‌که کارشناسان آب این کاهش را در این سال‌ها بین ۲۰ تا ۲۵ درصد تخمین زده‌اند و میزان بارش‌های کشور را کمتر از ۲۵۰ میلی‌متر برآورد می‌کنند.

همچنین ببینید

برف ارتفاعات البرز را سفید پوش کرد

هواشناسی استان البرز برای محور کوهستانی چالوس بارش باران و برای ارتفاعات استان بارش برف ...